18. miesiąc życia dziecka – sprawdź, jak rozwija się półtoraroczne dziecko

Dzieci w 18. miesiącu życia podskakują, chodzą do tyłu, a nawet w kółko i to bez przewracania się! Dobrze radzą sobie już z różnymi codziennymi czynnościami, takimi jak jedzenie łyżeczką, picie z kubka i mycie rączek. Niektóre 1,5-roczne dzieci zaczynają również używać swojego imienia! Sprawdź, czego możesz się spodziewać w rozwoju dziecka 18. miesiącu życia.

Co zmienia się w rozwoju półtorarocznego dziecka?

1,5-roczne dzieci zazwyczaj potrafią już:

 • pewnie i bezpiecznie chodzić, a czasem nawet biegać,

 • wchodzić po schodach z pomocą opiekuna,

 • mówić około 50 lub więcej słów,

 • podskakiwać lub skakać obunóż,

 • budować małe, solidne wieże.

Niektóre półtoraroczne dzieci są na tyle sprawne językowo, że zaczynają nie tylko rozumieć, ale też wypowiadać swoje imię. Chociaż nie są w stanie jeszcze wyartykułować słowa "ja", to potrafią już postrzegać siebie jako odrębną osobę. Kiedy widzą swoje odbicie w lustrze, są w stanie dopasować je do wyobrażenia o sobie. Opanowanie tego kamienia milowego w rozwoju jest ważne dla budowania tożsamości malucha oraz jego odrębności od rodziców na poziomie poznawczym.

W skrócie: Ten skok rozwojowy w 18. miesiącu życia dziecka został zbadany przez naukowców przy pomocy testu rouge, zwanego też testem lustra. Taki test ma na celu udowodnienie świadomości własnego ja u zwierząt, ale też u dzieci. Na początku testu, na nosie dziecka namalowano różową kropkę, a następnie wprowadzono je do pomieszczenia z lustrem. Gdy tylko dziecko dostrzegło swoje odbicie, naukowcy zaczęli bacznie obserwować, czy dotyka swojego noska czy noska dziecka widzianego w lustrze. Podczas gdy większość niemowląt i małych dzieci w wieku poniżej 18. miesiąca życia nadal cieszy się z widoku nieznanego dziecka naprzeciwko nich, nie zauważając plamki na swojej twarzy, małe dzieci w wieku od 18 do 24 miesięcy zwykle rozpoznają, że kropka znajduje się na ich własnej twarzy – rozwinęły świadomość siebie i swojego wyglądu.

Sprawdź, jakie skoki rozwojowe czekają Twoje dziecko w najbliższych miesiącach i latach.

Rozwój dziecka w 18. miesiącu życia w skrócie

18. miesiąc życia to kolejna ważna rocznica w Waszym życiu. Zobacz tylko, jak wiele zmieniło się podczas ostatnich kilkunastu miesięcy! Twoje maleńkie dziecko urosło jak na drożdżach, nauczyło się mnóstwa nowości i stało się niemal samodzielne w tak wielu kwestiach! Wróć teraz pamięcią do okresu noworodkowego – tamten nieporadny, zupełnie zależny do Was dzidziuś teraz jest już rezolutnym chłopcem lub dziewczynką.

Sprawdź, co zmieni się w rozwoju Twojego dziecka w 18. miesiącu życia.

WagaPrzeciętnie ok. 10,2 kg do 10,9 kg
WzrostWzrost ok. 76-88 cm; obwód główki ok. 44-50 cm
Rozwój mowySłownictwo czynne: ok. 50 słów; zasób słownictwa biernego stale rośnie; używanie własnego imienia do nazywania siebie
Rozwój motorycznyW większości bezpieczne korzystanie z łyżki i kubka; w większości bezpieczne swobodne chodzenie; skakanie i podskakiwanie na obu nogach

Rozwój psychomotoryczny w 18. miesiącu życia dziecka

Twoje półtoraroczne dziecko jest już bardzo sprawne fizycznie, bezpiecznie chodzi i rzadziej się przewraca. Potrafi też schylić się z pozycji stojącej i ponownie wstać bez konieczności przytrzymywania się. Próbuje również chodzić do tyłu i w kółko, co zwykle całkiem nieźle mu się udaje.

