Ciąża

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Amelia21
czw 28. 06. 2018, 14:45
Awatar użytkownika
Ciąża
Czy podczas ciąży senność jest rzeczą normalną, spałabym dzień i noc.. ?? I czy zwiększona ilość śluzu to normalna rzecz w 37 tygodniu ciąży ? W dodatku nie mogę się ułożyć w żadnej pozycji bo jest mi nie wygodnie oraz przeszkadza mi w tym mój brzuch. :-(
Położna Aldona Korab
sob 30. 06. 2018, 00:19
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam,

Uczucie senności w ciąży to normalny objaw. Jest to spowodowane zmianą hormonalną, a w szczególności podwyższonym poziomem progesteronu. Jednakże zbyt nadmierna senność może być spowodowana niedoborem żelaza ( anemia), cukrzycą ciężarnych lub niskim ciśnieniem. Jeśli objawy senności są uciążliwe to proponuję skonsultować się z ginekologiem celem zdiagnozowania powodu takiego stanu. Powinna Pani w miarę możliwości jak najwięcej wypoczywać, swoją dietę wzbogacić w białko, witaminy i minerały – wapń, żelazo, magnez…



W III trymestrze ciąży może występować zwiększona ilość śluzu. Jeśli jest przezroczysty świadczy to o zbliżającym się porodzie.



Pod koniec ciąży, kiedy brzuszek jest już duży, powiększająca się macica podchodzi pod żebra, może być odczuwalny dyskomfort, nawet utrudnienie w oddychaniu. Można układać się do snu na kilku poduszkach, poduszka w kształcie rogala między kolana i pod brzuch w pozycji na boku, najczęściej zalecana pozycja na lewym boku.

Pozdrawiam
Agawis27
śr 11. 07. 2018, 08:19
Awatar użytkownika
Ciąża
Jestem w 24tyg, ostatnio na badaniu lekarz stwierdzil ze mam skrocona szyjke i glowka sie obnizyla. Czy to niebezpieczne i czy dam rade donosic naluszka do konca?
Położna Aldona Korab
czw 12. 07. 2018, 22:33
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam,

Przedwczesne skracanie się szyjki macicy w ciąży może jak najbardziej doprowadzić do przedwczesnego porodu. Jednakże dzięki odpowiedniemu postępowaniu można temu zapobiec, ciążę donosić i urodzić zdrowego maluszka. Jedną z metod zalecanych przez lekarzy jest założenie pessara, który zapobiega skracaniu się szyjki. A niezależnie od metody leczenia niewydolności szyjki macicy musi Pani bardzo uważać na siebie, dużo odpoczywać, jak najwięcej leżeć, nie przemęczać się, nie dźwigać ciężkich rzeczy, zadbać aby ruchy były spokojne - nie gwałtowne. Uprawianie seksu również przyspiesza skracanie się szyjki.

Przede wszystkim proszę zastosować się i przestrzegać zalecenia swojego lekarza.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Kotek88
wt 31. 07. 2018, 14:58
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam jestem w ciazy pod koniec 6 tyg.. I nie mieszkam w Polsce. Dlatego.. Pisze tutaj Bo potrzebuje porady I wsparcia Bo nie wiem co myslec I co robic mam juz za soba dwa badania usg tydz temu krwawilam przestraszyla sie ze poronilam ale nie wiadomo bylo skad krwawienie zalecono mi odpoczynek I relaks.. Robie wszystko Co moge by nie stracić malenstwa.. Kolejne krotki krwawienie wystapilo w ubiegla niedziele a w poniedzialek mialam wizyte kolejne go juz drugiego badania usg gdzie lekarz stwierdzil ze to ciaza zagrozona ze daje 50/50 czy uda mi sie donosic... Tu w Anglii nie pomagaja we wczesniej ciazy.. Za 9 dni mam kolejna wizyte na badanie usg ale mimo niskich szansa dowiedzialam sie ze malenstwo jest oto zone duza iloscia krwi nie wiadomo skad I dlaczego.. Jesli do czasu kolejne go badania pojawi sie krwawienie I skrzepy mam odrazu isc do szpitala...

No I teraz moje pytanie Co robic? Przyjmuje nospe I od kilku lat leki na serce BISOPROLOL 3.75 mam tahykardie I ogolnie moje serce za szybko pracuje..



Dzisiaj po nie dlugim spacerze zabolal mnie dol brzucha uznalam ze zaraz bede w domu to sie poloze.. Wsapilam do lazienki a tam na wkladce duzo brazowej wydzieliny I ten skrzep.. Dziwnego krztaltu.. Lekko miesisty nie potrafie opisac.. Ale nie krwawie.... Nie wiem co robic.. Prosze o jakas porade.. Rok temu poronilam w 5-6tyg..nie wiem czemu

Pozdrawiam serdecznie
Ninka1509
wt 31. 07. 2018, 20:32
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam, niedawno zaczelam 34 tydzien ciazy (33+3). Dzisiaj strasznie twardniał mi brzuch i przy tym córeczka sie wiercila.. dodam tez ze 2 tygodnie temu wyladowalam w szpitalu z powodu krwawienia, nisko schodzace łożysko i lekarka powiedziala ze jestem jak tykajaca bomba.. czy mam sie martwic tym twardniejacym brzuchem? Sprawia on ze czuje sie niekonfortowo..

pozdrawiam

Natalia
Położna Aldona Korab
wt 31. 07. 2018, 22:10
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam Kotek88,

W przypadku zagrożonej ciąży, występujących krwawień, lekarz powinien zalecić bezwzględne leżenie, przyjmowanie leków rozkurczowych podtrzymujących ciążę. Powinna Pani również skonsultować z kardiologiem dawki przyjmowanego leku na tachykardię w okresie ciąży.



Każde krwawienie w ciąży, a w szczególności kiedy pojawiają się skrzepy oraz ból podbrzusza jest niepokojącym objawem. W takiej sytuacji powinna Pani zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który powinien wykonać kontrolne badanie usg i zalecić dalsze postępowanie. Pozdrawiam
Położna Aldona Korab
wt 31. 07. 2018, 22:55
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam Ninka1509,



Twardniejący brzuch może być przyczyną pojawienia się skurczy przepowiadających Braxtona-Hicksa, które są krótkie, nie nasilają się i szybko mijają.



Jednakże Pani Natalio, w przypadku zagrożonej ciąży ( krwawienie w ciąży, łożysko nisko schodzące) kiedy brzuszek twardnieje zbyt często i utrzymuje się dość długo, dla upewnienia się czy jest wszystko dobrze należałoby zgłosić się do lekarza. Pozdrawiam
Marta30102019
sob 04. 07. 2020, 13:33
Awatar użytkownika
Ciąża
Hej

Czy jest to możliwe że w pierwszym miesiącu ciąży dostaje się okres np. Myśląc go jakąś chorobą albo nadżerką?

Spóźnia mi się okres i to dużo a możliwe że mogłam zajść w ciążę w maju.
Położna Aldona Korab
pn 13. 07. 2020, 20:16
Awatar użytkownika
Ciąża
Witam

W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu mogą pojawić się niewielkie plamienia, które bywają często mylone z miesiączką. Natomiast normalna miesiączka nie pojawia się w ciąży.

Proponuję udać się do lekarza ginekologa, badanie USG potwierdzi czy jest Pani w ciąży i czy rozwija się prawidłowo. Pozdrawiam