Karmienie naprzemienne

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Kajeekk
pt 03. 04. 2020, 14:33
Awatar użytkownika
Karmienie naprzemienne
Dzień dobry,



Zbliża mi się termin porodu - jestem w 38 tc. Bardzo bym chciała karmic naturalnie piersią. Od samego początku będę się starała aby tak było. Jednak interesuje mnie też karmienie butelka ale z odciągniętym mlekiem matki. Chodzi głównie o to, aby ojciec dziecka również miał taką możliwość aby karmic dziecko i w jakiś sposób też nawiązać z dzieckiem więź, lub też czasem w nocy nakarmić.



Stąd też moje pytanie, w jaki sposób mogę to wprowadzić dziecku aby nie zaburzyć przy tym ssania piersi. Wiem że w pierwszych chwilach, dniach życia dziecka nie powinno się podawać ani smoczka ani butelki aby dziecko wyrobiło sobie odruch ssania piersi, aby się nauczyło. Zatem kiedy jest najlepszy czas aby wprowadzić mu butelkę aby ojciec także miał możliwość karmienia?
Położna Aldona Korab
pn 20. 04. 2020, 21:19
Awatar użytkownika
Karmienie naprzemienne
Witam,

Wiadomo, że najlepszą stymulacją laktacji jest częste przystawianie niemowlęcia do piersi, jest to kluczowe w całym procesie karmienia piersią. Szczególnie ważne jest karmienie nocne, gdyż wtedy to pokarm jest najbardziej kaloryczny. Kiedy już laktacja się ustabilizuje, oczywiście jest możliwość podania odciągniętego pokarmu przez butelkę, jednak taki sposób karmienia przy prawidłowej laktacji powinno się stosować w wyjątkowych sytuacjach, sporadycznie, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Natomiast sposobów do nawiązania więzi między tatą a dzieckiem może być wiele innych, przede wszystkim włączenie się w opiekę nad maluszkiem, wykonywanie czynności przy dziecku – przewijanie, kąpanie, masowanie maluszka, tulenie, noszenie, dużo kontaktu skóra do skóry. Tata może również nosić dziecko w chuście, chodzić na spacery….

Może Pani również zasięgnąć porady doradcy laktacyjnego. Pozdrawiam i życzę powodzenia.