Odchylenie główki do tyłu

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Iizzkkaa88
wt 16. 07. 2019, 16:49
Awatar użytkownika
Odchylenie główki do tyłu
Witam,

Chciałabym zapytać o odchylanie główki do tyłu u 9 tygodniowego niemowlaka. Os tygodnia zauważyłam że córcia odchyla nienaturalnie główkę do tyłu, tak jakby chciała zajrzeć co jest za plecami. Ma to miejsce raczej tylko jak ją noszę na rączkach. Bardzo rzadko ma to miejsce jak córcia sama leży w łóżeczku lub wózku. Czytałam że może mieć to związek z napięciem mięśniowym... Czy to poważne? Mam skierowanie do neurologa, ale wizyta za 2 miesiące.. Czy iść szybciej do lekarza prywatnie? Z czego może to wynikać, czy źle ją noszę?
Położna Aldona Korab
śr 17. 07. 2019, 23:09
Awatar użytkownika
Odchylenie główki do tyłu
Witam,

Nienaturalne odginanie główki do tyłu może być spowodowane wzmożonym napięciem mięśniowym, ale nie musi. Jednak aby to potwierdzić lub wykluczyć , proszę udać się do neurologa. Im szybciej lekarz zbada maluszka , tym szybciej, jeśli zajdzie konieczność rozpoczniecie rehabilitację. Przed wizytą u neurologa proponuję wykonać badanie USG przezciemiączkowe. Gdy lekarz potwierdzi zaburzenia napięcia mięśniowego to skieruje dziecko na rehabilitację, którą trzeba rozpocząć jak najszybciej. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta fizjoterapia zapewnia dziecku prawidłowy rozwój ruchowy. Fizjoterapeuta pokaże i nauczy jak prawidłowo postępować z dzieckiem, jak je nosić na rękach, czego unikać, jak ćwiczyć z dzieckiem. Wobec tego proszę się na zapas nie stresować i zamartwiać a zacząć działać. Zanim dotrzecie do fizjoterapeuty, proszę jak najczęściej układać dziecko na brzuszku, ciepła kąpiel również rozluźnia, unikać noszenia w pozycji na płasko , nosić w pozycji embrionalnej ( na tzw. fasolkę), w łóżeczku układać na boczkach, masować maluszka ( masaż Shantala). Pozdrawiam