Nadwrażliwość jamy ustnej a karmienie piersią

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Ewa Bagińska - Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Magda88
sob 02. 11. 2024, 19:47
Awatar użytkownika
Nadwrażliwość jamy ustnej a karmienie piersią
Witam! Jestem mamą 6-tygodniowego dziecka z kosmicznymi problemami z karmieniem. Córka od początku bardzo raniła piersi, nie najadała się (przy ważeniu przed i po jedzeniu różnica wynosiła 10-30g; po obu piersiach).
Skonsultowaliśmy sprawę z doradczynią laktacyjną i neurologopedą. Technika przystawiania jest dobra, natomiast dziecko nie otwiera szeroko buzi i płytko łapie brodawkę.
Diagnoza specjalistów jest taka, że dziecko ma nadwrażliwość w jamie ustnej, słaby odruch ssania, przesunięty odruch wymiotny do przodu podniebienia + „idzie w kierunku” wzmożonego napięcia w górnej części ciała.
Bardzo chciałabym wykarmić córkę piersią (pierwsza karmiłam 1,5 roku). Niestety, na ten moment przystawianie dziecka do piersi jest niemożliwe (głębokie rany, nienajadanie się). Mleko odciągam 8 razy dziennie i podaje dziecku butelka.
Moje pytanie brzmi następująco: czy po zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń odwrazliwiajacych buzię mam jeszcze szansę na powrót do piersi? Czy jest możliwe, że dziecko zacznie otwierać buzie szeroko i głęboko chwytać brodawkę? Po cichu na to liczę, ale nie mam pojęcia czy w ogóle jest taka szansa i jeśli tak - to jakiej perspektywie czasowej. Będę wdzięczna bardziej doświadczonym za każdą opinię :)
Położna Ewa Bagińska
pn 04. 11. 2024, 10:29
Awatar użytkownika
Nadwrażliwość jamy ustnej a karmienie piersią
Dzień dobry!
Rozumiem, że sytuacja jest bardzo trudna, a Pani determinacja, by karmić córkę piersią, zasługuje na ogromny podziw. 

Z tego, co Pani opisuje, u dziecka występują różne problemy sensoryczne oraz związane z napięciem mięśniowym, co rzeczywiście może wpływać na efektywność karmienia piersią. W takich przypadkach niektóre dzieci potrzebują więcej czasu i wsparcia, aby wypracować prawidłowy odruch ssania i chwyt piersi. Dobrą wiadomością jest to, że odpowiednie ćwiczenia i terapia mogą pomóc w odczuleniu jamy ustnej, co może pozytywnie wpłynąć na szerokość otwierania ust oraz poprawić chwyt piersi. Oto kilka sugestii, które mogą być pomocne w takiej sytuacji:
1. Kontynuacja terapii z neurologopedą

Neurologopeda, który będzie prowadził regularne ćwiczenia w celu odczulania jamy ustnej i poprawy koordynacji ssania, jest kluczowe. Wiele dzieci potrzebuje systematycznej pracy nad rozwojem odruchów ssania i połykania, co może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, ale zdecydowanie jest możliwe do osiągnięcia.

2. Ćwiczenia odwrażliwiające i wzmacniające mięśnie jamy ustnej

Neurologopeda zapewne poleci ćwiczenia, które pomogą w odwrażliwieniu jamy ustnej oraz wzmocnieniu mięśni biorących udział w ssaniu. Często zalecane są delikatne masaże dziąseł, podniebienia, wewnętrznych części policzków, aby dziecko stopniowo przyzwyczajało się do bodźców i mogło skuteczniej otwierać buzię podczas karmienia.

3. Praca z doradcą laktacyjnym w celu wznowienia karmienia piersią

Jeżeli jest taka możliwość, warto spotykać się regularnie z doradcą laktacyjnym, który pomoże monitorować postępy dziecka i doradzi, kiedy i jak najlepiej spróbować ponownie przystawiać do piersi. Czasem zastosowanie nakładek na brodawki lub użycie pozycji bardziej wspierających kontakt brodawki z ustami dziecka (np. pozycja „kołyska” lub „spod pachy”) może przynieść lepsze rezultaty.

4. Wsparcie sensoryczne i terapia integracji sensorycznej

Czasem dzieci ze zwiększonym napięciem i nadwrażliwością w obrębie jamy ustnej korzystają z terapii integracji sensorycznej (SI), gdzie specjaliści mogą pracować nad ogólnym obniżeniem napięcia i poprawą komfortu dziecka podczas przyjmowania pokarmu.