Być może już raz, a nawet dwa razy obcinałaś włosy swojemu maluchowi. A może dopiero zaczynasz zauważać zarys jego przyszłej fryzury? Obie te sytuacje są normalne – u niektórych 18-miesięcznych dzieci włoski na głowie dopiero teraz zaczynają zauważalnie rosnąć, a u innych rosną w szaleńczym tempie od pierwszych dni życia.

Sprawdź, jak dbać o włosy dziecka i kiedy umówić się na pierwsze strzyżenie u fryzjera.

Rozwój fizyczny półtorarocznego dziecka – wzrost i waga 18-miesięcznego malucha

Różnice w rozwoju fizycznym pomiędzy półtorarocznymi dziećmi mogą być naprawdę spore! Spójrz tylko na rozstrzał norm wzrostu i wagi 18-miesięcznego dziecka:

 • dziewczynki:

  • wzrost: szeroka norma – od 76 do 87 cm; wąska norma – od 77 do 84 cm,

  • waga: szeroka norma – od 8,2 kg do 13 kg; wąska norma – od 8,7 do 12,1 kg,

 • chłopcy:

  • wzrost: szeroka norma – od 76 do 88 cm; wąska norma – od 79 do 86 cm,

  • waga: szeroka norma – od 8,9 do 13,5 kg; wąska norma – 9,5 do 12,6.

Dziewczynki są przeciętnie nieco lżejsze i niższe niż chłopcy w tym samym wieku. Jednak predyspozycje genetyczne oraz historia rodziny również odgrywają ważną rolę w rozwoju wzrostu i wagi 18-miesięcznego dziecka. Dopóki maluch rozwija się zgodnie ze swoim percentylem, dobrze się czuje i ma energię do zabawy, nie musisz martwić się o jego „parametry”.

Konsultacji z lekarzem wymaga natomiast każde dziecko, które znajduje się poniżej 10. lub powyżej 90. centyla wagowego bądź wzrostowego. Warto omówić tę kwestię z pediatrą przy okazji kolejnej wizyty. Jeśli maluch jest poniżej 3. centyla lub powyżej 97. centyla, to konsultacja jest niezbędna i powinniście odbyć ją jak najszybciej.

Dowiedz się, jak czytać i rozumieć siatki centylowe.

Rozwój motoryczny 1,5-rocznego dziecka

W 18. miesiącu życia dziecka wiele się dzieje. W końcu na przestrzeni ostatnich miesięcy Twój maluch intensywnie trenował, aby teraz móc chodzić pewniej, szybciej i niemal bez upadków. Czasami udaje się to nawet na dłuższych dystansach – każdy samodzielnie przedreptany spacer to wielki wyczyn! Jeśli Twoje dziecko chodzi dopiero od niedawna, to jego wytrzymałość podczas spacerów będzie odpowiednio niższa. Pokonywanie długich dystansów wymaga treningu, a ten z kolei wymaga czasu.

Wskazówka: Nie oczekuj, że Twoje półtoraroczne dziecko będzie w stanie samodzielnie pokonywać długie dystanse Waszych pieszych wycieczek lub spacerów. 18-miesięczne dzieci nadal dość szybko się męczą. Podczas spacerów wspomagaj się więc wózkiem, rowerkiem biegowym, jeździkiem lub trójkołowym pojazdem, w których dziecko będzie mogło przez chwilę odpocząć.

Rozwój emocjonalny w 18. miesiącu życia dziecka

Wiele 18-miesięcznych dzieci zaczyna już używać własnego imienia. Chociaż nadal mówią o sobie głównie w 3. osobie, to czasem, z nieskrywaną dumą, będą w stanie nazwać siebie po imieniu.

