Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do zdrowych posiłków. Gdy Twoje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców,  warto poznać sposoby na ich przemycenie do jadłospisu.
Maluch, który dopiero uczy się nowych smaków, może zareagować negatywnie zarówno na warzywa, jak i na słodzone kaszki czy tłuste chrupki. Pamiętaj, że w dużej mierze to od Ciebie zależy, czy ukształtujesz w nim prawidłowe i zdrowe nawyki żywieniowe. To, co przygotujesz swojemu dziecku, często jest związane z Twoimi nawykami z dzieciństwa - postaraj się być dobrym wzorcem. Przekonanie dziecka do warzyw i owoców we wczesnym wieku pozwoli Ci uniknąć późniejszych trudności (np. w wieku dojrzewaniu, kiedy dziecko przechodzi okres buntu i nie zgadza się z rodzicami praktycznie w żadnej kwestii).

  • Nakłaniając swoją pociechę do jedzenia warzyw i owoców, pamiętaj o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania. Jeśli Twój maluch je nieregularnie i podjada między posiłkami, może nie mieć ochoty na zdrową zupę czy buraczki, które podajesz mu na obiad. Chętniej sięga po niezdrowe przekąski, do których się przyzwyczaił.
  • Zachowaj umiar, proponując dziecku  owoce -  2 porcje dziennie (np. ½ banana i ½ jabłka) dla 5 letniego dziecka wystarczą w zupełności. Za to warzywa możesz podawać bez ograniczeń - im więcej tym lepiej!
     
  • Nie staraj się dawać dziecku warzyw i owoców na siłę. Jeśli Twoja pociecha krzywi się na widok marchewki, spróbuj ją podać kiedy indziej. Nie poddawaj się, jeśli jednego dnia dziecko nie będzie chciało zjeść surówki. Maluchy są zmienne i następnego dnia mogą nie pamiętać o tym, że wcześniej nie chciały jej zjeść. Szukaj smaku, który będzie odpowiadał Twojemu dziecku.
  • Pamiętaj, że nawyki żywieniowe dzieci przejmują od rodziców. Dobry przykład rodziców jest najważniejszym elementem przekonywania malucha do zdrowych dań.
  • Podawaj warzywa w różnej formie - surowej, gotowanej, pieczonej. Czasami dziecko nie zje gotowanej marchewki z groszkiem, a chętnie sięgnie po zupę krem z groszku czy surówkę z marchewki. Rób warzywne placki i tarty. Pamiętaj o zupach, a także kremach warzywnych. Kanapki dekoruj szczypiorkiem, pomidorkiem, rzodkiewką, papryką, sałatą czy ogórkiem.
  • Potrawy z warzyw (i nie tylko) przygotowuj razem z dzieckiem. Jeśli będzie to forma zabawy, spożywanie zdrowych posiłków będzie kojarzyło się maluchowi pozytywnie.
  • Ciekawym pomysłem jest przemycanie warzyw i owoców do ulubionych potraw dziecka. Jeśli lubi naleśniki, rób je z nadzieniem warzywnym, upiecz pizzę w wersji wegetariańskiej, a w sosie do makaronu niech będzie mnóstwo pomidorów.
     
  • Uatrakcyjniaj potrawy, tak żeby na talerzu nie było nudno – dziecko chętniej zje kolorowy posiłek podany w fantazyjnej formie. Warzywa i owoce o nieciekawych kolorach (kalafior czy kalarepka) łącz z tymi o żywszej barwie (brokuł czy marchewka).
  • Staraj się ulepszać nie tylko wygląd potrawy, ale i jej nazwę. Wymyślaj ciekawe określenia dla produktów i dań z nich przygotowanych tak, aby rozbudzić dziecka wyobraźnie i chęć spróbowania czegoś nowego!
     
  • Staraj się urozmaicać dziecku jadłospis. Nikt nie lubi ciągle jeść tych samych potraw i produktów - Twój maluch też!
  • Nie dawaj dziecku przekąsek w postaci słodyczy czy tłustych chipsów. Zamień miseczki z paluszkami na te z pokrojonymi warzywami.
  • Nie stosuj też systemu nagradzania słodyczami i niezdrowymi przekąskami, w ten sposób uczysz malca niezdrowych nawyków.
  • Dawaj dziecku wybór- ułóż na talerzu kilka rodzajów warzyw, niech dziecko zje to, na które ma ochotę.


Sięgając po te sposoby pamiętaj o tym, że tylko konsekwencja jest sukcesem zmiany nawyków na stałe.

Aleksandra Kilen-Zasieczna - dietetyk

Masz więcej pytań?

Eksperci z Serwisu dla Rodziców HiPP chętnie na nie odpowiedzą:
tel.: 22 853-44-44 (od poniedziałku do piątku, godz. 9.30-16.30);
formularz kontaktowy

Eksperci udzielają odpowiedzi także na forum w Klubie mojego Maluszka: zarejestruj się!