5. Butelka wspierająca powrót do karmienia piersią

Proszę zwrócić uwagę, aby wybierać butelki i smoczki wspierające powrót do piersi. Istnieją butelki, które imitują ssanie z piersi i pomagają dziecku w rozwijaniu umiejętności wymaganych przy karmieniu piersią, co później ułatwia przejście z butelki z powrotem na pierś.

6. Czas i cierpliwość

Efekty odwrażliwienia jamy ustnej oraz nauka odpowiedniego otwierania buzi mogą być widoczne już po kilku tygodniach ćwiczeń, ale w niektórych przypadkach może to zająć nawet kilka miesięcy. Zależy to od stopnia nadwrażliwości oraz innych indywidualnych cech dziecka.

Zatem, odpowiadając na Pani pytanie — tak, istnieje szansa na powrót do karmienia piersią, chociaż będzie wymagało to dalszej pracy z dzieckiem i wsparcia specjalistów. Zachęcam do cierpliwości i korzystania z pomocy neurologopedy oraz doradcy laktacyjnego, którzy będą w stanie monitorować postępy i doradzić, kiedy jest dobry moment na ponowne próby przystawienia do piersi. Trzymam kciuki za powodzenie! 
Ewa Bagińska
Magda88
śr 01. 01. 2025, 20:54
Awatar użytkownika
Nadwrażliwość jamy ustnej a karmienie piersią
Pani Ewo, bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Przeczytałam ją od razu, jednak odpowiadam dopiero teraz, kiedy sytuacja się trochę wyklarowała - może te doświadczenia pomogą innym w przyszłości.
Na nadwrażliwość pomogły zalecone przez naurologopedę ćwiczenia - palcami rozciąganie ust i ściąganie (w literę „o”), palcami robienie „wąsów” pod i nad ustami, przejeżdżanie palcem po dolnych dziąsłach, po czym przenosimy palec na język, a następnie odwracamy palec i opuszkiem masujemy podniebienie tuż za dziąsłami górnymi. Na koniec palcem „wkręcamy śrubki” pod językiem, po bokach wędzidełka. Ćwiczenia 3-4 razy dziennie.
Niestety, mimo zniwelowania problemu nadwrażliwości, dziecko dalej ssie bardzo słabo. Z piersi nie wyciąga prawie nic, z butelki je brzydko, mleko rozlewa się bokami. Z polecenia położnej najlepiej zadziałała u nas butelka mam dla wcześniaków (smoczek 0), z bardzo małym przepływem.
Z dnia na dzień jest coraz lepiej, ssanie prawdopodobnie poprawi się wraz z wzmocnieniem brzucha - według neurologopedy są to naczynia powiązane: słabe mięśnie brzucha mają przełożenie na słaby język, a to powoduje słabe ssanie.
Pogodziłam się już z tym, że córka na piersi nie będzie. Kupiłam porządny laktator i rozkręciłam laktację (od 300ml dziennie do prawie litra dziennie, zajęło to ponad miesiąc).
Ćwiczymy dalej, ponieważ wszystkie powyższe problemy przekładają się na problemy z rozszerzaniem diety, powodują problemy z jedzeniem i wybiórczość pokarmową.
Może to co zadziało się u nas naprowadzi kiedyś jakąś strapioną mamę na właściwą diagnozę :) myślę, że ten problem (nadwrażliwość buzi) występuje dosyć często, a niewiele się o nim mówi.
Położna Ewa Bagińska
czw 02. 01. 2025, 08:00
Awatar użytkownika
Nadwrażliwość jamy ustnej a karmienie piersią
Dzień dobry,
Dziękuję serdecznie za podzielenie się swoją historią i doświadczeniami. To niezwykle cenne, gdy rodzice dzielą się swoimi przeżyciami, które mogą pomóc innym. To również dowód na to, jak indywidualne podejście, cierpliwość i konsekwencja potrafią przynieść efekty, nawet jeśli problem nie ustępuje całkowicie.

Historia rozkręcenia laktacji oraz pogodzenia się z karmieniem butelką pokazuje, jak ważne jest elastyczne podejście i dostosowanie się do sytuacji, aby zapewnić dziecku wszystko, co najlepsze. Trzymam kciuki za dalsze postępy i jestem pewna, że Pani doświadczenia będą wsparciem i inspiracją dla innych rodziców.  
Pozdrawiam
Ewa Bagińska