To, co wydaje się tak naturalne nam, dorosłym, dla półtorarocznych dzieci jest ogromnym i ważnym krokiem rozwojowym. Od teraz potrafią one wyodrębniać siebie jako osobę i oddzielić własne ja od rodziców lub rodzeństwa. Potrzebują jednak jeszcze trochę czasu, zanim będą w stanie komunikować się w pierwszej osobie. Większość maluchów opanowuje ten kolejny ważny etap w wieku około 2 lat. W niedalekiej przyszłości Twoja pociecha będzie coraz wyraźniej zaznaczać swoją odrębność oraz jasno komunikować swoje potrzeby i życzenia!

W 18. miesiącu życia maluchy często dostrzegają już, że ich ciała różnią się od siebie. Po pierwsze, zaczynają uważnie przyglądać się własnym ciałom, zwłaszcza podczas kąpieli lub zmiany pieluszki. Z drugiej strony, półtoraroczne dzieci komentują również wygląd mamy, taty lub nieznajomych, gdy zauważają szczególne cechy, które odróżniają ich od innych ludzi. Ponieważ ich słownictwo jest nadal dość ograniczone, 18-miesięczne dzieci zwykle używają znanych już słów, które mogą mieć mnóstwo znaczeń. Dla ich prawidłowego zrozumienia kluczowy jest kontekst i intonacja malucha.

Kreatywne zabawy dla 1,5-rocznego dziecka – w co bawić się w 18. miesiącu życia?

Zabawa klockami i prostymi drewnianymi układankami z zaledwie kilkoma elementami to jedna z ulubionych aktywności półtorarocznych dzieci. Być może nadal masz na strychu puzzle z różnymi geometrycznymi kształtami z czasów, kiedy sama miałaś kilka lat? W takim razie nadszedł czas, aby je odkurzyć! Teraz możesz pobawić się nimi razem ze swoim maluchem i wspólnie próbować, jakie kształty pasują do tych tajemniczych otworków.

Jeśli masz pod ręką kredki, modelinę, trochę liści, patyczków, kwiatków lub kasztanów (zależnie od pory roku), możesz zachęcić swoje 18-miesieczne dziecko do stworzenia niepowtarzalnych prac plastycznych. To świetny sposób na kreatywne wykorzystanie deszczowych dni!

W skrócie: Wybierając materiały plastyczne, nadal zwracaj uwagę na ich skład i bezpieczeństwo. Tzw. faza oralna jeszcze się nie zakończyła, więc Twoje półtoraroczne dziecko nadal będzie wkładać nieznane przedmioty, takie jak kredki, klej lub nożyczki, do buzi, by móc je lepiej poznać. Przygotuj się na to i upewnij, że wszystkie akcesoria są przeznaczone dla najmłodszych, bezpieczne i odporne na zmoczenie śliną.

Dowiedz się, jak zabawa wpływa na wspieranie różnych sfer rozwoju dziecka.

Podczas spacerów i pobytu na placu zabaw z półtorarocznym dzieckiem, bawcie się w huśtanie, kołysanie, zjeżdżanie i balansowanie na wysokich, wąskich przeszkodach. Twój maluch prawdopodobnie będzie chciał chodzić po krawężnikach lub niskich kamiennych murkach. Jeśli nie masz takich „atrakcji” w swojej najbliższej okolicy, to postaraj się od czasu do czasu zaplanować wycieczkę na ciekawy plac zabaw z przeszkodami. Małpie gaje i wodne place zabaw są świetnym urozmaiceniem dla półtorarocznych dzieci, które mieszkają w mieście. Jeśli pogoda nie dopisuje lub akurat nie macie czasu na dłuższe wyjście, możecie samodzielnie zbudować mniejsze tory do ćwiczeń w salonie lub w pokoju dziecka. Deseczki-równoważnie i tory przeszkód z małymi, twardymi poduszkami do wspinania się lub skakania można szybko zbudować i równie szybko posprzątać.

