Dlaczego małe dzieci potrzebują specjalnego żywienia - 10 argumentów za produktami z zaleceniem wiekowym 1-3

Dieta dzieci aż do 3. urodzin jest kluczowa dla kształtowania się ich późniejszych nawyków żywieniowych. Żywność dla dzieci w tym wieku ma nie tylko zaspokoić głód, lecz także dostarczyć organizmowi wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jedzenie dla dzieci nie powinno być jednak identyczne jak to dla dorosłych. Z jakiego powodu? Sprawdź, dlaczego warto wybierać specjalne produkty dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat.

Jedzenie dla małych dzieci i jego wartości odżywcze Małe dzieci potrzebują pożywienia o wyższej wartości odżywczej niż dorośli

Organizm dziecka znajduje się w okresie intensywnego rozwoju i wzrostu, co wymaga zapewnienia mu wszelkich niezbędnych składników pokarmowych. Czy wiesz, że maluchy potrzebują 4 razy więcej żelaza i 3 razy więcej wapnia niż dorośli (w przeliczeniu na masę ciała)? Właśnie dlatego żywienie małych dzieci powinno opierać się na nieprzetworzonych składnikach o dużej gęstości odżywczej, które pokryją zapotrzebowanie malucha na ważne witaminy i minerały. Specjalne jedzenie dla dzieci jest wytwarzane ze szczególnie wartościowych surowców i częściowo wzbogacane w składniki odżywcze, by jak najlepiej bilansować dietę malucha.

Sól w diecie dzieci w wieku 1-3 lata

Małe dzieci powinny spożywać mniej soli niż dorośli

Wystarczająca ilość sodu w diecie dzieci w wieku 1-3 jest dwukrotnie niższa niż u dorosłych – wynosi tylko 750 mg na dobę, co odpowiada niecałym 2 g soli. Ograniczenie podaży soli najmłodszym pozwala obniżyć ryzyko nadciśnienia w późniejszym wieku (zalecenie zgodne z rozporządzeniem Unii Europejskiej dotyczącym produktów dla małych dzieci).

Zbyt duża podaż soli jest niekorzystna, dlatego lepiej nie dosalać jedzenia dla małych dzieci, aby nie przyzwyczajały się do słonych potraw. Specjalne produkty spożywcze dla dzieci mają obniżoną ilość soli, dostosowaną do zapotrzebowania maluchów. Przykładowo, gotowa zupa jarzynowa dla dorosłych zawiera aż 0,92 g soli w 100 g, podczas gdy Zupka jarzynowa z ziemniaczkami HiPP BIO po 12. miesiącu ma jej jedynie 0,28 g, czyli ponad 3 razy mniej.

Zawartość cukru w produktach dla dzieci

Małe dzieci nie powinny spożywać nadmiernej ilości cukru

Cukier jest składnikiem, który nie powinien gościć w diecie dzieci w zbyt dużej ilości – może pokrywać maksymalnie 10% zapotrzebowania kalorycznego malucha. Z tego względu nie należy dosładzać dań dla małych dzieci, aby nie przyzwyczajały się one do zbyt słodkich potraw. Dzięki temu można zapobiegać nadwadze i rozwojowi próchnicy w późniejszym wieku. Produkty dla dzieci, takie jak deserki, batoniki owocowe czy przekąski zawierają ograniczoną ilość cukru (zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Unii Europejskiej dotyczącym żywności dla małych dzieci), a często cała ich słodycz pochodzi jedynie z owoców – tak właśnie jest w przypadku produktów dla dzieci HiPP. Do produktów na bazie mleka Junior, przeznaczonych dla dzieci po 12. miesiącu życia, nie dodaje się cukru – zawiera ono tylko laktozę, która stanowi naturalny składnik mleka.

Konsystencja posiłków dla dzieci

Małe dzieci nie potrafią jeszcze dobrze przeżuwać wszystkich potraw

Jedzenie dla dzieci 1-3 nie tylko powinno mieć wartościowy i bezpieczny skład, lecz także jego konsystencja musi być odpowiednio dostosowana do potrzeb maluchów. Najmłodsi mogą mieć problem z pogryzieniem wyjątkowo twardych produktów, np. całych orzechów, surowej marchewki oraz dużych, niezbyt drobno pokrojonych składników posiłków dla dzieci.

Choć maluchy po 1. roku życia teoretycznie mogą spożywać posiłki w dowolnej formie to w praktyce dania dla małych dzieci powinny mieć gęstą konsystencję z niewielkimi kawałkami.

Skład produktów dla dzieci dostosowany do rozwoju dziecka

Małe dzieci intensywnie się rozwijają

Organizm małego dziecka szybko rośnie i nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego jest bardziej wrażliwy na działanie różnych szkodliwych czynników. Z tego względu skład i bezpieczeństwo jedzenia dla małych dzieci podlega szczególnym uregulowaniom prawnym. Zgodnie z przepisami prawa unijnego dotyczącymi żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz prawem rolnictwa ekologicznego, produkty dla dzieci muszą spełniać szczególnie surowe normy jakościowe i nie mogą zawierać nawet śladowych ilości substancji uznanych za szkodliwe: pestycydów, herbicydów, nawozów sztucznych, a także hormonów i antybiotyków stosowanych w konwencjonalnej hodowli zwierząt. Dzięki temu mamy pewność, że gotowe dania dla małych dzieci są dostosowane do ich potrzeb oraz wolne od niebezpiecznych substancji.

