Dlaczego dziecko grymasi przy jedzeniu i jest wybredne?

Moje dziecko grymasi przy jedzeniu i nie chce zaakceptować wielu potraw – jak sobie z tym poradzić?

Maluchy bywają bardzo wybredne – na etapie wieku wczesnodziecięcego taka sytuacja ma miejsce dosyć często. Niespodziewanie dzieci zaczynają odrzucać zarówno nowe dania, jak i potrawy dotychczas chętnie spożywane. Częściowo może to wynikać z faktu, że szkrab nagle odkrywa swoją moc sprawczą i chce mieć wpływ na to, co będzie jadł. Odrzucanie nowości może też być powodowane lękiem typowym dla wieku wczesnodziecięcego, tzw. neofobiąli.

Jakie są przyczyny odrzucania określonych rodzajów jedzenia przez dzieci?

Przypuszcza się, iż mechanizm ten ma podłoże biologiczne, gdyż każdy nowy rodzaj pożywienia niesie potencjalne ryzyko, że jest trujący. Nadmierna ostrożność ma funkcję ochronną: maluch, który dopiero uczy się chodzić i może już oddalić się od rodziców, narażony jest na różne niebezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że takie zachowanie to najczęściej przejściowa niechęć, która może ustąpić na skutek powtarzania doświadczeń z daną potrawą. Odrzucanie określonych rodzajów jedzenia przez dzieci jest zatem naturalnym zjawiskiem i najlepiej nie poddawać go krytyce. Dzieci często potrzebują wielu prób, aby oswoić się z nowym jedzeniem i je polubić.

Rady:

  • Proponuj maluchowi wielokrotnie kilka potraw do wyboru – w tym również te, które dziecko już wcześniej odrzucało. Ponawiaj próby, dbając o dobrą atmosferę.

  • Zły humor psuje apetyt – im bardziej rodzice krytykują zachowanie dziecka, tym mniej ma ono ochotę na jedzenie.

  • Warto zaproponować maluchowi wiele zdrowych produktów, tak aby mogło ono samodzielnie wybrać to, na co ma ochotę. Ważna jest możliwość samodzielnego i dobrowolnego próbowania różnych rzeczy, dzięki czemu jest większa szansa, że maluch je polubi.

  • Rodzice powinni dawać dziecku dobry przykład, stosując zdrową i urozmaiconą dietę.

  • Możesz też połączyć produkty nielubiane i lubiane a następnie podać je dziecku – to dobra metoda, aby delikatnie oswoić malucha z nowym smakiem (przykładowo, możesz dodać nowe warzywo do warzyw, które dziecko lubi, np. do marchewki).

Przeczytaj także:

Zasady żywienia dzieci we wczesnym dzieciństwie. Wspieraj dobre nawyki żywieniowe dziecka!

Pomysły na dietę dla niejadka – jak odpowiednio zbilansować dietę dwulatka?

Masz więcej pytań?

Eksperci z Serwisu dla Rodziców HiPP chętnie na nie odpowiedzą:
tel.: 22 853-44-44 (od poniedziałku do piątku, godz. 9.30-16.30);
formularz kontaktowy

Eksperci udzielają odpowiedzi także na forum w Klubie mojego Maluszka: zarejestruj się!