Cukrzyca w ciąży

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Kasia1229
pt 24. 08. 2018, 08:19
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Witam. Robiłam badanie na glukozę na czczo kilka razy raz wyszlo 102 , później musiałam powtórzyć ze względu na to że wieczorem jadłam słodkości i wyszło 96.4 a niedawno robiłam tak z ciekawości i wyszło 95.6 . Moje pytanie brzmi czy mam cukrzycę ciążową? Jakie są normy? Jestem w 20 tygodniu ciąży. Pozdrawiam :)
Położna Aldona Korab
pt 24. 08. 2018, 19:23
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Witam,

Prawidłowy poziom glukozy na czczo u kobiety ciężarnej powinien wynosić ok. 60-95 mg/dl. Pani badania mieszczą się w dolnej granicy normy. Dla całkowitej pewności i wykluczenia cukrzycy ciężarnych proponuję wykonać test obciążenia 75g glukozy (OGTT) – polega on na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo i po 2 godz. po wypiciu 75 g glukozy. Prawidłowy wynik testu powinien wynosić poniżej 140mg/dl. Dnia poprzedzającego badanie oznaczenia poziomu glukozy po godz. 18 proszę nie spożywać słodyczy i owoców, które zawierają duże ilości cukru oraz nie pić słodkich soków , aby nie sfałszować wyniku badania. Pozdrawiam
Majeczka_6636
ndz 24. 03. 2019, 11:12
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Witam. Na czczo wynik glukozy 95 po jednej godzinie 158 a po dwóch 148 . Ginekolog stwierdził cukrzycę ciążowa skierował do diabetologa ale wizytę mam dopiero za 3 tyg. Sama ustalam sobie dietę do czasu wizyty. Czy ten wynik jest aż tak tragiczny? I zagraża mojim dzieciom Jestem w 25 tyg ciąży bliźniaczej . Proszę o odpowiedź
Majeczka_6636
pn 25. 03. 2019, 16:07
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Nikt mi nie odpisał
Położna Aldona Korab
pn 25. 03. 2019, 23:29
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Witam,

Norma glukozy na czczo dla ciężarnej wynosi do 92mg/dl, po obciążeniu 75g glukozy po 1 godzinie – do 180 mg/dl, po 2 godzinach – do 153mg/dl. Wystarczy, że jedna wartość jest powyżej normy i już lekarz rozpoznaje cukrzyce ciążową. Podwyższony poziom glukozy we krwi w trakcie trwania ciąży może powodować, że dzieci zbyt szybko będą rosnąć, przybierać na wadze. Stan ten nazywany jest makrosomią płodu – płód zbyt duży w stosunku do wieku ciążowego. W przypadku nie leczonej cukrzycy w czasie ciąży dziecko w pierwszych dobach po urodzeniu może mieć zbyt niskie poziomy cukru we krwi, co może być niebezpieczne dla dzieci.

Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do Poradni Cukrzycowej dla ciężarnych, które znajdują się w wielu Poradniach przyszpitalnych ( szpitale położniczo-ginekologiczne), gdzie nie powinien być zbyt długi czas oczekiwania na wizytę. W dużej mierze przy nie za wysokich wzrostach glukozy wystarczy leczenie dietą. Odpowiednią dietę zaleci diabetolog. Powinna Pani również prowadzić kontrolę pomiaru glukozy za pomocą glukometru. Każda ciężarna z cukrzycą ciążową otrzymuje bezpłatnie taki glukometr w poradni cukrzycowej, oraz jest instruowana jak dokonać samodzielnie pomiaru cukru. Pozdrawiam
babajaga18
pn 09. 09. 2019, 08:56
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Witam, jestem w 9 tyg ciąży. W zeszłym tygodniu robiłam różne badania mi.in. glukozy. Wynik trochę mnie zaniepokoił wynik 59,5 gdzie norma 65,0-110,0. Czy mam się czym martwić? Dodam, że przed ciążą zawsze mój wynik glukozy we krwi był w normie.
babajaga18
wt 10. 09. 2019, 12:12
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
nikt nie odpisał
Położna Aldona Korab
czw 12. 09. 2019, 23:35
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Witam,

Zakres prawidłowych wartości glukozy dla kobiet w ciąży wnosi od 70mg/dl do 91 mg/dl. Niskie poziomy glukozy mogą świadczyć o hipoglikemii. Proszę skonsultować badanie z lekarzem, który może zalecić ponowne kontrolne badania poziomu glukozy lub badanie na test OGTT ( test obciążenia glukozą). Pozdrawiam
royalbaby
sob 09. 11. 2019, 20:13
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Witam,

Jestem w 25 tygodniu ciąży. W badaniu OGTT uzyskałam następujące wyniki: glukoza na czczo 81mg/dl, po 1h 91 mg//dl i po 2h 154 mg//dl. Glukoza w moczu w normie. Ginekolog prowadzący ciążę zasugerował pomyłkę w spisaniu/wykonaniu wyników, ze względu na niezachowany kształt krzywej cukrowej, która najpierw powinna wzrosnąć, a następnie powinien być zaobserwowany spadek. Do tej pory wszystkie badanie były w normie. Czy uzyskane przeze mnie wyniki mogą być prawidłowe i świadczyć o cukrzycy ciążowej? Nie mam nadwagi, predyspozycji genetycznych, itp do bycia w stanie podwyższonego ryzyka. Czy ewentualne powtórzenie badania po kilku dniach od uzyskanego wyniku nie jest zagrożeniem dla płodu?

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam
Położna Aldona Korab
wt 12. 11. 2019, 23:01
Awatar użytkownika
Cukrzyca w ciąży
Dzień dobry,

Prawidłowe normy glukozy dla ciężarnych to: glukoza na czczo do 92 mg/dl, po 1 godz. po obciążeniu 75 g glukozy do 180 mg/dl, a po 2 godz. po obciążeniu do 153 mg/dl. Wystarczy, że jedna wartość przekracza granicę normy, a lekarz stwierdza cukrzycę ciążową. By wykluczyć jakąkolwiek pomyłkę w oznaczaniu Pani badań proponuję powtórzyć jeszcze raz badanie oznaczenia OGTT . Jeśli poziomy glukozy są mało przekroczone od prawidłowych norm to zazwyczaj cukrzyca ciążowa leczona jest dietą oraz aktywnością fizyczną. Nleży też kontrolować poziom glukozy dokonując pomiaru cukru za pomocą gleukometru i stosować się do zaleceń lekarskich. Pozdrawiam