Pierwsze ruchy

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

asiulcia
pt 20. 09. 2019, 10:56
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Jestem obecnie w 19 tc jest to moja pierwsza ciąża. Kiedy moge poczuć pierwsze ruchy dziecka i jakie one są?
Abigailkd1901
pt 20. 09. 2019, 20:45
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Cześć prawda jest taka, że możliwe, że już je czujesz. Takie ruchy, których z niczym innym nie pomyślisz pojawią się później. Te pierwsze często można pomylić z ruchami w jelitach i odwrotnie, ruchy jelit wziąć za ruchy dziecka. Ja najlepiej je czułam, lub widziałam (a nie czułam) leżąc na plecach przed tv na przykład.
Położna Aldona Korab
pn 23. 09. 2019, 21:11
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
asiulcia

pt 20.09.2019, 10:56



Pierwsze ruchy

Jestem obecnie w 19 tc jest to moja pierwsza ciąża. Kiedy moge poczuć pierwsze ruchy dziecka i jakie one są?



Witam,

To kiedy przyszła mama odczuwa pierwsze ruchy maluszka jest indywidualną sprawą. Zależne jest to od tkanki tłuszczowej kobiety ciężarnej, od umiejscowienia łożyska i oczywiście od tego, czy jest to pierwsza czy kolejna ciąża. Pierwsze ruchy dziecka odczuwalne są między 16 a 22 tygodniem ciąży. Będąc w pierwszej ciąży najczęściej można odczuwać pierwsze ruchy dziecka ok. 20 – 22 tygodnia ciąży. Na początku ruchy dziecka są częste ale jednak słabe, jak najbardziej może Pani wtedy mylić ruchy maluszka z ruchami jelit gdyż może Pani odczuwać lekkie tzw. bulgotanie. W miarę wzrostu ciąży, pod koniec drugiego trymestru ruchy dziecka będą bardziej wyraźnie odczuwalne, poczuje Pani wyraźne kopnięcia dziecka. Pozdrawiam
Mama_Mikusia
pn 30. 09. 2019, 06:51
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Ja jestem w drugiej ciąży w 18tyg i nie czuje jeszcze nic. Martwi mnie to choć ba usg jest wszystko ok
PaulinaaT
pn 30. 09. 2019, 18:57
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Ja w obydwu ciążach pierwsze ruchy poczułam w 19 tygodniu.
Położna Aldona Korab
wt 01. 10. 2019, 22:08
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Re: Pierwsze ruchy

Ja jestem w drugiej ciąży w 18tyg i nie czuje jeszcze nic. Martwi mnie to choć ba usg jest wszystko ok



Witam,

Każda ciąża przebiega inaczej, więc nie ma jednego ścisłego terminu kiedy pojawią się pierwsze ruchy dziecka. Czas, kiedy przyszła mama poczuje pierwsze ruchy maluszka zawsze jest podany w przybliżeniu. Skoro w badaniu USG wszystko jest w porządku z dzieckiem, to proszę być spokojną. Wnikliwie obserwować swój organizm i czekać cierpliwie. Gdy poczuje Pani delikatne łaskotanie, przelewanie , drgania to będzie ” to”. Mocniejsze ruchy, zdecydowane kopnięcia będzie można wyczuć nawet dopiero ok. 21- 24 tygodnia ciąży. Pozdrawiam
gwiazda15
ndz 06. 10. 2019, 15:25
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Ja aktualnie jestem w 25 tyg ciąży i pierwsze ruchy poczulam jakos 3 tyg temu. Kazda ciąża jest inna, w pierwszej mozna poczuc późno ruchy.
Szerrilejdi
czw 24. 10. 2019, 18:47
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Nie ma reguły kiedy poczujesz ruchy dzieciaczka, na początku to lekkie muśnięcia, bulgotanie - czasem można je pomylić z ruchem jelit. Ja poczułam wyraźniejsze ruchy około 22-23 tygodnia ;)
Bombonierka
śr 20. 11. 2019, 10:37
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Ja jestem w pierwszej ciąży i pierwsze ruchy poczułam w 19 tygodniu ciąży. Teraz jestem w 33 tc i aktualne ruchy dziecka niczym nie przypominają tych pierwszych delikatnych muśnięć.
Kajeekk
wt 26. 11. 2019, 16:34
Awatar użytkownika
Pierwsze ruchy
Witam,



Ja jestem w 19 tc. Obecnie. Ruchy dziecka by dla mnie odczuwalne od ok 16-17 tyg. Jest to moja pierwsza ciąża. Z początku myślałam że to jelita ale jednak okazało się, że to już delikatne ruchy. Teraz czuję czasem nawet takie kopniaki, szczególnie jak leżę i odpoczywam. Zastanawia mnie tylko częstotliwość ruchów dziecka. Gdyz w ciągu dnia mało czuje ruchy dziecka, dwa czy trzy razy delikatnie mnie musnie. Zazwyczaj wieczorem odczuwam kopniaki ale też jakieś częste one nie są. I zastanawiam się czy wynika to z tego że dziecko dużo śpi czy po prostu ma jeszcze trochę miejsca i nie czuje wszystkich jego ruchów.   Jeden dzień był ostatnio taki ze czułam częste ruchy przez cały dzień, dosyć odczuwalne kopniaki, a potem znów ta częstotliwość się zmniejszyła. Przed tym dniem aktywności dziecka miałam robione usg i badania, z których prowadząca stwierdziła że wszystko przebiega prawidłowo. Czy powinnam się przejmować częstotliwościa ruchów dziecka na tym etapie ciąży?