18-miesięczne dzieci często potrafią już rzucać piłę nie tracąc przy tym równowagi. Sprawdź, czy Twój maluszek jest już gotowy na pierwsze rzuty i kopnięcia. Zabawy piłką są świetnym sposobem, by ćwiczyć wyczucie odległości i celność oraz doskonalić umiejętności motoryczne.

Poznaj rolę ruchu w rozwoju dziecka.

Jadłospis 18-miesięcznego dziecka – co zmienia się w diecie 1,5-rocznego malucha?

Twoje dziecko to skowronek czy sowa? Już w 18. miesiącu życia dziecka wiadomo, czy maluch będzie rannym ptaszkiem, czy raczej zechce spać tak długo, jak to możliwe, a po przebudzeniu będzie potrzebował sporo czasu na „dojście do siebie”. Jeśli masz w domu małego skowronka, to prawdopodobnie zabawa i śniadanie są pierwszym, co musi on (i przy okazji Ty) zrobić od razu po otwarciu oczu.

Z drugiej strony, klasyczni poranni maruderzy potrzebują trochę czasu, aby się obudzić. Często pozostają w łóżku nieco dłużej, przytulają się do mamy i taty, i lubią zaczynać dzień od dawki czułości i bliskości. Jeśli karmisz piersią lub produktami Junior na bazie mleka, to być może Wasz poranny rytuał uwzględnia mleczne śniadanie jeszcze przed wstaniem z łóżka. W takim przypadku właściwe śniadanie w formie posiłku stałego maluch je dopiero po pewnym czasie.

Mleczny posiłek przed śniadaniem sprawia, że brzuszek dziecka jest już częściowo nasycony i w zupełności wystarczy mu niewielka porcja stałego dania, np.:

 • chleb pełnoziarnisty ze zdrowym smarowidłem,

 • musli lub jogurt z owocami,

 • owsianka przygotowana na przykład ze świeżych owoców i HiPP 3 JUNIOR COMBIOTIK®.

Takie połączenia świeżych produktów to idealne, zbilansowane posiłki bez sztucznych dodatków, które będą smacznym i zdrowym początkiem dnia dla 18-miesięcznego dziecka. W ten sposób nawet małe niejadki i dzieci, które nadal otrzymują produkty Junior lub są karmione piersią, otrzymają swoją dawkę wszystkich ważnych składników odżywczych.

Sprawdź nasze pomysły na śniadanie dla małych dzieci.

W wielu rodzinach śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. To właśnie wtedy wszyscy gromadzą się przy stole, a dopiero później rozchodzą się do pracy, przedszkola lub szkoły.

Wskazówka: Jeśli poranki w Waszej rodzinie zbyt intensywne i nerwowe, by zjeść spokojnie wspólny posiłek, to odłóż właściwe śniadanie z maluszkiem na później. Kiedy starsze rodzeństwo będzie już w drodze do szkoły i nikt nie będzie biegał gorączkowo po całym domu, Wy zjecie swoje smakołyki w bardziej przyjaznej atmosferze.

Drzemki i nocny sen – ile śpi półtoraroczne dziecko?

W stosunku do poprzednich tygodni i miesięcy, ilość snu niezbędna maluchowi do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania zmienia się tylko nieznacznie. W 18. miesiącu życia dzieci zazwyczaj nadal śpią od 1,5 do 2,5 godziny w ciągu dnia i od 10 do 13,5 godziny w nocy.

Co ważne, u półrocznego dziecka możesz zaobserwować zmianę harmonogramu drzemek. Większość maluchów ma tylko jedną, dłuższą drzemkę w południe, która zapewnia energię na całą resztę dnia. To, czy drzemka powinna mieć miejsce przed czy po obiedzie, zależy od Waszej rodzinnej rutyny.

