Zwiększone uplawy i częstsze twardnienie brzucha

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Mama1402
pt 03. 01. 2020, 10:26
Awatar użytkownika
Zwiększone uplawy i częstsze twardnienie brzucha
Zauważyłam że od kilku dni zwiększyła mi się wydzielina oraz coraz częściej twardnieje mi brzuch. Nawet z 4 razy na godz. Po wizycie u lekarza okazało się że jest niewielkie rozwarcie pół cm. Czy to oznaka że w każdej chwili mogę urodzić? Jestem w 37 tc.
Położna Aldona Korab
śr 08. 01. 2020, 22:37
Awatar użytkownika
Zwiększone uplawy i częstsze twardnienie brzucha
Witam,

Objawy, które Pani opisuje są pierwszymi oznakami zbliżającego się porodu, które mogą pojawiać się nawet na parę tygodni przed porodem. Pod koniec 37 tygodnia ciąża jest już uznawana jako donoszona, więc jeśli się rozpocznie poród to już nie ma obaw o poród przedwczesny. Przed zbliżającym się porodem brzuszek się obniża, szyjka przygotowuje się do porodu, rozwarcie na pół cm jeszcze nie oznacza rozpoczynającego się porodu, należy bacznie obserwować swój organizm i tymczasem jak najwięcej leżeć i nic nie dźwigać, ograniczyć aktywność i stosować się do zaleceń lekarza. Kiedy odejdzie czop śluzowy, to jest oznaką, że szyjka zaczyna się skracać i stopniowo rozwierać. Pozdrawiam