Bostonka

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Mama_Mikusia
śr 23. 10. 2019, 15:12
Awatar użytkownika
Bostonka
Witam moje dziecko ma prawdopodobnie bostonke już pojawiła się wysypka. Ja jestem w 21tyg ciąży? Czy coś mi grozi? Co powinnam zrobić?
Położna Aldona Korab
czw 24. 10. 2019, 20:36
Awatar użytkownika
Bostonka
Witam,

Choroby zakaźne najbardziej są niebezpieczne w I trymestrze ciąży, gdyż mogą skutkować poronieniem lub wystąpieniem wad rozwojowych u dziecka, natomiast w II i III trymestrze ciąży nie są już tak szkodliwe. Wirus wywołujący bostonkę przenoszony jest drogą kropelkową oraz fekalno-oralną. Wirusy znajdują się w ślinie, wydzielinie z nosa i gardła, płynie z pękających pęcherzyków skórnych, występuje też w stolcu chorej osoby. By uniknąć zarażenia to podstawowym sposobem zapobiegania jest przestrzeganie zasad higieny, często i dokładnie myć ręce , unikać bliskich kontaktów z chorym - całowanie, przytulanie. Po wykonywaniu wszelkich czynności u chorego dziecka bardzo dokładnie myć ręce , a jeśli to możliwe to ograniczyć kontakt z chorym dzieckiem do minimum. Jeśli kobieta w ciąży zarazi się bostonką i gorączkuje to należy wówczas obniżać temperaturę paracetamolem , odpowiednio nawadniać organizm i przede wszystkim być pod kontrolą lekarza ginekologa. Pozdrawiam i głowa do góry, wszystko będzie dobrze.