Zasady żywienia dzieci we wczesnym dzieciństwie. Wspieraj dobre nawyki żywieniowe dziecka!

Żywienie malucha w wieku wczesnodziecięcym to zagadnienie, któremu powinnaś poświęcić szczególną uwagę. Już w okresie wczesnodziecięcym  kształtują się bowiem prawidłowe nawyki żywieniowe, które często utrzymują się przez wiele lat. 

Żywienie małych dzieci a przykład dorosłych

Okres wdrażania dobrych nawyków żywieniowych do diety rocznego dziecka to także doskonała okazja, aby poddać własne przyzwyczajenia krytycznej ocenie i w razie potrzeby wprowadzić zmiany na lepsze. We wczesnym dzieciństwie rodzice stanowią dla dziecka ważny punkt odniesienia – dotyczy to także nawyków żywieniowych. Dlatego najlepiej spożywaj posiłki razem z maluchem – warto, aby przynajmniej raz w ciągu dnia cała rodzina wspólnie siadała do stołu. To ważne, aby dziecku podczas jedzenia towarzyszyło poczucie wspólnoty, istotne jest również, aby Twoja pociecha miała w Tobie dobry przykład.

Dieta rocznego dziecka – zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana

Rodzice powinni zadbać o urozmaicone, zdrowe żywienie swojego dziecka – gdyż tylko zróżnicowana, dobrze zbilansowana dieta zapewni maluchowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Nawet jeśli dziecko początkowo nie chce zaakceptować danej potrawy, warto cierpliwie ponawiać próby. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie maluchowi możliwości samodzielnego wyboru potrawy z kilku zdrowych dań dla dzieci, które wcześniej przygotujemy i postawimy na stole. Niech obowiązuje zasada, że jedno z dań znajdujących się na stole musi zostać zjedzone – wybór pozostaw dziecku. Małe dzieci często potrzebują nawet do 10 prób, aby przyzwyczaić się i polubić nową potrawę. Pamiętaj, aby w takim przypadku zawsze pochwalić dziecko!

Jedzenie dla dzieci i jego wartość odżywcza – jak komponować posiłki dla dzieci w wieku wczesnodziecięcym?

Dieta małych dzieci powinna opierać się na zdrowych i nieprzetworzonych produktach pochodzących ze sprawdzonego źródła. Jadłospis dla rocznego dziecka modelowo składa się z 3 posiłków głównych i 2 przekąsek.
W zbilansowanej diecie dziecka nie może zabraknąć:

  • warzyw i owoców – źródła cennych witamin, minerałów i innych składników odżywczych
  • węglowodanów złożonych – dostarczających energii i błonnika
  • białka – stanowiącego budulec organizmu
  • tłuszczy roślinnych i zwierzęcych, w tym DHA i EPA.

Dobrze skomponowana dieta dla dzieci pozwala m.in. kształtować dobre nawyki żywieniowe, które zaprocentują w przyszłości.

Żywienie dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa – jak wspomóc dziecko w nauce samodzielnego jedzenia?

Już pod koniec pierwszego roku życia Twoja pociecha rozpoczyna naukę samodzielnego jedzenia – dziecko powinno siedzieć przy stole w specjalnie do tego przeznaczonym foteliku. Potrawy łatwe do uchwycenia paluszkami malec może sam wkładać do buzi. Z czasem opanuje również umiejętność posługiwania się łyżką. Zadbaj, aby dziecko miało własne sztućce specjalnie przystosowane do potrzeb maluchów oraz duuuuuży śliniak, gdyż nauka samodzielności jest nierozłącznie związana z plamami, bałaganem i zabawą jedzeniem. Na czas posiłku okryj dodatkowo ubranie maluszka, przykryj również podłogę.

Zabawa jedzeniem – nieodłączny etap nauki samodzielnego jedzenia

Nie zabraniaj dziecku bawić się jedzeniem. Początkowo zapewne większa część menu rocznego dziecka znajdzie wszędzie wokół - tylko nie w buzi, ale jest to normalne. Potrzeba czasu, aby dojść do wprawy. Bądź cierpliwa, wyrozumiała i pomagaj swojemu dziecku przez pokazywanie, zachęcanie i pochwały. Na początku maluch powinien spróbować jeść sam, ale potem możesz go nakarmić, aby mały odkrywca nie był po skończonym posiłku głodny.

Dieta dla dzieci po 1. roku życia a „dorosłe” posiłki – czy małe dzieci mogą jeść to, co dorośli?

Choć dieta po 1. roku życia może przypominać dietę dorosłego, to nie powinna być identyczna. Posiłki dorosłych często zawierają większe ilości tłuszczu (również tłuszczy trans), soli i cukru niż jedzenie dla dzieci oraz są przygotowywane w sposób niezalecany we wczesnym dzieciństwie, np. poprzez smażenie.
W menu rocznego dziecka nie powinny też gościć słodycze, słodkie napoje, przekąski dla dorosłych oraz fast foody, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i nawyki żywieniowe dziecka.

Dania dla dzieci w wieku wczesnodziecięcym – zwracaj uwagę na zalecenie wiekowe

Produkty dla małych dzieci podlegają rygorystycznym przepisom prawa, np. w odniesieniu do poszczególnych wartości odżywczych, ale też zawartości cukru, soli i tłuszczu. Obowiązują również surowe standardy w zakresie wartości granicznych szkodliwych substancji. Tylko wtedy, gdy produkt spełnia te wysokie wymagania, jest odpowiedni dla małych dzieci i może zostać oznaczony odpowiednim zaleceniem wiekowym (np. „po 1. roku”).

Słoiczki dla dzieci – jakie dania włączyć do jadłospisu dzieci po 1. roku życia?

Rodzice chcący zadbać o zdrowe żywienie małych dzieci mogą włączyć do ich diety słoiczki HiPP. Odpowiednio dobrane gotowe dania dla dzieci pozwolą na skomponowanie zbilansowanej diety rocznego dziecka, a ich zróżnicowana konsystencja wspomoże naukę samodzielnego jedzenia.
Poniżej znajdziesz propozycje słoiczków dla dzieci HiPP, które możesz wykorzystać w jadłospisie rocznego dziecka:

Spora różnorodność owoców, warzyw, zbóż oraz źródeł białka wykorzystywanych w słoiczkach HiPP sprawia, że pozwalają one odpowiednio zbilansować i urozmaicić dietę dzieci. Co więcej, opracowywany przez ekspertów ds. żywienia skład oraz wykorzystywanie do produkcji składników ekologicznych gwarantują, że zdrowe dania dla dzieci HiPP w słoiczkach są wartościowym elementem jadłospisu.
Zobacz wszystkie produkty HiPP dla dzieci po 1. roku życia

Przeczytaj także:
Odpowiednie śniadanie dla dziecka na idealny początek dnia
Dlaczego małe dzieci potrzebują specjalnego żywienia
Okres wczesnego dzieciństwa – nowy etap w rozwoju i żywieniu Twojego dziecka