Zapalenie piersi

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

AnTyn90
pn 23. 09. 2019, 09:09
Awatar użytkownika
Zapalenie piersi
Witam, córka ma 5 dni, od 2 powoli zaczyna zbierać się w moich piersiach pokarm, ze względu na to że córka poraniła mi sutki w szpitalu nie karmie jej teraz piersią puki nie zejda strupy. Staram się regularnie odciagać pokarm. Mimo tego piersi są gorące i twarde, czy powinnam się już martwić? Piersi bolą ale nie są czerwone. Bolą przy mocniejszym dotyku.

Pozdrawiam
Położna Aldona Korab
czw 26. 09. 2019, 22:25
Awatar użytkownika
Zapalenie piersi
Witam,

Gdy piersi są nabrzmiałe, twarde, bolesne, oraz bardziej ucieplone a mleczko nie chce z nich łatwo wypływać to świadczy o zastoju pokarmu. Jeśli w porę nie zadziałamy to następstwem zastoju może być zapalenie piersi. By zlikwidować zator i nie doprowadzić do zapalenia piersi należy poprawić drenaż przewodów mlecznych aby mleczko łatwiej wypływało i nie zalegało w piersiach. Piersi powinny być opróżniane dokładnie i do końca. Najważniejsze to aby córeczka była przystawiana do piersi. Karmienie zawsze powinno zaczynać się od bardziej przepełnionej piersi. Ważna jest również pozycja, w jakiej dziecko jest karmione. Proszę spróbować pozycje spod pachy, która pozwala dokładnie opróżnić pierś. Gdy pierś jest zbyt nabrzmiała i twarda to proszę odciągnąć laktatorem troszkę mleczka do poczucia ulgi. Ułatwi to dziecku uchwycenie piersi. Przed karmieniem pomocne są ciepłe okłady lub masaż ciepłym prysznicem, ułatwiają wypływanie mleka z piersi. Natomiast po karmieniu proszę przyłożyć na pierś chłodny okład, który obkurczy kanaliki mleczne, przez co zmniejszy produkcję mleka. Można wykorzystać schłodzone i rozbite liście kapusty lub schłodzoną pieluszkę. Sok z kapusty działa ściągająco i przeciwzapalnie, a zimny okład kojąco na piersi.



Popękane brodawki to częsta dolegliwość mamy karmiącej, najczęściej spowodowana złym przystawianiem maluszka do piersi i nieprawidłowym chwytaniem brodawki przez noworodka. Jednakże nie są przeszkodą w karmieniu dziecka. Przy poranionych brodawkach nie musimy rezygnować z karmienia piersią, zawsze zaczynamy karmienie piersią z mniej poranioną i bolesną brodawką. Można również w takim wypadku przez parę dni karmić przez silikonowe kapturki ( jedynie w szczególnych sytuacjach). By poranione i obolałe brodawki nie dokuczały w czasie karmienia można zastosować pozycję „futbolową”. Proponuję przystawiać córeczkę do piersi, kiedy nie jest jeszcze bardzo wygłodniała, kiedy jest spokojna. Będzie wówczas ssała pierś delikatniej. Po każdym karmieniu natłuszcza Pani brodawkę własnym pokarmem, wystarczy wycisnąć krople mleczka , rozsmarować na brodawce i otoczce i pozostawić do wyschnięcia co działa bakteriobójczo. Częste wietrzenie piersi przyspiesza proces gojenia się poranionych brodawek. Pozdrawiam
Alicja991
pt 13. 12. 2019, 17:54
Awatar użytkownika
Zapalenie piersi
Witam. Moja córka ma 7 tygodni. Jakiś czas temu zauważyłam mały guzek na prawej piersi. Położna jak i lekarz kazali mi to masować i przykładać kapustę. Nic mi nie pomogło a wręcz przeciwnie zrobiło się zapalenie. Dostałam antybiotyk duomox. Trochę pomogło ale dalej czuję duży guz w piersi, czasem odczuwam tam kłucie. Dziś byłam na kontroli u ginekologa który kazal mi to naciąć bo jest tam ropa oraz zabronił karmić chorą piersią. Moj lekarz rodzinny jak i pediata mówią że to samo przejdzie tylko muszę dalej brać antybiotyk i dalej karmić chorą piersią. Co mam robić? Czy dalej karmić, czy usunięcie ropy pozwoli na dalsze karmienie piersią? Proszę o pomoc i wyjaśnienie na czym polega usunięcie tej ropy.