Okres wczesnego dzieciństwa – nowy etap w rozwoju i żywieniu Twojego dziecka

Gratulacje! Twoja pociecha właśnie skończyła roczek i wkroczyła w kolejną fazę rozwoju – wiek wczesnodziecięcy. Rozpoczyna się bardzo ważny okres, w którym małe dziecko zaczyna aktywnie odkrywać otaczający je świat. Dlatego na tym etapie szczególnie ważna jest prawidłowo zbilansowana, zdrowa dieta, która dostarczy maluchowi energii i odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Wczesne dzieciństwo - żywienie dzieci po 1. roku życia

Wiek wczesnodziecięcy to okres, kiedy Twoja pociecha pragnie robić wszystko samodzielnie i jeść te same potrawy co dorośli – maluch daje temu wyraz, odkąd tylko zaczyna mówić. Wspieraj dziecko w jego dążeniu do samodzielności i pozwól, aby podczas jedzenia samo próbowało i uczyło się nowych rzeczy.
To niezwykle radosny i ekscytujący czas, jednak rodzice często mają wątpliwości dotyczące żywienia. Zastanawiają się, czy na tym etapie należy wciąż podawać dziecku produkty dla niemowląt i jakie potrawy z „rodzinnego stołu” są dla niego odpowiednie. Aby pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru, eksperci HiPP opracowali szereg przydatnych wskazówek, które znajdziesz w niniejszym poradniku. Twój maluch właśnie wkroczył w wiek wczesnodziecięcy i ma szczególne potrzeby żywieniowe - w tym ważnym okresie pragniemy wspierać Cię naszymi radami!

Jak dorośli, ale nie to, co dorośli – co może jeść roczne dziecko?

Małe dzieci mają szczególne potrzeby. Powinny więc otrzymywać posiłki o wysokiej wartości odżywczej. I choć wyrażają już chęć jedzenia tego samego, co dorośli, nie wszystkie potrawy z „rodzinnego stołu” są dla nich odpowiednie. Układ trawienny dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa jest bowiem wciąż jeszcze nie w pełni rozwinięty, a co za tym idzie może sobie nie poradzić z niektórymi produktami. Z pewnością doskonale wiesz, co może jeść roczne dziecko, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, czego nie powinien zawierać jadłospis rocznego dziecka? Z pewnością to czego nie może jeść roczne dziecko to wszelkiego rodzaju produkty i potrawy ciężkostrawne, czyli przede wszystkim smażone, zwłaszcza w głębokim oleju. Nie tylko obciążają one znacząco układ trawienny malucha, ale też dostarczają stosunkowo niewiele cennych składników odżywczych w stosunku do tłuszczów nasyconych. Dieta rocznego dziecka nie powinna obfitować również w produkty z dużą ilością soli, która niekorzystnie wpływa na ich organizm. Pamiętajmy, że to właśnie w tym wieku kształtują się preferencje żywieniowe - im mniej będzie w przygotowywanych przez nas posiłkach soli i cukru, tym lepiej. Na liście produktów zakazanych dla malucha znajdują się też między innymi grzyby leśne, których nie powinno podawać się dzieciom nawet do 12 roku życia, a także surowe mięso i jajka, ze względu na ryzyko obecnych w nich patogenów.

Dlaczego warto kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już w okresie wczesnego dzieciństwa?

W wieku dziecięcym rozwijają się pierwsze przyzwyczajenia i upodobania, które często utrzymują się przez całe życie – dlatego warto już teraz kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i dbać o odpowiednią, bogatą w warzywa i owoce dietę malca.

Jakie znaczenie ma prawidłowe żywienie małych dzieci?

Prawidłowe żywienie małych dzieci ma wpływ nie tylko na prawidłowy rozwój dziecka pod względem fizycznym i umysłowym, ale również na jego zdrowie. Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów korzystnie wpływa na odporność malucha, a kształtowane od samego początku prawidłowe nawyki żywieniowe korzystnie wpływają na zdrowie dziecka również w późniejszych latach. Chodzi przede wszystkim o zmniejszone ryzyko pojawienia się chorób cywilizacyjnych. Otyłość i cukrzyca u dzieci stanowią bowiem poważny problem dzisiejszego świata, a rozwinięte w młodości, będą nasilać się w życiu dorosłym.

Dieta dla dzieci po 1. roku życia – wskazówki odnośnie żywienia małych dzieci

Powinnaś pamiętać o tym, aby dostosowywać posiłki do wieku dziecka. Część dzieci potrafi już dobrze przeżuwać pokarm i pragnie jeść dania z „rodzinnego stołu”, inne dzieci potrzebują jeszcze pożywienia o bardziej rozdrobnionej konsystencji. Przy doborze składników istnieją już tylko nieliczne ograniczenia.

Co powinno jeść roczne dziecko?

Dieta rocznego dziecka powinna być odpowiednio zbilansowana, czyli obfitująca w produkty spożywcze z wszystkich najważniejszych grup żywieniowych. Jadłospis rocznego dziecka powinien obfitować w:

  • pełnowartościowe białko (głównie z chudych mięs i ryb morskich),
  • przetwory mleczne stanowiące naturalne źródło wapnia niezbędnego do prawidłowego rozwoju kości,
  • węglowodany złożone pochodzące przede wszystkim z produktów zbożowych, takich jak produkty pełnoziarniste i kasze, które stanowią główne źródło energii,
  • zdrowe tłuszcze roślinne i zwierzęce, obfitujące przede wszystkim w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Wszystkie posiłki dla dzieci powinny zawierać również odpowiednie ilości warzyw i owoców, które stanowią nie tylko cenne źródło witamin i minerałów, ale również błonnika, korzystnie wpływającego na układ pokarmowy maluszka i ułatwiającego wypróżnianie.

Jadłospis rocznego dziecka – produkty HiPP po 1. roku życia

Warto sięgać po żywność, która jest przeznaczona specjalnie dla małych dzieci – taką jak produkty HiPP po 1. roku życia. Ich receptura została opracowana z myślą o szczególnych potrzebach żywieniowych wieku wczesnodziecięcego, a oprócz tego produkty te doskonale smakują maluchom!

Zobacz produkty HiPP dla małych dzieci

Żywienie dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa - podsumowanie

Nasze rekomendacje mają charakter orientacyjny – żywienie zazwyczaj nie przebiega wedle sztywnego, ściśle określonego schematu. Czasem dziecko nie będzie chciało zaakceptować niektórych dań, jakie mu proponujesz. Niekiedy jesteś w podróży lub nie masz pod ręką wszystkich składników potrzebnych do przyrządzenia danej potrawy. Nie powinnaś się tym martwić – najważniejsze jest, abyś w miarę możliwości podawała dziecku posiłki zgodne z przedstawionymi wskazówkami. Jeżeli czasem zdarzą się odstępstwa od zaleceń, powinnaś tak zaplanować tygodniowy jadłospis, aby wyrównać i uzupełnić ewentualne braki w składnikach odżywczych.

Czytaj także:
Słoiczki dla dzieci – jak je wybierać, przechowywać i przygotowywać?
Co na obiadek dla dziecka? Dania dla niemowląt i małych dzieci