Karmienie piersią a zęby

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

pn 18. 02. 2019, 14:39
Awatar użytkownika
Karmienie piersią a zęby
Witam,

Moja córka skończyła 7miesięcy i ma już dwa zęby. Od dwóch tygodni wychodzi trzeci ząb a od kilku dni czwarty. Jest nie spokojna, marudzi, płacze ma problemy z usypianiem. W nocy budzi się 3-4razy z wrzaskiem i uspokaja ja tylko piers, pomimo że dostaje przed snem nocnym lek przeciwbólowy. Czy to normalne że córka tak często wstaje w nocy, czy mogę jej jakoś pomóc żeby wychodzące zęby jej tak nie bolały? Mam maść dentinox ale nic to nie daje.
Położna Aldona Korab
pn 18. 02. 2019, 21:41
Awatar użytkownika
Karmienie piersią a zęby
Witam,

Okres ząbkowania jest trudny zarówno dla maluszka jak i dla rodziców. Aby złagodzić dolegliwości, które dokuczają córeczce można spróbować masować dziąsełka specjalną silikonową szczoteczką zakładaną na palec, podawać schłodzony żelowy gryzak masujący dziąsła. W ciągu dnia proszę podawać twarde warzywa do gryzienia np. marchew, jabłko. Obolałe i zaczerwienione dziąsła najlepiej smarować żelami przeciwbólowymi. Jeśli żel na dziąsła, który Pani używa nie wiele pomaga, można zastosować inne dostępne w aptekach, które znieczulają, łagodzą ból oraz działają przeciwzapalnie. Przed snem dobrze jest przewietrzyć pokój, w którym dziecko śpi. Kiedy córeczka się wybudza w nocy to bardzo dobrze, że przystawia Ją Pani do piersi, ssanie piersi przynosi ulgę oraz zaspokaja pragnienie. Ulgę i ukojenie przyniesie też delikatne gładzenie policzków okrężnymi ruchami, dzięki czemu rozluźniają się mięśnie twarzy. Bliskość mamy spowoduje , że córeczka poczuje się bezpiecznie, szybciej się wyciszy, uspokoi i zaśnie. Proszę uzbroić się w cierpliwość, ząbkowanie maluszka jest na pewno trudnym okresem, ale jest to stan przejściowy. Pozdrawiam
sob 13. 04. 2019, 14:27
Awatar użytkownika
Karmienie piersią a zęby
Witam,

Córka ma już 9.5mies. Ma 6 zębów, zostały jeszcze dolne dwójki. Od początku lutego jak wychodziły zęby budzi się w nocy. Teraz zęby nie wychodzą mimo to ciągle wstaje w nocy na pierś dwa razy. Czy można oduczyć wstawania dziecka w nocy? Od ponad 2mies jestem ciągle nie wyspana, a mam jeszcze starsza córkę 3lata. Chciałam ograniczyć pierś na rzecz np śniadania ale naciąga w nocy mleko i w dzień je ciągle 3razy pierś i dwa dania typu obiad, kasza, owoce.
sob 13. 04. 2019, 14:28
Awatar użytkownika
Karmienie piersią a zęby
Witam,

Córka ma już 9.5mies. Ma 6 zębów, zostały jeszcze dolne dwójki. Od początku lutego jak wychodziły zęby budzi się w nocy. Teraz zęby nie wychodzą mimo to ciągle wstaje w nocy na pierś dwa razy. Czy można oduczyć wstawania dziecka w nocy? Od ponad 2mies jestem ciągle nie wyspana, a mam jeszcze starsza córkę 3lata. Chciałam ograniczyć pierś na rzecz np śniadania ale naciąga w nocy mleko i w dzień je ciągle 3razy pierś i dwa dania typu obiad, kasza, owoce.
Położna Aldona Korab
śr 17. 04. 2019, 23:06
Awatar użytkownika
Karmienie piersią a zęby
Witam,

Każde niemowlę samo sobie reguluje czas i porę snu, a nocne budzenie się dziecka jest naturalną rzeczą. Pokarm wytwarzany w nocy zawiera więcej tłuszczów, jest bardziej odżywczy, przez co maluszek zaspokaja swój głód. Tłuszcze zawarte w pokarmie matki wpływają na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka oraz dostarczają energii. Dziecko 9- miesięczne jest już na tyle aktywne w ciągu dnia ( raczkuje, siada, aktywnie się bawi), że potrzebuje uzupełnić zasób energii. Nocne pobudki córeczki mogą zależeć wobec tego od stopnia aktywności wciągu dnia, od ilości i długości drzemek w dzień oraz od zbyt dużej ilości wrażeń w ciągu dnia. Przed snem zawsze trzeba wietrzyć pokój, w którym dziecko śpi. W dzień trzeba zadbać o większą aktywność dziecka, spacery na świeżym powietrzu. „Zmęczony” maluszek w dzień, lepiej będzie spał w nocy. Można skrócić drzemki w ciągu dnia, szczególnie tą popołudniową. Aby maluszek lepiej przesypiał noc, proponuję ostatnie karmienie przed snem opóźnić, nasycony maluszek będzie dłużej spać. Codzienne rytuały działają uspokajająco i kojąco na niemowlę np. ciepła kąpiel, masaż pleców. Pod wieczór zaczynamy wyciszać dziecko, przez spokojne zabawy, czytanie książek, przytulanie, wyciszamy telewizor, nie słuchamy głośnej muzyki. Gdy się obudzi w krótkim czasie po ostatnim karmieniu to można zamiast piersi podać dziecku wodę do picia, utulić, położyć się z córeczką do łóżka, gdyż jak poczuje bliskość mamy, czując się bezpiecznie i spokojnie szybciej zaśnie. Rozumiem doskonale, że może być Pani nie wyspana, zmęczona częstym wstawaniem w nocy, może spróbować w takiej sytuacji wziąć maluszka do swojego łóżka gdy się obudzi w nocy, być może córeczka szuka tylko bliskości z mamą. Czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość gdyż jest to stan przejściowy, który wraz z rozwojem niemowlęcia minie. Życzę powodzenia i pozdrawiam.