6 miesięczne niemowlę, karmienie piersią

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Ewa Bagińska - Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

dagmara94wp
śr 26. 03. 2025, 16:57
Awatar użytkownika
6 miesięczne niemowlę, karmienie piersią
Witam,mój synek urodził się z waga 2920,aktualnie ma 6msc. I wszystko 5750. Wiem że mało, ale na początku były problemy z karmieniem (nauka) nk i miał 2 tyg fizjo Vojtą w 4 miesiącu. Je kiedy chce, nawet sama mu podaje pierś, żeby jadł. Butelki on nie chce nawet odciągnięte. Neurolog stwierdził że jest ok, czeka nas kolejna rehabilitacja na barki, bo jest trochę pospinany. W sumie to nie wisi długo na piersi na 1 karmienie, nie zawsze chce on 2 pierś. Mam wrażenie że karmienia stały się krótkie jak je to czasem zdarza się krztusi.
Nie wiem czy przez to on będzie zdrowy że ma tak mała wagę?
Jest to dziecko ruchliwe
Położna Ewa Bagińska
czw 27. 03. 2025, 09:16
Awatar użytkownika
6 miesięczne niemowlę, karmienie piersią
Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za tak szczegółowy opis sytuacji — widać, że jest Pani bardzo zaangażowaną, troskliwą mamą, która dba o dobro swojego synka.

Masa ciała 5750 g w 6. miesiącu życia rzeczywiście jest poniżej średnich norm, jednak trzeba pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a sama masa ciała nie jest jedynym wskaźnikiem zdrowia. To, że synek jest ruchliwy, ma dobrą ocenę neurologiczną i był pod opieką fizjoterapeuty, to bardzo dobre znaki. Początkowe trudności z karmieniem, niechęć do butelki oraz krótkie, niesystematyczne karmienia piersią rzeczywiście mogą wpływać na tempo przyrostu masy ciała.

Jeśli chodzi o zdrowie ogólne i rozwój psychoruchowy, to kluczowe jest:
regularne monitorowanie przyrostów masy i wzrostu (krzywe centylowe),
ocena rozwoju ruchowego (rehabilitacja, jak najbardziej wskazana przy napięciach mięśniowych),
obserwacja neurologiczna — skoro neurolog nie stwierdził nieprawidłowości, to znów — bardzo dobrze!

Dzieci, które miały trudności z jedzeniem i mniejsze przyrosty, powinny być oceniane holistycznie — nie tylko przez wagę, ale też przez zachowanie, napięcie mięśniowe, postępy ruchowe, czujność, kontakt wzrokowy itp.​.

Jednocześnie w przypadku dzieci z niższą masą ciała oraz historią trudności w karmieniu, bardzo ważna jest stała i regularna opieka pediatryczna. Lekarz pediatra nie tylko monitoruje przyrosty masy i wzrostu, ale też może wcześnie wychwycić ewentualne niedobory (np. żelaza, witaminy D), opóźnienia w rozwoju czy potrzeby dodatkowej diagnostyki.

Zaleca się, aby takie dziecko miało kontrole co najmniej co 4–6 tygodni, a w razie niepokojących sygnałów – częściej. Współpraca między pediatrą, neurologiem, fizjoterapeutą i ewentualnie doradcą laktacyjnym daje największą szansę na harmonijny rozwój malucha, nawet jeśli start był trudniejszy  

Podsumowując: niska masa nie musi oznaczać choroby, ale jest sygnałem, że trzeba być czujnym.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Bagińska
dagmara94wp
pn 07. 04. 2025, 19:26
Awatar użytkownika
6 miesięczne niemowlę, karmienie piersią
Dziwcko ma już prawie 5900 więc powoli idzie w górę,w dodatku zęby próbują się przebić i wysypkq na buzi nie daje spokoju. Maluch potrafi pivpty w obie strony, obraca się z pleców na brzuch oraz robi już wysoki podpór, w lozeczku łapie się barierek i się podnosi.
Działamy, i pilnujemy: ) i rozszezamy powoli dietę z waszymi sloiczkami oraz sami gotujeny