Żywienie malucha w wieku wczesnodziecięcym to zagadnienie, któremu powinnaś poświęcić szczególną uwagę. Już w okresie wczesnodziecięcym kształtują się bowiem prawidłowe nawyki żywieniowe, które często utrzymują się przez wiele lat.
To także doskonała okazja, aby poddać własne przyzwyczajenia krytycznej ocenie i w razie potrzeby wprowadzić zmiany na lepsze. Rodzice stanowią dla dziecka ważny punkt odniesienia - dotyczy to także nawyków żywieniowych. Dlatego najlepiej spożywaj posiłki razem z maluchem – warto, aby przynajmniej raz w ciągu dnia cała rodzina wspólnie siadała do stołu. To ważne, aby dziecku podczas jedzenia towarzyszyło poczucie wspólnoty, istotne jest również, aby Twoja pociecha miała w Tobie dobry przykład.
Rodzice powinni zadbać o urozmaicone, zdrowe żywienie swojego dziecka – gdyż tylko zróżnicowana, dobrze zbilansowana dieta zapewni maluchowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Nawet jeśli dziecko początkowo nie chce zaakceptować danej potrawy, warto cierpliwie ponawiać próby. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie maluchowi możliwości samodzielnego wyboru potrawy z kilku, które wcześniej przygotujemy i postawimy na stole. Niech obowiązuje zasada, że jedno z dań znajdujących się na stole musi zostać zjedzone – wybór pozostaw dziecku. Małe dzieci często potrzebują nawet do 10 prób, aby przyzwyczaić się i polubić nową potrawę. Pamiętaj, aby w takim przypadku zawsze pochwalić dziecko!