Zaburzenia łaknienia u dzieci mogą być spowodowane kilkoma czynnikami. Należy do nich nieprawidłowe odżywianie, jedzenie tylko jednego produktu, choroba i zaburzenia organizmu, zażywanie leków zmniejszających apetyt, a także zmuszanie dziecka do jedzenia.
Jeśli sposób odżywiania Twojego malucha jest prawidłowy, a Ty nadal obserwujesz zaburzenia apetytu i podejrzewasz przyczyny zdrowotne, udaj się do lekarza w celu sprawdzenia czy dziecko nie cierpi na:
alergie pokarmowe - ból, duszności, nudności, wysypka to objawy alergii, które nie zawsze są zauważane przez rodziców, a wywołują niechęć do jedzenia u dzieci (jeśli pojawiają się bezpośrednio po posiłku). Dziecko z alergią pokarmową często instynktownie unika określonych produktów.
zespół złego wchłaniania - obserwujemy u dzieci jedzących wystarczającą ilość pożywienia, które źle się wchłania. Dodatkowo dzieci te nie rozwijają się prawidłowo (nie przybierają na wadze i wzroście), są osłabione, mają często nieprawidłowy stolec (cuchnący oraz tzw. tłuszczowych stolec) i duży brzuch.
Zanim samodzielnie zdiagnozujesz przyczynę braku łaknienia u dziecka, udaj się do pediatry i dokładnie opisz, jakie problemy i objawy występują u Twojego malucha.
Dzieci nie chcą jeść z różnych powodów, jednak na koniec warto wymienić jeszcze jeden, jakim jest chęć zwrócenia na siebie uwagi. Niejednokrotnie ma to miejsce w rodzinach niepełnych lub takich, gdzie natłok zajęć i obowiązków przyczynia się do braku rodzinnych posiłków i rozmów. Także w przypadku, gdy rodzina się powiększa, dziecko bywa zazdrosne o rodzeństwo i pragnie zwrócić na siebie uwagę rodziców. W takich sytuacjach podstawą jest zrozumienie i okazywanie miłości; czasem skutecznym okazuje się rozwiązaniem praca z psychologiem.
Aleksandra Kilen-Zasieczna - dietetyk