Menu
Ile dzieci potrzebują ruchu?

Dzieci potrzebują dużo ruchu

Ruch u malucha

Ruch jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka. Aktywność fizyczna przyjmuje różną postać: maluch raczkuje, biega, skacze oraz śmieje się. Towarzysz swojemu dziecku oraz wspieraj je i dawaj dobry przykład – ruch jest zdrowy dla każdego, a zwłaszcza dla Twojej pociechy.

Aby zapewnić dziecku jak najlepszy rozwój, powinnaś motywować je do jak największej ilości aktywności. Pamiętaj o tym, że odgrywa ona kluczową rolę w życiu dziecka. Nie tylko przyczynia się do prawidłowego rozwoju, stymuluje rozwój mózgu i sfery motorycznej, lecz również wspiera metabolizm.

Wykorzystaj naturalną potrzebę ruchu i odkrywania świata swojego dziecka i zadbaj, aby codziennie przebywało na świeżym powietrzu. Maluch, który już nauczył się chodzić, bardzo chętnie pochwali się swoimi umiejętnościami na zewnątrz.

Zabawy z dziećmi

Dzięki wspólnym wycieczkom na pobliski plac zabaw, Twoja pociecha będzie miała okazję poznać inne dzieci i nauczyć się zasad współpracy. Nie musisz zabierać ze sobą żadnych zabawek, ponieważ na placu zabaw jest ich pod dostatkiem: kałuże, kamyki, listki i gałązki. Pozwól pracować wyobraźni swojego malucha, bądź przy tym czujna, lecz pozostaw dziecku wolną przestrzeń.

Postaraj się włączać dziecko w życie codziennie. Zaproś je do wspólnego sprzątania po zabawie oraz nakrywania do stołu. Twój maluszek będzie zachwycony mogąc Ci pomóc i wykonać różne czynności samodzielnie, nawet wtedy, gdy będzie mógł „tylko” zanieść swój kubeczek do stołu.

Zabawa w środku oraz na zewnątrz – porady

  • Rozłóż na ziemi duży materac, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego malucha podczas zabawy.
  • Wspólne naśladowanie zwierzątek połączone z ruchem sprawi maluchowi ogromną przyjemność. 
  • Na świeżym powietrzu możesz bawić się z dzieckiem w chowanego bądź pomóc mu wspiąć się na niewysokie drzewko.