17. miesiąc życia dziecka – dalsze dążenie do samodzielności

W 17. miesiącu życia, dzieci nagle zaczynają rosnąć nieco szybciej, co zwykle oznacza zmianę rozmiaru ubrań. Równie szybko rozwija się mowa maluchów i ich umiejętności motoryczne. Aby je wykorzystać i spożytkować nadmiar rozpierającej szkraba energii, warto zaplanować zabawy dla 17-miesięcznego dziecka ciekawe na dworze i nie tylko. Sprawdź, czego jeszcze możesz spodziewać się u swojej pociechy w najbliższych tygodniach.

Co zmienia się w rozwoju dziecka w 17. miesiącu życia?

W 17. miesiącu życia Twoje dziecko nadal pilnie trenuje wszystkie najważniejsze, codzienne umiejętności, by mogło stać się jeszcze bardziej niezależne. Skupia się teraz na motoryce, jak największej mobilności i działaniach takich, jak jedzenie, picie, malowanie oraz swobodna, luźna zabawa. U 17-miesięcznego dziecka obserwujemy też dynamiczny rozwój mowy – Twój mały gaduła na pewno z wielkim zapałem opowiada Ci różne historie i często próbuje naśladować Twój sposób mówienia.

W 17. miesiącu życia dzieci zazwyczaj potrafią już:

  • bezpiecznie i pewnie chodzić,

  • wchodzić po schodach z podparciem,

  • mówić około 50 słów (lub więcej),

  • jeść rączkami i pić z kubka,

  • budować solidne, małe wieże z klocków.

Rozwój 17-miesięcznego dziecka w skrócie

W ostatnich miesiącach rozwój Twojego dziecka pewnie nie raz Cię zaskakiwał, prawda? To niesamowite, jak szybko maluch nauczył się raczkować, chodzić z podparciem, a następnie samodzielnie dreptać! W śledzeniu rozwoju dziecka w 17. miesiącu życia pomoże Ci nasza skrótowa tabela.

WagaPrzeciętnie ok. 10 do 10,7 kg
WzrostWzrost ok. 75-87 cm; obwód główki ok. 44-50 cm
Rozwój mowyOkoło 50 wypowiadanych wyrazów i znacznie więcej rozumianych
Rozwój motorycznyBezpieczniejsze i szybsze chodzenie; balansowanie; rzadsze raczkowanie w celu szybszego poruszania się; celowe chwytanie kredek lub sztućców

Rozwój psychomotoryczny 17-miesięcznego dziecka

Twoje dziecko lada moment skończy 1,5 roku! Już teraz maluch chętnie wchodzi w interakcje z różnymi osobami, próbuje je naśladować oraz wyraźnie komunikować swoje potrzeby i to nie przy pomocy płaczu, lecz coraz częściej słów. Zdecydowanie nie przypomina już niemowlaka, lecz staje się małym człowiekiem, który stopniowo tworzy własną przestrzeń, broni swoich granic, pokazuje cechy swojej osobowości oraz chce robić wszystko sam i po swojemu.

Rozwój fizyczny dziecka w 17. miesiącu życia

Czy Twoje dziecko chodzi swobodnie i samodzielnie już od kilku tygodni, a nawet miesięcy? Doskonale! Możesz teraz porównać jego obecny odcisk stopy z tym, który zrobiłaś, gdy maluszek był jeszcze noworodkiem.

Stopa 17-miesięcznego dziecka nie tylko stała się znacznie większa, ale także zmienił się jej kształt! Nie bez powodu: podczas nauki chodzenia i biegania, mięśnie i ścięgna malucha stały się mocniejsze, kości bardziej stabilne, a łuk stopy wyraźnie zarysowany. Kształt stopy Twojego dziecka jest teraz znacznie bardziej zbliżony do kształtu stopy dorosłego człowieka. Te małe, słodkie stópki będą rozwijać się i rosnąć jeszcze przez długi czas.

W 17. miesiącu życia dziecka możesz też zauważyć, że jego dotychczasowe ubranka stają się przyciasne. W tym okresie maluchy rosną o kolejny centymetr lub nawet 2, dlatego konieczność wymiany garderoby jest zupełnie zrozumiała. Pamiętaj, że dzieci rosną skokowo – niektórzy rodzice niemal z dnia na dzień zauważają, że spodnie malucha nagle stały się przykrótkie, a rękawy ledwo sięgają do nadgarstków.