 • Czy Ty i Twoje dziecko jesteście rannymi ptaszkami czy nocnymi markami?

 • Czy macie stałą, poranną rutynę, związaną z obowiązkami innych członków rodziny (szkoła, praca)?

 • Czy maluch chodzi do żłobka?

Zazwyczaj 18-miesięczne dzieci bardzo wyraźnie pokazują, że potrzebują się zdrzemnąć. Pocierają wtedy oczy, trochę marudzą i znacznie szybciej się denerwują. Niektóre zmęczone maluchy zasypiają nawet w czasie zabawy, podczas gdy inne potrzebują stałych rytuałów przed snem, by móc zasnąć i wypocząć. Najlepszymi ekspertami do waszego dziecka jesteście Wy, rodzice, i to do Was należy podjęcie decyzji o optymalnej porze drzemki maluszka.

W skrócie: Zarówno pusty, jak i zbyt pełny brzuszek może utrudniać półtorarocznemu dziecku zasypianie. Podczas planowania waszego harmonogramu dnia zadbaj, by posiłek nie był zbytnio oddalony od drzemki, ale też nie kładź dziecka spać tuż po obfitym obiedzie.

Większość 18-miesięcznych budzi się minimum raz w ciągu nocy. Maluchy szukają wtedy bliskości rodziców, potrzebują smoczka lub kilku łyków wody, by zaspokoić pragnienie i móc ponownie zasnąć. Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko nadal wybudza się w środku nocy. Nocne pobudki dotyczą ponad 40 procent wszystkich półtorarocznych dzieci. Nie jesteś w tym osamotniona. Na naszym forum Klubu mojego Maluszka HiPP możesz porozmawiać z innymi rodzicami o ich doświadczeniach z nocnymi pobudkami i sposobach na szybkie ponowne utulenie dziecka do snu.

Czytaj także: Kiedy dziecko zacznie przesypiać całą noc?

Wizyta u pediatry w 18. miesiącu życia dziecka

Kolejna wizyta kontrolna odbędzie się dopiero za jakiś czas. Mowa o bilansie 2-latka, czyli ważnym badaniu profilaktycznym, które należy odbyć w okolicach 2. urodzin malucha. Pamiętaj, aby umówić się na wizytę z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące odpowiedniego dla wieku rozwoju dziecka, zawsze możesz umówić się na dodatkową wizytę u pediatry.

Jak radzą sobie mama i tata 1,5-rocznego dziecka?

Jako rodzice malucha, prawdopodobnie jesteście już dobrze zaznajomieni z uczuciem zmęczenia i niewyspania. Pewnie przyzwyczailiście się też do lepszych i gorszych nocy, po których nadchodzą łatwiejsze lub trudniejsze dni. Choć przed pojawieniem się dziecka taki rollercoaster mógł wydawać Ci się trudny do zniesienia, to, o dziwo, teraz radzicie sobie całkiem nieźle. Adaptacja do mniejszej ilości snu i większego wysiłku za dnia może nie jest najprzyjemniejszym, co Was spotkało, ale na pewno pozwala przetrwać pierwsze, pełne nocnych pobudek, lata z dzieckiem. Niektórzy rodzice półtorarocznych dzieci mają wyjątkowe szczęście – ich dziecko bez trudu przesypia kilka godzin i budzi się bardzo rzadko. Dzięki temu, mama i tata malucha zyskują trochę więcej czasu tylko dla siebie.

Zastanawiasz się, czy i jak najlepiej wykorzystać ten czas? Po prostu rób to, co sprawia Ci przyjemność. Wspólne oglądanie seriali wzmacnia związek tak samo jak wieczorne spacery, randki przy świecach czy bliski kontakt fizyczny. Ważne jest, aby (w miarę możliwości) spędzać ten czas razem, bez wykonywania obowiązków domowych czy nadrabiania zaległości w pracy.

