Zapalenie piersi-ropa

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Alicja991
pt 13. 12. 2019, 18:59
Awatar użytkownika
Zapalenie piersi-ropa
Witam. Moja córka ma 7 tygodni. Jakiś czas temu zauważyłam mały guzek na prawej piersi. Położna jak i lekarz kazali mi to masować i przykładać kapustę. Nic mi nie pomogło a wręcz przeciwnie zrobiło się zapalenie. Dostałam antybiotyk duomox. Trochę pomogło ale dalej czuję duży guz w piersi, czasem odczuwam tam kłucie. Dziś byłam na kontroli u ginekologa który kazal mi to naciąć bo jest tam ropa oraz zabronił karmić chorą piersią. Moj lekarz rodzinny jak i pediata mówią że to samo przejdzie tylko muszę dalej brać antybiotyk i dalej karmić chorą piersią. Co mam robić? Czy dalej karmić, czy usunięcie ropy pozwoli na dalsze karmienie piersią? Proszę o pomoc i wyjaśnienie na czym polega usunięcie tej ropy.
Położna Aldona Korab
śr 18. 12. 2019, 01:04
Awatar użytkownika
Zapalenie piersi-ropa
Witam,

Karmienie piersią przez cały czas jest bardzo ważne i pomocne w leczeniu ropnia piersi. Nie hamujemy laktacji. Kiedy ropień jest mały to wystarcza małe nacięcie. Po nacięciu ropień jest oczyszczany i opróżniany. Do loży po ropniu zazwyczaj wprowadza się sączek by ułatwić odpływ treści. Po nacięciu ropnia najlepsze dla gojącej się rany to regularne opróżnianie piersi. Można bez obaw karmić chorą piersią tylko w przypadku gdy nacięcie ropnia jest w takim miejscu, by dziecko biorąc pierś do buzi nie ssało tego fragmentu piersi gdzie robiono nacięcie. Natomiast gdy nacięcie jest zbyt blisko w miejscu, że dziecko ssałoby ranę, wówczas trzeba zrezygnować z przystawiania maluszka do tej piersi i czekać aż się rana wygoi. W takiej sytuacji mleczko trzeba odciągać laktatorem. Należy pamiętać , że regularne karmienie zapobiega powstawaniu zastoju pokarmu, zaopatrzyć należy się w wygodny biustonosz bez fiszbin. Pozdrawiam