Higiena i bezpieczeństwo żywności dla dzieci

Małe dzieci są podatne na infekcje

Odporność dzieci w wieku 1-3 dopiero się kształtuje, przez co maluchy są bardziej narażone na infekcje, ale też szczególnie wrażliwe na mikrobiologiczne zanieczyszczenia, jakie mogą znaleźć się w jedzeniu dla dzieci. Należą do nich chorobotwórcze mikroorganizmy, a także ich metabolity (w tym toksyny) będące przyczyną zatruć pokarmowych lub wywierające niekorzystne działanie na układ nerwowy.

Dania dla dzieci są całkowicie pewne pod względem higieny – przygotowywane są w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych stosujących najwyższe normy bezpieczeństwa i pod okiem ekspertów do spraw żywienia maluchów. Żywność dla dzieci, przed dopuszczeniem do sprzedaży, przechodzi też szereg kontroli potwierdzających jej bezpieczeństwo dla najmłodszych.

Żywność dla dzieci po 1. roku życia – substancje niedozwolone

Niektóre dodatkowe substancje stosowane często w produkcji żywności nie są dozwolone w produktach dla małych dzieci

Sztuczne barwniki i konserwanty to substancje, które nie niosą za sobą żadnej wartości odżywczej, a nawet mogą powodować reakcje alergiczne i być szkodliwe dla zdrowia dziecka. Dlatego zgodnie z przepisami prawa, posiłki dla dzieci nie zawierają tych składników. Produkty dla dzieci HiPP są dodatkowo pozbawione sztucznych aromatów i zagęstników. Dodawanie tych substancji do dań dla dzieci nie jest prawnie zakazane, lecz ta polityka HiPP wynika z wyjątkowej dbałości o najwyższą jakość żywności dla dzieci.

Żywność dla dzieci eko i bio

Warto przyzwyczajać małe dzieci do naturalnej i zdrowej żywności

Dieta dziecka powinna bazować na produktach nieprzetworzonych, pełnych witamin, minerałów i innych cennych wartości odżywczych, dlatego żywność dla dzieci musi zawierać wartościowe składniki, takie jak warzywa i owoce. Najlepszym wyborem są produkty pochodzące z ekologicznych gospodarstw, które otrzymały specjalny certyfikat.

Posiłki dla dzieci powinny także być delikatnie przyprawione – bez użycia niepotrzebnych substancji wzmacniających smak i zapach. Dania dla dzieci HiPP spełniają wszystkie te kryteria, a nawet jeszcze więcej: normy stosowane dla produktów HiPP BIO są jeszcze bardziej surowe niż przewiduje to prawo rolnictwa ekologicznego.

Jedzenie dla małych dzieci – zdrowe, smaczne i atrakcyjne

Dla dzieci ważne jest, aby jedzenie było podane w atrakcyjnej formie

Choć z perspektywy rodzica ważne jest głównie to, by dania dla dzieci były smaczne, zdrowe i wysoko odżywcze, to dziecko może mieć nieco inne zdanie. Z tego względu istotny jest nie tylko smak i walory odżywcze, ale też wygląd żywności dla dzieci. Maluchy lubią, kiedy posiłki dla dzieci zachęcają do jedzenia swoimi kolorowymi opakowaniami i zabawnymi kształtami. Ciekawe formy, w jakich występuje jedzenie dla małych dzieci HiPP stymuluje niemal wszystkie zmysły malucha: od smaku, przez dotyk, wzrok oraz węch.

Produkty dla dzieci a nauka samodzielnego jedzenia

Samodzielne jedzenie, odgryzanie kawałków i ich przeżuwanie to czynności, które maluch musi dopiero opanować

Jedzenie dla małych dzieci to nie tylko papki podawane przez rodzica łyżeczką. Już po 8. miesiącu maluch powinien dostawać produkty dla dzieci w kawałkach do jedzenia rączkami, a u roczniaka jest to wręcz obowiązkowe! Przekąski dla dzieci HiPP są idealne do chrupania, nie powodują większych zabrudzeń, a ich kształt jest dopasowany do małych rączek. Dzięki temu produkty dla dzieci pomagają maluchowi w nauce samodzielnego jedzenia. Jedzenie dla małych dzieci podawane do rączki stymuluje też rozwój sensoryki, koordynacji ruchowej oraz małej motoryki.

Warto sięgnąć po produkty HiPP z zaleceniem „1-3 lata“, które są dostosowane do szczególnych potrzeb żywieniowych małych dzieci i dostarczą Twojemu dziecku wielu cennych składników odżywczych.

Czytaj także:

Dlaczego warto dziecku podawać produkty Junior z zaleceniem wiekowym?

Pomysły na dietę dla niejadka – jak odpowiednio zbilansować dietę dwulatka?

Odpowiednie śniadanie dla dziecka na idealny początek dnia