Rozwój emocjonalny 17-miesięcznego dziecka

Do tej pory Twoje dziecko komunikowało wszystkie swoje odczucia i emocje niemal natychmiast. Kiedy tylko maluch się zezłościł, od razu widziałaś to na jego twarzy, ba, wyrażał tę złość całym sobą! U 17-miesięcznych dzieci ta niepohamowana ekspresja powoli odchodzi w zapomnienie, a maluch stopniowo dojrzewa do umiejętności krótkotrwałego ograniczania swoich wybuchów emocjonalnych, jeśli pojawią się one w niewłaściwym momencie. Uczy się tego od dorosłych. Oczywiście, nie jest jeszcze w stanie kontrolować się zawsze i wszędzie. Zresztą, my, dorośli, również nie.

W rozwoju emocjonalnym samokontrola i panowanie nad wybuchami emocji są bardzo ważnymi umiejętnościami. Możesz zaobserwować je np. wtedy, kiedy w pobliżu pojawi się nowa osoba, kiedy pójdziesz z dzieckiem w nieznane miejsce lub gdy maluch zostanie pod opieką bliskiej, ale nadal niecodziennie widzianej cioci lub babci. Jeśli dzieci nie czują się w 100% pewnie, próbują ograniczyć swoją ekspresję. Wszystkie emocje odreagowują później, kiedy mogą bezpiecznie wtulić się w ramiona rodzica i wyrzucić z siebie wszystko, co nagromadziło się przez cały dzień.

Rozwój motoryki w 17. miesiącu życia dziecka

Podczas codziennych aktywności i zabawy, 17-miesięczne dziecko ćwiczy i doskonali wszystkie umiejętności, których nauczyło się w ostatnim czasie, czyli:

  • bezpieczne, szybsze chodzenie,

  • balansowanie na mniejszych powierzchniach,

  • wspinanie się na kanapę, do łóżka lub na krzesełko do karmienia,

  • układanie klocków i pudełek.

Oprócz dużych i obszernych ruchów, maluch pracuje też nad tymi najbardziej precyzyjnymi. W 17. miesiącu życia dzieci zwykle świetnie radzą sobie z chwytaniem i podnoszeniem nawet niewielkich zabawek z podłogi. Kluczem do nauki każdej kolejnej umiejętności jest codzienny trening. Dziecko powtarza znane wzorce ruchowe w kółko – aż do osiągnięcia sukcesu. Nie zawsze odbywa się to bez urazów. Drobne wypadki zdarzają się i będą zdarzały jeszcze przez długi czas. Na szczęście, wszelkie zadrapania, skaleczenia i otarcia można zabezpieczyć kolorowym, atrakcyjnym dla malucha plasterkiem, który koi ból niemal tak samo dobrze, jak czuły buziak od mamy lub taty.

Zabawy dla 17-miesięcznego dziecka, które stymulują rozwój i zmysły

17-miesięczne dzieci chcą wszystko robić same i bez żadnej pomocy dorosłych. Postaraj się być wsparciem dla swojej pociechy, towarzysz jej, kibicuj i bij brawo. Dzięki temu pobudzisz pragnienie autonomii swojego dziecka i wzmocnisz jego poczucie własnej skuteczności.

Jak wspierać dziecko w dążeniu do samodzielności? Poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji:

  • Nie wyręczaj odruchowo malucha w zakładaniu prostych ubrań lub bucików. 17-miesięczne dziecko z powodzeniem poradzi sobie z włożeniem kaloszy, czapki lub szalika.

  • Poproś o przyniesienie nietłukących się, prostych przedmiotów, na przykład podczas nakrywania do stołu lub sprzątania.

  • Powiedz maluchowi, żeby samodzielnie umył rączki i buzię.

  • Poproś dziecko o wrzucanie swoich brudnych ubranek do kosza ma bieliznę.

  • Poproś o nalewanie wody z butelki do kubka.

Wszystkie te czynności mogą trwać dłużej lub krócej, w zależności od tego, jak zręczne jest już Twoje dziecko. Przy okazji coś może upaść, rozlać się lub rozsypać. W takich sytuacjach zachowaj cierpliwość i spokój. Wkrótce będziesz mogła sama doświadczyć, jak podekscytowane i radosne jest Twoje dziecko z powodu swojego małego sukcesu. Jasne oczy i entuzjastyczny śmiech zdecydowanie są warte zrobienia małego bałaganu!

Prostym i jednocześnie zabawnym ćwiczeniem wzmacniającym koordynację ręka-oko i trenującym mięśnie dookoła buzi jest puszczanie baniek mydlanych. Pokaż swojemu maluszkowi, jak dmuchać w kółeczka zamoczone w specjalnym płynie, a z entuzjazmem sam spróbuje stworzyć lekkie, opalizujące i bardzo atrakcyjne bańki.

Wskazówka: Zabawy w chowanego wzmacniają koncentrację i pomagają dziecku odnaleźć się w pomieszczeniu lub na łonie natury. Na początku maluch pewnie wybierze najbliższe kryjówki, które w dodatku będą łatwe do odgadnięcia. Mimo to staraj się szukać go i nie dostrzegać, że spod kołdry wystaje większość ciała dziecka, a zasłona intensywnie porusza się i chichocze. Zastanawiaj się głośno, gdzie też tym razem ukrył się maluch. Salwy śmiechu gwarantowane!

