Ciąża

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

ndz 09. 09. 2018, 19:06
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam ;) byłam w 20tc na prenatalnych badaniach okazało się że maluszek ma owiniętą pępowinę wokół szyi... Bardzo się martwię o synka czy to się często zdarza? Jest szansa że się maly odwinie ? Byłam u lekarza parę dni temu 22tc ale on po prostu mnie zbył i wyśmiał że się tym przejmuje..nie wiem co robić..
Położna Aldona Korab
pn 10. 09. 2018, 21:40
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam,

Doskonale rozumiem Pani niepokój o zdrowie Synka.

Przez pępowinę jest dostarczany dziecku tlen oraz składniki odżywcze. Zdarza się, że może owinąć się wokół szyi dziecka, lecz dopóki nie jest zbyt silnie uciskana i przepływ przez pępowinę nie jest zaburzony to nie stanowi to zagrożenia dla maluszka. W 20 -22 tygodniu ciąży w brzuszku jest jeszcze na tyle dużo miejsca, dziecko się kręci, odwraca i może spokojnie się odwinąć. Należy pamiętać o częstych i regularnych kontrolach u lekarza, wykonywać badania USG, zapis KTG. Proszę kontrolować i obserwować ruchy dziecka, w przypadku gdy coś Panią zaniepokoi, gdy ruchy słabiej będą odczuwalne to proszę zgłosić się do lekarza. Najważniejszy jest Pani spokój i unikanie sytuacji stresujących. Pozdrawiam.