Czy jest ryzyko hipotrofii?

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Karmelka13
śr 16. 05. 2018, 20:22
Awatar użytkownika
Czy jest ryzyko hipotrofii?
Jestem po kolejnej wizycie i bardzo się martwię, niby lekarz powiedział że wszystko jest w normie, ale ja nie mogę spać spokojnie. Czy moje dziecko ma prawidłową wagę i czy jest ryzyko hipotrofii?



Jestem w 26t0d (wg usg), termin wg terminu OM to już 28 tydzien ale lekarz bierze pod uwagę tylko termin usg z 8 tc. Waga córeczki to 778 gram. Obwód główki równo 26+0, nóżki 26+2, natomiast brzuszek malutki, wg usg 24t 1d.. Przepływy podobno dobre



Czy aby na pewno wszystko jest dobrze? Co mogę zrobić aby córeczka lepiej rosła?

Dodam, że apetyt mi dopisuje, jem różnorodnie, biorę witaminy dla kobiet w ciąży, przytyłam już 11 kilogramów i aż się załamałam że mimo iż ja tyle przytyłam to dziecko nawet 80 dag nie waży
Położna Aldona Korab
czw 17. 05. 2018, 23:54
Awatar użytkownika
Czy jest ryzyko hipotrofii?
Witam,

Każdy Maluszek rozwija się inaczej, w swoim tempie. Proporcje główki, brzuszka i nóżek mogą się nieco różnić, gdyż każde dziecko ma inne proporcje. Jeśli lekarz podczas ostatniego badania USG sprawdził przepływ krwi pępowinowej( badanie Dopplera), ocenił dojrzałość łożyska i wszystko jest prawidłowe to nie powinno być powodu do niepokoju.



W ostatnich miesiącach ciąży dziecko najwięcej i najszybciej przybiera na wadze. Jeśli przyrost wagi będzie zbyt mały to może być ryzyko hipotrofii. Przyczyną hipotrifii może być przebyta przez matkę infekcja, niedokrwistość, cukrzyca, choroby nerek, stres, zbyt mała aktywność fizyczna, dieta uboga w białko. Kontrola badania Cytomegalii i Toksoplazmozy.



Aby płód szybciej przybierał na wadze należy spożywać produkty zawierające duże ilości białka, dieta bogata w magnez, kwas foliowy, witaminy i minerały, zakaz alkoholu i palenia papierosów, unikanie pomieszczeń zadymionych . Dużo odpoczywać, leżenie na lewym boku.

Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona to proponuję wykonać koniecznie jeszcze jedno kontrolne badanie USG może tym razem na innym aparacie USG. Pozdrawiam