USG POŁÓWKOWE 18-22 TYDZIEŃ

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Natalia23_02
czw 09. 04. 2020, 09:03
Awatar użytkownika
USG POŁÓWKOWE 18-22 TYDZIEŃ
Witam

Chciałabym się dowiedzieć wiecej o USG połówkowym. Jestem juz zaraz w 21 tygodni ciąży i nie wiwm czy takie badanie powinnam zrobić. Dużo kobiet , które były lub są w ciąży mówią ze to jest najważniejsze badanie, lecz mój ginekolog mi o takim badaniu nic nawet nie wspomina. Byłam wczoraj na wizycie i zrobił mi tykko pomiar głowki obwód brzucha i długość kości udowej i nic więcej. Całe usg może trwało 3 minuty dodatkowo miałam jeszcze sprawdzane czy szyjka macicy się nie skraca. Jestem w mojej 1 ciąży i nie wiwm czy takie badanie powinnam robic.chodzę na wizyty na NFZ. Dzwonilam wczoraj do kliniki ginekologicznej gdzie wykonują takie badania za opłatą i Pani mówiła , że każda kobieta ma obowiązek takie badanie 30 minutowe powinna mieć przeprowadzone. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Zapisać się prywatnie czy czekac do kolejnej wizyty która będe mieć dopiero za 2 tygodnie ?

Pozdrawiam
Położna Aldona Korab
śr 15. 04. 2020, 20:26
Awatar użytkownika
USG POŁÓWKOWE 18-22 TYDZIEŃ
Witam,

USG połówkowe powinno być wykonane między 18 a 22 tygodniem ciąży, ponieważ w tym okresie narządy są już dobrze ukształtowane i dobrze widoczne. Podczas tego badania oceniane są poszczególne pomiary dziecka pozwalające dokonać ocenę rozwoju oraz ocenić stan organów wewnętrznych. Jest to ważne badanie w tym okresie ciąży, które daje informacje odnośnie rozwoju dziecka, czy nie istnieją wady wrodzone, czy rozwija się prawidłowo. Wobec tego dobrze by było aby to badanie USG było wykonane właśnie w tym okresie ciąży. Pozdrawiam