Jadłospis 17-miesięcznego dziecka – jak zmienia się dieta malucha?

Co ciekawe, dieta 17-miesięcznego dziecka nie zmienia się już tak drastycznie, jak jeszcze rok temu. W tej chwili maluch pozostaje na tzw. diecie stołu rodzinnego i może jeść niemal wszystko to, co jego rodzice i rodzeństwo. Wyjątkami są potrawy z dodatkiem dużej ilości soli, cukru i ostrych przypraw, dania smażone, fast foody i produkty wysokoprzetworzone.

Sprawdź, jak przygotować zdrowe śniadanie dla dziecka.

Plan zdrowych posiłków na śniadanie, obiad i kolację ustalony, ale brakuje Ci pomysłów na przekąski?

Praktyczne i łatwe w przygotowaniu są:

  • świeże, sezonowe owoce, np. jagodowe (wystarczy je umyć); najlepszym wyborem są owoce w jakości ekologicznej,

  • paluszki warzywne z ogórka, papryki, kalarepy lub marchewki, najlepiej organiczne.

Wystarczy, że pokroisz owoce lub warzywa w słupki, plasterki bądź ćwiartki i ułożysz na talerzyku – kilka minut i idealna przekąska jest gotowa. Jeśli chcesz, możesz połączyć warzywno-owocowe przekąski z gotowymi przekąskami dla dzieci HiPP. Dzięki temu stworzysz zdrowy, zbilansowany posiłek w kilka minut. Jeśli masz napięty grafik na najbliższe dni, przygotuj większą porcję pokrojonych owoców i warzyw i przechowuj je w lodówce w specjalnym pojemniku na żywność (najlepiej szklanym) z zamykanym wieczkiem. Smaczne i wartościowe przekąski dla 17-miesięcznego dziecka będziesz mieć zawsze pod ręką!

Aby urozmaicić lekki posiłek malucha, podaj mu dodatkowo jogurt naturalny lub śmietankowy serek, w którym można zanurzać kawałki owoców i warzyw. Ciekawym urozmaiceniem drugiego śniadania i podwieczorku są też kosteczki z gęstej kaszy manny lub kuleczki z ugotowanego na miękko, klejącego ryżu.

Jeśli chcesz przygotować szybką i pożywną przekąskę o wytrawnym smaku, postaw na niesolone precle, paluszki jaglane lub orkiszowe. Zanurzone w pastach warzywnych lub odrobinie serka śmietankowego, są zdrowym sposobem na zaspokojenie głodu między posiłkami.

Twój maluch woli coś słodkiego? W takim razie przygotuj zdrowe naleśniki bez cukru, posmarowane cienko przecierem owocowym i zwinięte w rulon. Ta słodka, pyszna i wygodna do trzymania w rączce przekąska świetnie smakuje od razu po przygotowaniu lub następnego dnia.

Wskazówka: Szybkie śniadanie w postaci musli z jogurtem nadaje się również jako zdrowa przekąska. Wystarczy, że przygotujesz nieco mniejszą porcję, a uzyskasz idealne II śniadanie lub podwieczorek dla 17-miesięcznego dziecka. Spróbuj!

>>Dowiedz się, dlaczego małe dzieci powinny jeść produkty zgodnie z zaleceniem wiekowym 1-3.

Karmienie piersią i produktami na bazie mleka u 17-miesięcznego dziecka

W 17. miesiącu życia dziecka niektóre mamy karmiące piersią zauważają, że ich maluch znowu chce spędzać więcej czasu przy piersi. Powodem tego jest zwykle rosnąca niezależność dziecka oraz związane z nią pragnienie większej bliskości i potrzeba bezpieczeństwa. Bezpośredni kontakt skóra do skóry i fizyczna bliskość mamy lub taty działają na maluszka kojąco i pomagają mu „naładować baterie” przed kolejnymi dniami pełnymi wrażeń i eksploracji.

