Katar

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

I-ska
pn 04. 12. 2017, 08:31
Awatar użytkownika
Katar
Witam,

Jak radzić sobie z gęstym katarem u miesięcznego dziecka? Czyszczę córeczce nosek Sterimar i próbuję lekko wyciągać zalegający katar fridą, ale jest tak gęsty że dziecko się nim krztusi. Dochodzi też brak apetytu.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Iza
Położna Aldona Korab
śr 06. 12. 2017, 23:42
Awatar użytkownika
Katar
Witam Pani Izo,

W przypadku gęstego kataru podstawą jest dobre udrożnienie noska. Aby rozrzedzić wydzielinę stosujemy roztwory wody morskiej , sól fizjologiczną . Można też maluszkowi robić inhalacje, smarować okolice nozdrzy noska maścią majerankową. Do oczyszczania noska skuteczny i bezpieczny jest aspirator do odkurzacza . Proszę często oklepywać plecki, układać na brzuszku jak również w łóżeczku układać córeczką, aby główka była w pozycji lekko uniesionej ku górze ( pod głową pod materacyk podłożyć wałek). Gęsta wydzielina spływa do gardła i dlatego u maleństwa jest niechęć do ssania. Proponuję skonsultować się z pediatrą, gdyż zbyt gęsty katar długo utrzymujący się może prowadzić do infekcji bakteryjnej. Pozdrawiam
iwi
ndz 10. 12. 2017, 10:03
Awatar użytkownika
Katar
Pani ekspert ma całkowitą rację. Ja jestem z synkiem świeżo po takim katarku więc chciałam dodać, że my robiliśmy instalację nebulizatorem z solą fizjologiczna i dawały malcowi największa ulgę.





A na wyciąganie wydzieliny z noska lepszy od fridy jest a-katarek, który podłącza się do odkurzacza. Wyciąga wszystko najlepiej. Tylko my stosowalismy go od 6 m-ca. Wcześniej nie wiedziałam o jego istnieniu.
Katarzynag1988
czw 01. 02. 2018, 08:20
Awatar użytkownika
Katar
Mam pytanie 2 miesięczny syn rzecholi w nocy ma zatkany nos a nie ma kataru,wietrze pokój nawilżaM powietrze. Co robić?
Położna Aldona Korab
czw 01. 02. 2018, 19:03
Awatar użytkownika
Katar
Dzień dobry,

W przypadku suchego, zatkanego noska proszę nawilżać śluzówki nosa zakraplając sól fizjologiczną lub wodę morską do obu dziurek na przegrodę noska. Wieczorem przed snem można zrobić maluszkowi inhalacje z soli fizjologicznej, aby udrożnić nosek. Pozdrawiam
I-ska
czw 01. 02. 2018, 20:42
Awatar użytkownika
Katar
Nam pediatra polecił smarować na noc koło noska żelem Sinulan rinobalsam
Katarzynag1988
pn 05. 02. 2018, 09:57
Awatar użytkownika
Katar
Dziękuję za radę zrobię tak i zobaczę czy będzie lepiej
Położna Aldona Korab
pn 05. 02. 2018, 18:08
Awatar użytkownika
Katar
Witam,

Sinulan Rinobalsam jak najbardziej intensywnie nawilża i udrażnia suchy nosek , ale w przypadku małych niemowląt należy go stosować po konsultacji z lekarzem. Natomiast sól fizjologiczną można stosować bez konsultacji lekarskiej do nawilżania noska jak również do inhalacji. Pozdrawiam
klaudiaj1997
wt 08. 10. 2019, 00:10
Awatar użytkownika
Katar
Witam :)

Dlaczego stosowanie kropli do nosa poniżej 3 miesiąca życia bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, a nie mogę już patrzeć jak moje miesięczne maleństwo się męczy.
Położna Aldona Korab
śr 09. 10. 2019, 23:02
Awatar użytkownika
Katar
Witam,

Sposób w jaki będzie się leczyć katar u niemowlęcia ustala lekarz pediatra. Wszelkie leki podawane małym niemowlętom zawsze najbezpieczniej powinno skonsultować się z lekarzem. Ważny jest skład preparatu, aby nie wywołać reakcji alergicznej u maluszka, ze względu na delikatną i wrażliwą skórę noworodka. Kiedy dziecko skończyło pierwszy miesiąc życia to podajemy wszelkie preparaty, które są przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia oraz te po 1 miesiącu życia.



Kiedy katar jest delikatny można zwalczyć go podając dziecku np. Wit. C, nawilżając nosek wodą morską, natomiast gdy bardziej dokuczliwy to leczenie ustala lekarz. Na zatkany nosek mogą też pomóc inhalacje np. z soli fizjologicznej, które udrożniają nosek oraz ułatwiają wypływanie wydzieliny. Gdy dziecko układamy to zawsze w pozycji lekko uniesionej czyli główka wyżej niż reszta ciała. Pozdrawiam