Pielęgnacja pępka przed i po odpadnięciu kikuta

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Ilusive22
pn 07. 08. 2017, 10:28
Awatar użytkownika
Pielęgnacja pępka przed i po odpadnięciu kikuta
Witam,



proszę o poradę dot. pielęgnacji pępka, przede wszystkim po odpadnieciu kikuta. Nasze dziecko ma 13 dni i ze względu na cc i szeroką pępowinę, kikut jeszcze nie odpadł. 2 razy dziennie odkażam pępuszek naprzemiennie octeniseptem i gazikami z 70% spirytusem, dokładnie po tym osuszając pępek patyczkami do uszu. Myślę, że niedługo kikut odpadnie, nie wydziela się żadna ropa i źle pachnąca wydzielina. Położna poradziła nam, żeby po odpadnięciu zastosować fiolet na spirytusie, niemniej jednak wyczytałam, że wg najnowszych zaleceń nie należy tego robić...jestem w kropce i nie wiem jak postąpić kiedy już kikut odpadnie. Bedę wdzięczna za odpowiedź.
Położna Aldona Korab
pn 07. 08. 2017, 21:06
Awatar użytkownika
Pielęgnacja pępka przed i po odpadnięciu kikuta
Witam,

Wszystko robi Pani prawidłowo, zalecam jednak przemywać pępuszek częściej, przy każdej zmianie pieluszki. Osuszanie Octeniseptem i dokładne oczyszczanie patyczkami do uszu jest prawidłowe. Po odpadnięciu kikuta w dnie pępka będzie jeszcze przez jakiś czas brudzić na brunatno, wówczas oczyszczamy i przemywamy tylko Octeniseptem lub gazikami nasączonymi 70% spirytusem do momentu aż będzie zupełnie czysto. Pozdrawiam.
pn 06. 05. 2019, 20:09
Awatar użytkownika
Pielęgnacja pępka przed i po odpadnięciu kikuta
Sama przy pierwszym dziecku stosowałam spirytus, jednak powiem szczerze, że pępek brzydko się przy nim mazał, natomiast przy moim obecnym paluszku octenisept sprawdził się bardzo fajnie. Jednak [url=http://octenisept.pl/czy-octenisept-moze-byc-stosowany-do-opieki-nad-kikutem-pepowiny/]czyszczenie pępka[/url] właśnie z tym środkiem jest dużo wygodniejsze i wszystko pięknie i szybciutko się goi.
pn 06. 05. 2019, 20:10
Awatar użytkownika
Pielęgnacja pępka przed i po odpadnięciu kikuta
Sama przy pierwszym dziecku stosowałam spirytus, jednak powiem szczerze, że pępek brzydko się przy nim mazał, natomiast przy moim obecnym paluszku octenisept sprawdził się bardzo fajnie. Jednak [url=http://octenisept.pl/czy-octenisept-moze-byc-stosowany-do-opieki-nad-kikutem-pepowiny/]czyszczenie pępka[/url] właśnie z tym środkiem jest dużo wygodniejsze i wszystko pięknie i szybciutko się goi.
Położna Aldona Korab
śr 15. 05. 2019, 00:26
Awatar użytkownika
Pielęgnacja pępka przed i po odpadnięciu kikuta
Witam,

Zgadza się pani Aneto, ma Pani rację. Jednakże należy wiedzieć i zawsze pamiętać, iż każde dziecko jest inne, każda skóra jest inna, pępek jest różnie osadzony, pępowina jest różnej grubości, inaczej się goi pępek i w różnym tempie, wobec tego należy indywidualnie traktować każde maleństwo. U niektórych niemowląt pielęgnacja pępka „na sucho” sprawdza się, u innych stosowanie spirytusu 70 % jest najlepszym rozwiązaniem, natomiast u innych przemywanie i osuszanie preparatem odkażającym Octeniseptem jest bardzo skuteczne. Pozdrawiam
wt 02. 02. 2021, 21:34
Awatar użytkownika
Pielęgnacja pępka przed i po odpadnięciu kikuta
Zarówno przed jak i po stosowałam Octenisept. Polecono mi go w szpitalu, a ja wiedziałam, że to będzie dobry wybór, bo ma dobre, szerokie działanie i nie wywołuje pieczenia. Octenisept do dziś nam służy na rany - polecam ;)