Spróbujcie znaleźć Wasz wspólny, wieczorny rytuał. Może być to wypicie filiżanki herbaty na kanapie, pięć minut siedzenia w ciszy przy stole, wspólne czytanie gazety lub oglądanie wieczornych wiadomości.

Jeśli w tej chwili wolisz nie wydawać pieniędzy na wspólne wyjścia do restauracji, do teatru lub na koncert, to nie rób sobie wyrzutów z tego tytułu. Kiedy zatęsknisz za wspólnymi wieczorami poza domem, możesz zorganizować dla Was budżetowe wyjście, np. spacer w parku lub na starówce, a malucha zostawić pod opieką zaufanych osób. Większość 18-miesięcznych dzieci spokojnie może od czasu do czasu spędzić noc z dziadkami lub przyjaciółmi.

Najlepsze wskazówki na 18. miesiąc życia dziecka

18 miesięcy za Wami, a to oznacza, że spędziliście już 540 wspólnych, wspaniałych dni! Dzięki naszym wskazówkom na 18. miesiąc życia dziecka, nadchodzący czas również będzie ekscytujący i pełen wrażeń.

 • Budujcie wspólnie w salonie zamki i jaskinie z koców, poduszek i krzeseł.

 • Czytajcie książeczki z obrazkami i układajcie proste puzzle z kilku elementów.

 • Wypróbujcie nowe, zdrowe pomysły na śniadanie.

 • Jak najczęściej bawcie się na świeżym powietrzu.

 • Nie zapomnijcie o zdjęciach z 18. miesiąca życia dziecka!

Ważne pytania dotyczące 18. miesiąca życia dziecka

 • Potrzebuję pomysłów na zabawy dla 18-miesięcznego dziecka!

Dla 1,5-rocznych dzieci bardzo ważna jest możliwość doświadczania świata poza domem i częsty kontakt z naturą. Kiedy tylko możesz, zabieraj dziecko na podwórko, na plac zabaw, do lasu lub na spacer. Podczas takich wyjść możecie:

 • biegać, ćwiczyć równowagę lub skakać po różnych bezpiecznych powierzchniach,

 • bawić się w chowanego,

 • kopać w piasku, szukać kasztanów lub lepić bałwana,

 • podskakiwać i ślizgać się.

Poznaj nasze pomysły na zabaw z dziećmi na świeżym powietrzu.

Dobrymi zajęciami i zabawami w pomieszczeniach są na przykład:

 • rozpakowywanie i ponowne pakowanie do pudełek lub koszyków różnych przedmiotów codziennego użytku, np. patelni lub garnków,

 • granie w proste gry i układanie pierwszych puzzli,

 • rysowanie przy pomocy grubych, łatwych w uchwyceniu kredek dla maluchów. Pssst, na pewno przyda się Wam odporny na drobne uszkodzenia papier, np. blok techniczny!

 • budowanie kryjówek z poduszek i koców,

 • odgrywanie ról w zabawkowej kuchni, warsztacie lub sklepie,

 • malowanie akwarelami w wannie.

18-miesięczne dzieci chętnie ćwiczą samodzielne ubieranie się i rozbieranie. Spróbujcie zamienić je w zabawę!

 • Jakie są umiejętności 18-miesięcznego dziecka?

Dzieci w 18. miesiącu życia (oprócz wcześniaków) powinny umieć chodzić bez podparcia. Szybkość sprawność i stopień zaawansowania tej umiejętności zależy od momentu, kiedy dziecko zaczęło stawiać pierwsze kroki. Półtoraroczne maluchy mogą już umieć podskakiwać obunóż, chodzić do tyłu lub w kółko. Wiele 18-miesięcznych dzieci jest w stanie wspinać się po schodach z pomocą poręczy lub ręki osoby dorosłej. Zwykle poruszają się one krokiem dostawnym – najpierw wchodzą obiema nóżkami na stopień, a dopiero później wspinają się na kolejny.

