Pleśniawki

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Gabrysia37
śr 20. 11. 2019, 13:38
Awatar użytkownika
Pleśniawki
Wraz z pojawieniem się plesniawek u mojego 3-miesiecznego synka pojawił się problem z kupką. Synek karmiony jest piersią i przepajany rumiankiem mimo to jest problem z wypróżnianiem. Czy obie te dolegliwości są ze sobą powiązane?
Położna Aldona Korab
czw 21. 11. 2019, 20:36
Awatar użytkownika
Pleśniawki
Dzień dobry,

Problemy z wypróżnianiem u niemowląt wynikają z niedojrzałości układu trawiennego. Natomiast pleśniawki to zakażenie grzybicze. Nie powinno to mieć związku, aczkolwiek każdy organizm jest inny i inaczej może reagować.

Aby ulżyć maleństwu w zaparciach proponuje podawać probiotyki w kropelkach dla niemowląt dostępne w aptekach bez recepty. Mimo, że karmiąc piersią nie zaleca się przepajania, to wyjątkowo w tej sytuacji można podać ciepłą wodę do picia, najlepiej rano przed pierwszym karmieniem. Synka proszę układać jak najczęściej na brzuszku ( pod kontrolą wzroku), masować brzuszek okrężnymi ruchami, wykonywać ćwiczenia nóżkami ( podkurczanie i prostowanie nóżek). Okład na brzuszek z ciepłej pieluszki oraz ciepła kąpiel rozluźnia mięśnie i pobudza perystaltykę jelit. Karmiąc piersią powinna Pani unikać produktów, które sprzyjają zaparciom np. banany, ryż, białe pieczywo, słodycze w nadmiarze, natomiast przyjmować zwiększoną ilość płynów ( woda niegazowana).

Na pleśniawki zaleca się stosowanie preparatów antyseptycznych dostępnych w aptekach bez recepty. Na jałowy gazik nanieść preparat i dokładnie wypędzlować buzię maluszka – język i podniebienie. Pędzlować między karmieniami i czynności te powtarzać kilka razy dziennie. Można też stosować przeciwgrzybiczną Nystatynę w płynie, którą może przepisać lekarz pediatra. Powinno się też smarować tym samym lekiem brodawki sutkowe, ponieważ infekcja może przenosić się z nich, a przed karmieniem umyć sutki ciepłą wodą. Pozdrawiam