Czy to skaza białkowa?

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

WeronikaMaja123
wt 28. 01. 2020, 09:02
Awatar użytkownika
Czy to skaza białkowa?
Witam,

Nurtuje mnie problem ciągłego ulewania dziecka po KP. Z racji ciągłego płaczu przy piersi po konsultacji z położną zdecydowałam się dokarmiac małą mm. Po mm dziecko nie ulewa, śpi spokojnie. Natomiast po moim mleku jest dramat, krzyki przy piersi, stres zarówno dla mnie jak i dziecka. Dodam że ja mam skaze białkową, w mojej diecie nie ma produktow mlecznych. Czy dziecko też ją może mieć? Ma problem z załatwianiem, kupki nie wszystkie są że sluzem, nie ma wysypki jedynie łuszczącą się skórę między brwiami. Nadmienię że u mnie jak byłam mała nie występowały objawy skórne przy skazie. Do tej pory jeśli już coś zjem to jedynie swedzi mnie skóra. Byłam u lekarza twierdzi że dziecko przybiera na wadze i jest ok jednak mnie to bardzo zastanawia dlaczego tak jest.... Pozdrawiam
Położna Aldona Korab
śr 29. 01. 2020, 23:00
Awatar użytkownika
Czy to skaza białkowa?
Witam,

Ulewanie u niemowląt jest częstą przypadłością spowodowaną niedojrzałością układu trawiennego. Mięsień zwieracza przełyku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i stąd może być cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku. Zbyt szybki wypływ pokarmu pod dużym ciśnieniem, którego maluszek nie nadąża połykać, może nasilać ulewanie oraz powodować sytuacje stresującą dla dziecka, przez co krzyczy i odmawia ssania piersi. Pomocna będzie zmiana pozycji karmienia, nie podawać piersi gdy dziecko jest rozdrażnione i krzyczy, zawsze należy uspokoić i wyciszyć maluszka. Można karmić dziecko częściej a małymi porcjami . Gdy dziecko prawidłowo przybiera na wadze to nie ma powodów do niepokoju.

Główne objawy skazy białkowej to sucha i zaczerwieniona skóra. Kiedy jeden z rodziców ma skazę białkową, to bywa prawdopodobieństwo, że i maluszek też może mieć, gdyż przyczyną często są czynniki genetyczne. Jednak pisze Pani, że z diety wyeliminowany jest nabiał. Proponowałabym zasięgną porady dermatologa, który oceni czy wygląd skóry maluszka spowodowany jest skazą białkową czy może to atopowe zapalenie skóry. Można również zwrócić się po pomoc do doradcy laktacyjnego, by dobrać najlepszą technikę przystawiania do piersi by maluszek nie denerwował się a ładnie ssał pierś. Pozdrawiam