Sen niemowlaka

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Beaq00
sob 19. 10. 2019, 21:23
Awatar użytkownika
Sen niemowlaka
Chciałabym się poradzić w kwestii snu mojej córki, która ma 12 tygodni. Odkąd pamiętam ustaliła sobie rytm wieczornego zasypiania, który jest troszkę kłopotliwy. Po wieczornej kąpieli zasypia ok 19:30 (jest już dosyć zmęczona) i śpi ok 30-40 min po czym budzi się wyspana i czuwa do 21:30, a czasem i dłużej. W dzień śpi łącznie może z 2 godziny w kilku drzemkach. Ma bardzo lekki sen i szybko się wybudza. Jednak te drzemki w dzień nie są tak kłopotliwe jak ta wieczorem. Jest to moje drugie dziecko i z pierwszym nie miałam takiego dylematu. Czy z wiekiem niemowlaka to się zmieni albo czy mogę coś zrobić by spała dłużej przybajmniej do pierwszego karmienia, nie wiem czy to ważne ale karmię piersią. Z góry dziękuję za jakieś rady.
Położna Aldona Korab
pn 28. 10. 2019, 19:42
Awatar użytkownika
Sen niemowlaka
Witam,

Rytm dnia u 3 miesięcznego niemowlęcia może być jeszcze nie uregulowany, drzemki w ciągu dnia mogą być krótkie, nie regularne, a przerwy na czuwanie dłuższe. Z czasem, z dojrzałością niemowlęcia powinno to się unormować, ilość czasu jaki maluszek potrzebuje na sen w ciągu doby zmienia się , zależne jest od rozwoju układu nerwowego. Maluszek sam sobie reguluje czas i porę snu, śpi tyle ile aktualnie potrzebuje. Dzieci lubią spokój, rytuały, uporządkowany rytm dnia i o to należy zadbać. Nie lubią chaosu i gwaru. W ciągu dnia w miarę możliwości i kiedy pozwala pogoda proszę codziennie wychodzić na spacery, na świeżym powietrzu drzemka niemowlęcia na pewno będzie dłuższa. Wówczas porę wieczornej kąpieli i ostatniego posiłku przed snem można troszkę opóźnić, by ten nocny sen był zdecydowanie dłuższy. W ciągu dnia gdy maluszek czuwa, nawet już 3 miesięcznemu niemowlęciu można zapewnić stosowną dawkę ruchu odpowiednią do wieku np. poprzez układanie na brzuszku, maluszek się wierci , unosi główkę, interesuje się najbliższym otoczeniem, jest wtedy aktywny, przez co szybciej się zmęczy i drzemka w dzień będzie dłuższa. Po wieczornej kąpieli przed ułożeniem córeczki do snu trzeba pamiętać o wietrzeniu pokoju, w którym dziecko przebywa, wyciszenie i przytulanie maleństwa. Do ostatniego karmienia można nawet położyć się z dzieckiem do łóżka, bliskość mamy, przytulanie do piersi daje dziecku poczucie bezpieczeństwa przez co spokojnie zasypia, a sen jest mocniejszy i dłuższy. Ważne też by dziecko ssało efektywnie pierś , najedzone niemowlę śpi spokojnie. Proszę uzbroić się w cierpliwość, jest to na pewno etap przejściowy, z czasem wszystko się unormuje. Jeśli dziecko prawidłowo się rozwija, przybiera na wadze to nie powinna Pani się niepokoić. Pozdrawiam