Pobudzenie laktacji

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

MamciaNikosia
śr 02. 10. 2019, 09:37
Awatar użytkownika
Pobudzenie laktacji
Witam, mój synek ma ponad 2 miesiące i jest karmiony piersią oraz dokarmiany mlekiem modyfikowanym z powodu słabej laktacji. Chciałabym się dowiedzieć jak pobudzić laktacje, ponieważ chciałabym karmić piersią.
Beaq00
śr 02. 10. 2019, 20:41
Awatar użytkownika
Pobudzenie laktacji
Też jestem ciekawa ponieważ mam podobną sytuację. Mm dałam dodatkow po piersi z 2 razy wieczorem bo córka po opróżnieniu ubu piersi nadal była głodna.
Położna Aldona Korab
czw 03. 10. 2019, 20:41
Awatar użytkownika
Pobudzenie laktacji
Dzień dobry,

Najskuteczniejszym sposobem na pobudzenie laktacji to przede wszystkim częste przystawianie dziecka do piersi, zdrowa dieta mamy karmiącej oraz spokój i pozytywne nastawienie. Należy pamiętać, że im częściej maluszek opróżnia efektywnie piersi tym więcej produkuje się mleczka. Każde karmienie proszę zaczynać od podania piersi, jeśli zachodzi potrzeba to obie piersi na jedno karmienie. Karmienie na żądanie z zachowaniem karmienia nocnego. Za produkcję pokarmu odpowiada hormon prolaktyny, dlatego karmienie nocne jest również bardzo ważne, gdyż największe stężenie prolaktyny jest nad ranem. Każda mama, która pragnie karmić piersią powinna wiedzieć, że sukces laktacyjny zależy również od pozytywnego nastawienia. Stres i niepokój mamy nie idzie w parze z laktacją. Wysoki poziom adrenaliny hamuje wypływ pokarmu. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość , zachować spokój, a kiedy maluszek śpi dbać o własny wypoczynek. Gdy laktacja się ustabilizuje, to mleczko będzie się produkować w wystarczającej ilości dla dziecka. Duży wpływ na laktację ma także dieta mamy karmiącej. Dieta powinna być różnorodna, bogata w produkty o wysokiej wartości odżywczej, produkty nisko przetworzone, odpowiednia ilość wypijanych płynów, najlepiej woda niegazowana. Dla pobudzenia laktacji można jednocześnie przyjmować preparaty na bazie słodu jęczmiennego, które mają działanie wspomagające laktację. Podsumowując stymulacja następuje poprzez częste i regularne przystawianie dziecka do piersi. Pozdrawiam
Sylcia1212
śr 23. 10. 2019, 17:06
Awatar użytkownika
Pobudzenie laktacji
Witam, ja właśnie mam z tym problem, że moje dziecko właśnie nie chce ciągnąć piersi jest straszny płacz i złość przy tym. Karmię oczywiście córkę swoim mlekiem, poprzez ściąganie pokarmu, ale czasami mam takie dni, że ściągnę go dużo,a raz mało i zaczynam się martwić i denerwować , że kończy mi się pokarm. Próbuje już dużo, bo pije nawet herbatki dla kobiet karmiących piersią czy są jeszcze jakieś inne sposoby albo tak zwane wspomagacze?
czw 24. 10. 2019, 11:12
Awatar użytkownika
Pobudzenie laktacji
Mozna spróbować przystawiać dzidziusia na śpiocha, zaraz po drzemce zanim się jeszcze dobrze nie obudzi, powoli będzie ssał coraz dłużej (najlepiej się z nim położyć i nawet samemu zdrzemnąć ;). U mnie pomógł system SNS Medeli, dreny podłączane do piersi za pomocą plastra. Przez dreny mały pije sztuczne mleczko i pobudza piersi. Dużo, dużo cierpliwości :) Dobrze, jest też karmić w nocy i nad ranem. Przerwy między karmieniami nie dłuższe niż 2h.

Tak z własnego doslświadczenia.

Nie udało mi się karmić tylko piersią, utrzymałam karmienie mieszane do 12 m-ca ale nadal karmię piersią mamy już 17 m-c :)

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia !
śr 20. 11. 2019, 12:46
Awatar użytkownika
Pobudzenie laktacji
Jedyną radą jaką tutaj zastosuje jest to aby pochować wszystkie butelki i mm, przystawiać dzidziusia na żądanie nawet jeśli trzeba wisieć pierwsze 3 dni na piersi ... Tylko dziecko pobudzi nam laktacje, ja po cc nie miałam pokarmu wcale w piersiach wypracowałam sama na sucho z dzieckiem i po tygodniu miałam nawał pokarmu. Dziecko ssąc pusta (jak nam się wydaje) pierś daje sygnał dalej aby produkować więcej mleka i na następny raz jest już więcej. Także mamusie które chcą karmić tylko piersią odstawcie wszystko i skupcie się na maluszku. Pozdrawiam