Ryzyko listeriozy

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Mama_Mikusia
pn 16. 09. 2019, 20:19
Awatar użytkownika
Ryzyko listeriozy
Mam pytanie do eksperta. Otóż sanepid wycofał partie sera żółtego z powodu podejrzenia bakterii wywołujące listerioze. Kilka dni wcześniej miałam w domu ser z tej firmy i jadłam go ale nue mam pojęcia czy z tej partii. Niestety jsk dowiedziałam się o zagrożeniu opakowanie już było wyrzucone więc nie mogę sprawdzić. Jestem w 16tyg ciąży. Co powinnam zrobić? Czy jeśli zaraziłam się listerioza to jest w ogóle możliwe że dziecko urodziło się żywe i zdrowe?
Położna Aldona Korab
wt 17. 09. 2019, 22:49
Awatar użytkownika
Ryzyko listeriozy
Witam,

Zarażenie się listeriozą może być niebezpieczne dla ciąży. Mimo, że jest podejrzenie na obecność tej bakterii w konkretnej serii sera, to nie ma Pani pewności, że właśnie ta partia produktu trafiła do Pani. Nie ma powodu do paniki, ale trzeba być czujnym i ostrożnym , wobec tego by wykluczyć zarażenie proponuję wykonać badania diagnostyczne, takie jak badanie surowicy krwi na obecność bakterii Listeria monocytogenes metodą PCR oraz badanie morfologii z rozmazem, OB, CRP ( stężenie białka C-reaktywnego), stężenie prokalcytoniny ( PCT) oraz zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę, który ewentualnie zaleci dalszą diagnostykę. Pozdrawiam
Ana111222
sob 19. 10. 2019, 00:16
Awatar użytkownika
Ryzyko listeriozy
Bardzo często wycofują różne produkty z obrotu. Najlepiej śledzić na bieżąco stronę GIS lub ich facebook