Dzieci potrzebują dużo ruchu

Ruch jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju dziecka. Aktywność fizyczna przyjmuje różną postać: maluch raczkuje, biega, skacze oraz śmieje się. Towarzysz swojemu dziecku oraz wspieraj je i dawaj dobry przykład – ruch jest zdrowy dla każdego, a zwłaszcza dla Twojej pociechy.

Aby zapewnić dziecku jak najlepszy rozwój, powinnaś motywować je do jak największej ilości aktywności. Pamiętaj o tym, że odgrywa ona kluczową rolę w życiu dziecka. Nie tylko przyczynia się do prawidłowego rozwoju, stymuluje rozwój mózgu i sfery motorycznej, lecz również wspiera metabolizm.

Wykorzystaj naturalną potrzebę ruchu i odkrywania świata swojego dziecka i zadbaj, aby codziennie przebywało na świeżym powietrzu. Maluch, który już nauczył się chodzić, bardzo chętnie pochwali się swoimi umiejętnościami na zewnątrz.

Dzięki wspólnym wycieczkom na pobliski plac zabaw, Twoja pociecha będzie miała okazję poznać inne dzieci i nauczyć się zasad współpracy. Nie musisz zabierać ze sobą żadnych zabawek, ponieważ na placu zabaw jest ich pod dostatkiem: kałuże, kamyki, listki i gałązki. Pozwól pracować wyobraźni swojego malucha, bądź przy tym czujna, lecz pozostaw dziecku wolną przestrzeń.

Postaraj się włączać dziecko w życie codziennie. Zaproś je do wspólnego sprzątania po zabawie oraz nakrywania do stołu. Twój maluszek będzie zachwycony mogąc Ci pomóc i wykonać różne czynności samodzielnie, nawet wtedy, gdy będzie mógł „tylko” zanieść swój kubeczek do stołu.

Zabawa w środku oraz na zewnątrz – porady

  • Rozłóż na ziemi duży materac, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego malucha podczas zabawy.
  • Wspólne naśladowanie zwierzątek połączone z ruchem sprawi maluchowi ogromną przyjemność. 
  • Na świeżym powietrzu możesz bawić się z dzieckiem w chowanego bądź pomóc mu wspiąć się na niewysokie drzewko.