Sucha kupka u noworodka

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

izaa25
ndz 10. 02. 2019, 14:31
Awatar użytkownika
Sucha kupka u noworodka
Witam Od okolo tygodnia corka ( 3 miesoace) robi suche kupki jasno zolte czy suche kupki mogabyc objawem zaparcia ? Mala ostatnio odpycha sie od piersi possie dwa razy i zaczyna plakac, moge ja nakarmic tylko wtedy gdy juz przysnie czyli na tak zwanego spiocha wtedy sie uspokaja i ladnie je. Ma czasami twardy brzuszek i wzdecia i troszke poplakuje ale podczas jedzenia lapie duzo powietrza. Czy te wszystkie objawy moga miec powiazanie z alergia lub nietolerancja pokarmowa ? dodan ze odstawilam na razie nabial ale nie widze roznicy. Nie jem rowniez zadnych dan lub produktow wzdymajacych. Tylko lekkie dania nie obciazajace brzuszka
Położna Aldona Korab
śr 13. 02. 2019, 09:45
Awatar użytkownika
Sucha kupka u noworodka
Witam,

Dolegliwości, które dokuczają Pani córeczce prawdopodobnie wynikają przede wszystkim z niedojrzałego układu trawiennego, jak i zarówno może być nietolerancja pokarmowa. Wraz z dojrzałością dziecka objawy te ustępują.

O zaparciach mówimy, kiedy niemowlę wypróżnia się rzadziej niż zwykle, kupki są twarde, zbite i suche. Przy wypróżnianiu maluszek pręży się i napina, ma trudności z oddaniem kupki. Pojawiają się wzdęcia i bóle brzuszka. Dziecko jest rozdrażnione i płaczliwe.

Aby ulżyć maleństwu w dolegliwościach można podawać probiotyki, preparaty na nietolerancję laktozy oraz na wzdęcia brzuszka. Proszę jak najczęściej układać córeczkę na brzuszku. Ciepły okład na brzuszek ( ogrzana pieluszka), masaż brzuszka w ciepłej kąpieli okrężnymi ruchami, ćwiczenia nóżkami w pozycji na pleckach ( tzw. rowerek) – wszystko to rozluźnia mięśnie i pobudza perystaltykę jelit. Po karmieniu należy lekko unieść maluszka ku górze, aby się odbiło, co uwolni część połkniętego powietrza podczas ssania piersi.

Proszę też zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę, unikać produktów, które sprzyjają zaparciom ( tzn. białe pieczywo, ryż, banany, marchew w dużych ilościach, nadmiar słodyczy). Natomiast należy zwiększyć ilość spożywanego błonnika, jeść dużo warzyw, owoców ( gruszki, śliwki). Przyjmować zwiększoną ilość płynów, najlepiej woda niegazowana. Pozdrawiam