Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

śr 02. 03. 2016, 09:05
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Witam, moja córeczka właśnie skończyła pół roku. Próbuję wprowadzić do jej diety wodę, niestety córka za każdym razem "odmawia". W ogóle mało pije, za to dużo je :) Są jakieś metody na zachęcenie jej do picia?
Olga83
śr 02. 03. 2016, 09:09
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Moja też od początku nie chce pić samej wody, za żadne skarby. Rozcieńczam jej soczki w stosunku 1:3 - i to jest ok.
Ashrian
śr 02. 03. 2016, 10:19
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

moja też nie chciała pić, z tym, że ja od początku podawałam jej herbatę koperkową, bo miała problemy z bączkami. ani tej herbatki potem zaczęłam jej podawać jabłkową z koperkiem-jakby lepiej, ale ciągle mało, pediatra kazała mi podawać wodę z glukozą-piła ładnie, ale jak zaczęłam zmniejszać glukozę, żeby ją jednak wyeliminować to lipa. gotowałam jej kompot z jabłka, no i okazało się że strzał w10....na jakiś czas......wiec zaczęłam kupować soczki i takie rozcieńczane bardzo chętnie, po jakimś czasie zaczęłam jej podawać na zmianę herbatkę owocową, ale to już w ogóle porażka, herbatkę jabłkową z koperkiem i te soczki i tak bardzo długo piła, doszło do tego, ze soczki dawałam jej tylko w tedy jak dzień wcześniej wypiła mało herbatki. i tak pięknie wszystko już było, ale....pojawił sie foch na kubek niekapek, butelkę, no trudno aczęłam podawać jej picie łyżezką i z ciekawosci sprawdziłam jak zareaguje na wodę, pije i od kilku dni tylko wodę, ale łyżeczką- hehe ciekawe jak długo:) tak wiec cierpliwości i próbuj i szukaj:)
madziula987
śr 02. 03. 2016, 11:43
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Mój wody też nie pije. Daje 30-40ml soku na 120-110 ml wody.
śr 02. 03. 2016, 12:33
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Jeśli karmisz piersią to nie musisz się martwić. Tak mi powiedział pediatra. Jeśli mm to nie pomogę.
Co do sposobów to ja próbuje z różnych kubków, butelek, łyżeczki i raczej robię herbatki np. rumianek, mięta, koperek ale nie słodzę. Moja nie chce pić w ogóle soków.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 02. 03. 2016, 13:02
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Pani Marianno, na początku przy wprowadzaniu nowych produktów u niemowlaka, być może niechętnie będzie on próbował wodę ze względu na jej neutralny smak. Mleko mamy/modyfikowane są raczej słodkie, a więc praktycznie od samego początku nasze preferencje smakowe są skierowane w kierunku słodkości. Nie oznacza to wcale, że dziecko nie lubi innych smaków – także smaku wody. Po prostu ich jeszcze nie zna. Podając maluchowi napój do picia zawsze powinna być to woda. Jeśli Pani dziecko będzie na początku jej odmawiało, oznacza to, że nie jest spragnione. Warto codziennie próbować podawać dziecku wodę – do nowego trzeba się przyzwyczaić. Oprócz wody (niskozmineralizowanej zawierającej poniżej 500 mg składników mineralnych/dl i niskosodowej mającej poniżej 10 mg sodu/dl lub źródlanej czy wody przegotowanej z kranu) można serwować herbatki owocowe lub ziołowe do zaparzania (bez cukru i przeznaczone dla dzieci).

śr 02. 03. 2016, 13:11
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

U nas mały po 2.miesiącu był już wyłącznie na mm. Pediatra zalecił podawanie wody przegotowanej, ale oczywiście Julek miał to gdzieś i kończyło się na 2-3 łykach. Jak się zorientował, że to nie mleko to od razu wypluwał. Teraz zaczął 6. miesiąc i niby pije wodę, ale nie 180ml tak, jak chciałby doktor. Jada już warzywa, więc i w nich jest woda:) do tego pije soki rozcieńczane z wodą i delikatny kompot z jabłek, bądź gruszki. Więc ogólnie jest OK:) Herbatki nadal mu nie pasują- ani rumiankowa, ani koperkowa, z owocowymi nie próbowaliśmy.
Od jakiegoś tyg. zamiast wody przegotowanej, podajemy źródlaną, której nie gotujemy- pije znacznie chętniej.
Ale najważniejsze- podawać, podawać, podawać i się nie zrażać:) w końcu zaakceptuje smak wody, tak jak odkrywa nowe smaki jedzonka;) także powodzenia:):):)
śr 02. 03. 2016, 13:30
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?

Moja jest na piersi, wiec długo nie chciała pić nic innego. Teraz pije wodę albo herbatę owocową niesłodzoną (woli nawet tę herbatę). Za to niechętnie pije słodkie napoje (próbowałąm jej podać wodę z domowym sokiem malinowym, gdy miała katarek)
berenika
czw 24. 11. 2022, 14:38
Awatar użytkownika
Jak zachęcić niemowlę do picia wody?
Możesz kupować soki tłoczone, są łatwo dostępne, Lidl, Biedronka, np. jabłkowy i rozwadniać bo są mega słodkie. I najlepsza wyciskarka wolnoobrotowa. Herbata np. czerwona rooibos (nie owocowa czerwona), słodzona miodem czy stawią lub erytrolem też jest dobrą opcją bo jest mega zdrowa i smaczna, przynajmniej moje dzieci lubią
Starszakowi można kupić ładny bidon:


Fajne ma Contigo.