Bóle pachwin i podbrzusza po prawej stronie I trymestr

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

mffmb
ndz 29. 07. 2018, 23:02
Awatar użytkownika
Bóle pachwin i podbrzusza po prawej stronie I trymestr
Dzień dobry,



jestem w 6 tygodniu ciąży i odczuwam wyraźne bóle podbrzusza z prawej strony oraz lekko spuchła mi pachwina (również prawa). Bóle podbrzusza, tak jakby prawego jajnika pojawiają się czasem przy napinaniu, chodzeniu i stąpaniu prawą nogą, a także są zależne od pozycji - lepiej mi, kiedy noga jest ugięta, a ja jestem w pozycji leżącej. Czy na tak wczesnym etapie ciąży te dolegliwości są normalne? Wizyta u ginekologa 8 sierpnia, czy powinnam pilnie zgłosić się do lekarza wcześniej czy mogę być spokojna?
Położna Aldona Korab
wt 31. 07. 2018, 20:52
Awatar użytkownika
Bóle pachwin i podbrzusza po prawej stronie I trymestr
Witam,

W czasie ciąży, a w szczególności na początku, w organizmie kobiety zachodzi dużo gwałtownych zmian, które mogą być przyczyną różnych dolegliwości. Następuje wzrost poziomu hormonów, co przyczynia się do rozciągania mięśni i więzadeł. Zwiększa się też transport krwi do narządów rodnych, co może powodować obrzmienie, opuchnięcie. Może też pojawiać się nieznaczny ból podbrzusza promieniujący do okolic jajnika. Wszystkie te dolegliwości mogą się pojawiać i nie świadczą o żadnych nieprawidłowościach, jednak są one przejściowe. Jeśli natomiast bóle podbrzusza lub bóle pachwin są mocno odczuwalne to nie należy tego lekceważyć i proszę zgłosić się wcześniej na kontrolne badanie do lekarza. Pozdrawiam