Większość 1,5-rocznych dzieci chce teraz jeść samodzielnie, a nie z pomocą rodzica. Maluchy potrafią nabierać jedzenie łyżeczką i transportować je do buzi. Mimo to często jedzą rączkami, jeśli akurat mają na to ochotę. Ponadto potrafią samodzielnie pić z kubka, nawet otwartego.

Sprawdź, jak pomóc dziecku opanować umiejętność samodzielnego jedzenia przy stole.

Zasób słownictwa 18-miesięcznego dziecka wynosi około 50 aktywnie wypowiadanych słów. Większość maluchów używa słów w odniesieniu do konkretnych rzeczy lub osób, a także w odniesieniu do całej, sporej kategorii – "tata" może być ich własnym tatą lub jakimkolwiek mężczyzną, którego spotkają w supermarkecie. "Piłka" może być ulubioną zabawką lub dowolnym kulistym przedmiotem w domu. Po 18. miesiącu życia rozwój mowy dziecka znacznie przyspiesza, a zasób jego słownictwa niemal codziennie powiększa się o kolejne wyrazy. Od tej pory maluch potrafi również nazywać emocje i wkrótce zacznie wypowiadać pierwsze dwuwyrazowe zdania.

 • Z czego powinien się składać tygodniowy jadłospis 1,5-rocznego dziecka?

Zazwyczaj dzienny plan posiłków dla 18-miesiecznego dziecka składa się ze śniadania, obiadu, kolacji i przekąski rano oraz popołudniu.

Jadłospis półtorarocznego dziecka powinien bazować na:

 • świeżych warzywach i owocach,

 • produktach pełnoziarnistych, takich jak chleb razowy, makaron lub ryż,

 • 1-2 posiłkach mięsnych lub rybnych tygodniowo,

 • maksymalnie 200 g/ml mleka lub produktów mlecznych dziennie, takich jak jogurt, ser, twaróg.

Komponując posiłki z tych składników, można z powodzeniem stworzyć zbilansowaną dietę, pod warunkiem ograniczenia do minimum ilości soli i dodanego cukru. Słodycze i słodkie pokarmy powinny być spożywane rzadko lub w ogóle.

W diecie 18-miesięcznego dziecka nie powinny znaleźć się:

 • małe, nieprzekrojone twarde owoce lub orzechy, które mogą spowodować zadławienie,

 • pikantne potrawy,

 • potrawy smażone w głębokim tłuszczu i mocno wysmażone,

 • dania gotowe i fast foody,

 • kofeina, alkohol i substancje słodzące.

Niektóre maluchy preferują jedzenie „czystych” produktów – dziś makaron, jutro sos lub mięso. Inne uwielbiają, gdy różne smaki łączą się i mieszają. Takie dzieci zwykle lubią jeść mleko i kaszki zbożowe z owocami lub świeże owoce zamiast chleba z dodatkami.

Pamiętaj, że to Ty jesteś ekspertem od swojego dziecka i sama wybierasz zdrową, świeżą żywność dla maluszka. O tym, ile i co dokładnie je dziecko, najlepiej decyduje ono samo.

Sprawdź, ile powinno jeść dziecko w wieku od 1 do 3 roku życia.

 • Jaki jest wzrost i waga 1,5-rocznego dziecka?

Dzieci w 18. miesiącu życia mają od 76 do 88 centymetrów wzrostu i zwykle noszą rozmiar 86, choć niektóre mogą już zmieniać ciuszki na podwójny rozmiar 80/86 lub mały 86/92.

Waga półtorarocznego dziecka to przeciętnie od 10,2 do 10,9 kilograma, przy czym odchylenie może wynosić od jednego do dwóch kilogramów w górę lub w dół. Dopóki dziecko przybiera na wadze zgodnie ze swoim percentylem, nie jest to powodem do niepokoju.

Uwaga:

Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.