Jak mogę rozpoznać, czy dziecko spożywa odpowiednią ilość pokarmu i czy otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze?
Apetyt malucha oraz jego preferencje co do określonych produktów często zmieniają się z dnia na dzień; w tym zakresie istnieją też duże różnice indywidualne pomiędzy dziećmi. W dłuższym okresie dziecko zazwyczaj otrzymuje wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli chcesz się upewnić, obserwuj wzrost i wagę malucha. Jeśli dziecko mieści się w normie i jest zdrowe, oznacza to, że niczego mu nie brakuje. W razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą – w razie potrzeby lekarz odpowie na Twoje pytania.
Ile posiłków dziennie powinno obecnie spożywać moje dziecko?
Maluch powinien jeść pięć razy w ciągu dnia: trzy posiłki główne (śniadanie, obiad i kolację) oraz małą przekąskę przed i po południu.
Ile słodyczy może jeść moje dziecko?
Dieta małego dziecka może zawierać małe ilości słodyczy – oznacza to jedną małą porcję dziennie, przykładowo w formie słodkiego kremu do smarowania chleba. Ważne jest, aby dziecko miało normalny stosunek do słodyczy. Rodzice powinni jednak pamiętać, że jadłospis malucha nie powinien zawierać ich zbyt wiele, gdyż:
- ma to szkodliwy wpływ na zęby,
- zawierają niewielką ilość składników odżywczych takich jak witaminy i składniki mineralne a dodatkowo dostarczają stosunkowo dużą porcję kalorii;
Ponadto nadmierne spożywanie słodyczy powoduje ryzyko nadwagi oraz niedoboru składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.
Rada:
Unikaj podawania dziecku słodyczy pomiędzy posiłkami – zamiast tego możesz dodawać słodkie składniki do jedzenia (np. słodki krem do smarowania chleba lub lody jako dodatek do podwieczorku). Podjadanie dostarcza bowiem zbędnych kalorii i zmniejsza apetyt na regularne posiłki.