Łożysko

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

truskavvka20
śr 15. 08. 2018, 23:10
Awatar użytkownika
Łożysko
Witam, mam łożysko na przedniej ścianie, brzegiem zakrywające wyjście wewnętrzne. Naczytalam sie na forach że mogę nawet całą ciąże przeleżeć w szpitalu. Bardzo się tego boję. Lekarz powiedział ze moze sie podniesc a co jesli nie? I do jakiego tygodnia może? Czy jedynym wyjściem będzie szpital a co za tym idzie cięcie cesarskie? Nie można jakoś to "przeskoczyć"? Mam małe dziecko w domu, które mnie potrzebuje.

Dodam że jestem w 20 tygodniu ciąży.
Położna Aldona Korab
czw 16. 08. 2018, 22:31
Awatar użytkownika
Łożysko
Witam,

W przypadku łożyska nisko schodzącego, brzeżnie przodującego dalsze postępowanie zależy przede wszystkim od stanu położniczego ciężarnej oraz od dojrzałości płodu. Czasem zdarza się, że w trakcie wzrostu ciąży łożysko samoistnie przesuwa się ku górze, natomiast jeśli tak się nie stanie to zazwyczaj ciąża taka jest zakończona cięciem cesarskim. Ale najważniejsze to proszę być dobrej myśli, bo może hospitalizacja nie będzie konieczna.

W 20 tygodniu ciąży, kiedy płód jest jeszcze w pełni niedojrzały powinna Pani zastosować postępowanie zachowawcze. Należy jak najwięcej wypoczywać, leżeć, zakaz wysiłku fizycznego, dźwigania ciężkich rzeczy, nie forsować się. W takiej sytuacji również zakaz seksu. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Wsparcie i pomoc bliskich w codziennych obowiązkach, pomoc przy starszym dziecku jest w tym okresie dla Pani bardzo ważna.

Łożysko przodujące jest niebezpiecznym powikłaniem ciąży dla płodu jak też i dla kobiety ciężarnej. Więc jeśli zajdzie konieczność hospitalizacji celem ciągłego monitorowania to proszę się nie stresować, bo będzie to ważne dla zdrowia Pani i maleństwa. Jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości, silne bóle w dole brzucha, plamienie czy krwawienie to proszę niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam i życzę powodzenia