Nauka samodzielnego zasypiania

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Nata_kk
pt 06. 11. 2020, 20:50
Awatar użytkownika
Nauka samodzielnego zasypiania
Witam, mam synka który ma skończone 8 miesięcy i praktycznie od zawsze jest "usypiany" nigdy nie robił tego sam, początkowo usypiałam go na rękach jednak zrobiło się to męczące tym bardziej nocą więc postanowiłam robić to w bujaczku aż do teraz... synek śpi w łóżeczku bo zawsze go tam przekładam, nie potrafi zasypiać w łóżku ponieważ traktuje to miejsce jako zabawę, ogólnie jest to bardzo ruchliwe dziecko mając 6,5 miesiąca opanował raczkowanie do perfekcji dziś próbuje stawać ale trochę nieudolnie, nie mniej jednak chciałabym zrezygnować z bujaka ponieważ tutaj jeszcze wchodzą w grę ciągłe pobudki syna w nocy i za każdym razem trzeba go bujać. I tutaj chciałabym się poradzić co prawda jest to pierwszy dzień naszych prób i mam mieszane uczucia raz uda się że zaśnie sam od razu, zależy od stopnia zmęczenia a niekiedy płacze i domaga się pomocy, przyznam że serce mi pęka i mam nieodpartą ochotę pomóc mu zasnąć ale równie mocno chciałabym żeby nauczył się sam to robić, proszę mi doradzić czy konsekwentnie trwać aż nauczy się zasypiać samodzielnie czy dać spokój i liczyć na cud?
Bardzo dziękuję za wszelką sugestię i Pozdrawiam
Natalia 
Mama_Mikusia
sob 07. 11. 2020, 20:50
Awatar użytkownika
Nauka samodzielnego zasypiania
Napisze Ci moje zdanie . Uważam ze zostawiajac płaczące dziecko samo żeby zasnelo nie uczysz go samodzielnego zasypiania a jedynie tego ze nie mize liczyć na twoja pomoc . Pewnie po jakimś czasie dłuższym efekt zostanie osiągnięty ( będzie zasypiał sam ) ale będzie to w stresie . Nie wiem czy warto . Poczytaj o tym .
Ale rozumiem ze nie chcesz jyz bujać . I osobiście spróbowała bym albo innej metody np żeby zasypiał w łóżeczku ale żebyś go głaskała / klepała/ śpiewała / żeby przytulał twoja rękę itp albo druga metoda wg Tracy Hogg która wymaga morza cierpliwości tzn PP ( podnieś -połóż) jeśli dziecko płacze podnosisz i przytuliasz ake do momentu uspokojenia i znów odkładasz i tak w kółko czasem potrzeba naprawdę wielu prób podobno z każdym dniem mniej . Nie testowałam sams ale moja koleżanka tak i była zadowolona .
No i zostaje wam jeszcze np zasypianie leżąc razem na łóżku ale nie wiem ns ile akceptujesz ta metodę
Nata_kk
pn 16. 11. 2020, 08:36
Awatar użytkownika
Nauka samodzielnego zasypiania
Dziękuję za odpowiedź i sugestie   No niestety z moim dzieckiem nie jest to takie proste, leżenie z nim odpada bo jak już wcześniej pisałam jest mega ruchliwy chciałabym bardzo, ale on nasze łóżko traktuje jako zabawę, nie mniej jednak panikowałam a udało nam się od razu niemalże, pierwszy dzień był szok ale następny już super  dziś już nie mamy z tym problemu, Kajtuszek majta się chwilkę a potem zasypia tak samo jest w nocy odkładam go i śpi od razu, skończyliśmy z bujaniem teraz dajemy buziaczka w czółko i z uśmiechem kładzie się     
Nikki85
ndz 29. 11. 2020, 01:09
Awatar użytkownika
Nauka samodzielnego zasypiania
Witam
Kilka miesięcy temu pisałam już, że mój maluszek budzi się bardzo w nocy. Skończyło się na tym, że jak jest na piersi to pewnie nie dojada. Niestety...
Maluch ma już 9 miesięcy i budzi mnie w nocy co godzinę   i raczej nie musi jeść. Budzi się z płaczem, krzykiem co godzinę i trudno jest go uspokoic. Jedyne co pomaga to przystawienie do piersi. Jednak jeśli chodzi o jedzenie to tak, ale mniej więcej co 3 h. A co godzinę wystarczy że się przytuli, pociągnie ze dwa razy i śpi. Niestety tylko przez godzinę. Ja już naprawdę nie mam siły, nie wiem co robić  
Położna Aldona Korab
czw 03. 12. 2020, 23:20
Awatar użytkownika
Nauka samodzielnego zasypiania
Witam,
Niespokojny sen maluszka, częste i nagłe wybudzanie się z głośnym płaczem bywa sygnałem, że coś dziecku przeszkadza , coś się dzieje. Powodem nocnych pobudek może być wiele powodów. Mogą być dolegliwości kolkowe, bóle brzuszka, ząbkowanie. W pokoju, w którym maluszek śpi nie może być za ciepło, optymalna temperatura pomieszczenia to 20-21 stopni Celsjusza. Przed snem wietrzymy pokój. Należy wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne , problemy gastroenterologiczne, owsiki.
Systematyczny rytm dnia, bez chaosu, wyciszenie, bliskość mamy powoduje, że dziecko ma poczucie bezpieczeństwa przez co jest spokojne. Niespokojne dziecko może być z nadmiaru wrażeń w ciągu dnia. By dziecko nie miało tak częstych pobudek nocnych można uregulować drzemki w ciągu dnia, opóźnić nocny sen o 1-2 godzin, a przed snem wyciszyć maluszka. Dużo przebywać z dzieckiem na świeżym powietrzu.
Pomocny może być masaż Shantala, który powoduje, że dzieci się rozluźniają, relaksują co korzystnie wpływa na zachowanie maluszka.
Każde dziecko jest inne i tylko obserwacja dziecka i intuicja rodzica jest najbardziej pomocna, należy uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam

Paula886
pn 18. 09. 2023, 11:45
Awatar użytkownika
Nauka samodzielnego zasypiania
Moja Hania ma 3 miesiące rytuał usypiania zaczynam tak o 18:30 kąpielą potem pieluszka, balsam, kołysanka cicha leci w tle i kp potem odkładam do łóżeczka i daje smoczek do zaśnięcia ( jak usnie to go wypluwa )i tak zasypia o 19 i śpi do 00 albo 1. Karmie i odkładam znów ze smoczkiem inaczej nie zaśnie . Następna pobudka jest już o 4/5 i tak się kręci do 6/7 muszę w między czasie dawać smoczka ale on wypada i znów się budzi i tak w kółko. Czu macie jakieś porady jak wydłużyć ten sen już wczesnym rankiem?

Pozdrawiam