Eksperci zalecają, by po 1. urodzinach dziecka odstawić nocne karmienia mlekiem (zarówno mamy, jak i modyfikowanym). Powodem jest troska o stan ząbków dziecka. Zalegające na nich przez cała noc resztki mleka mogą w krótkim czasie spowodować próchnicę, której leczenie nie jest zbyt przyjemne.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to w 17. miesiącu życia dziecka koniecznie spróbujcie odstawić nocne karmienia. Podczas nauki zasypiania bez butelki lub piersi pomocne mogą być:

  • zmiana nawyków – zamiast wieczorem kłaść się z dzieckiem do łóżka, aby pomóc mu zasnąć, pozostań w pozycji siedzącej i czule głaszcz lub przytulaj malucha,

  • wprowadzenie nowych rytuałów – zaplanuj Waszą nową rutynę i ustal stałą sekwencję czynności, np. kąpiel, zabawy paluszkowe, picie z kubka przed myciem zębów, szczotkowanie, zasypianie z rodzicem śpiewającym kołysanki lub czytającym bajki,

  • podawanie kubeczka z wodą zamiast piersi lub butelki z mlekiem – kiedy maluch przebudzi się nocą, zaproponuj mu kilka łyków wody. Wybierz bezpieczny kubeczek, np. bidon-niekapek ze słomką, by ledwo obudzone dziecko nie oblało się przez przypadek.

Czytaj także: Nocne karmienie – czy powinnam karmić dziecko w nocy?

Czas dla mamy i taty – 17-miesieczne dziecko w placówce lub pod opieką bliskich

Pierwszy, pełen wyzwań okres niemowlęcy już za Wami. Gdy maluchy stają się bardziej samodzielne, mają dobre relacje z bliskimi członkami rodziny i stałą rutynę, wielu rodziców zaczyna spędzać czas tylko we dwoje. Twoje 17-miesięczne dziecko być może chodzi już do żłobka, a czasem idzie na kilka godzin do dziadków lub do cioci. W tym czasie Wy możecie cieszyć się swoją obecnością i wrócić do wspólnych wyjść tylko we dwoje, które praktykowaliście jeszcze przed narodzinami malucha.

Jeśli dziecko nie uczęszcza do placówki, a Wy nie możecie lub nie chcecie nadużywać pomocy bliskich członków swojej rodziny, poszukajcie ciepłej, opiekuńczej niani dla malucha. Jej pomoc przyda się nie tylko podczas randek z partnerem, ale też w trakcie ważnych spotkań zawodowych lub prywatnych, na które nie można zabrać malucha.

Godnych zaufania opiekunek możesz szukać np.:

  • poprzez polecenia od innych rodziców,

  • na lokalnych forach i grupach (np. w mediach społecznościowych),

  • za pośrednictwem internetowych agencji niań,

  • na portalach z ogłoszeniami.

Każda osoba, której powierzacie opiekę nad dzieckiem, powinna być do tego dobrze przygotowana i wzbudzać Wasze zaufanie. Najlepiej, by miała doświadczenie w opiece lub pracy z dziećmi – niekoniecznie zawodowe. Świetnymi nianiami są też osoby, które zajmowały się wcześniej własnymi dziećmi lub młodszym rodzeństwem.

Zanim zostawicie dziecko z nianią, ustalcie najważniejsze kwestie:

  1. Co dziecko powinno jeść lub pić podczas Twojej nieobecności? Czy maluch ma jakieś alergie lub nietolerancje, o których opiekunka powinna wiedzieć?

  2. Co można (a czego nie można) robić z dzieckiem? Czy wolisz wykluczyć jakieś aktywności (np. spacery, wycieczki na plac zabaw)?

  3. Jak można się z Tobą skontaktować? Do kogo zadzwonić, jeśli mama i tata nie odbierają?

  4. W jaki sposób najlepiej uspokajać dziecko (za dnia i w nocy)?

Wizyta u pediatry w 17. miesiącu życia dziecka

Do następnego ważnego badania kontrolnego, czyli bilansu 2-latka, pozostało jeszcze dobrych kilka miesięcy. W najbliższym czasie będziecie musieli odwiedzać gabinet pediatry tylko w przypadku infekcji lub w celu krótkiej kontroli rozwoju dziecka.

Sprawdź, jakie szczepienia obowiązkowe i zalecane czekają Twoje dziecko.

Przyjaźnie maluchów – bliskie więzi z kolegami ze żłobka i z podwórka

Twoje 17-miesięczne dziecko prawdopodobnie interesuje się innymi dziećmi i lgnie do swoich rówieśników na placu zabaw, na spacerze, a nawet w kolejce do kasy. Jeśli Twój maluszek jest raczej nieśmiały i powściągliwy, to może trzymać się na uboczu, lecz nadal będzie uważnie śledził i obserwował inne dzieci. Takie wycofane dzieci zwykle potrzebują czasu na oswojenie się z nowymi towarzyszami zabawy, dlatego nie naciskaj na swoją pociechę i pozwól jej nawiązywać kontakty we własnym tempie.

Silne przyjaźnie między dziećmi zwykle rozwijają się dopiero w trzecim roku życia, gdy dziecko idzie do przedszkola. Jednak niektóre 17-miesięczne dzieci mogą już zaprzyjaźniać się z innymi maluchami i być niemal nierozłączne. Będą wtedy szczególnie chętnie spędzać czas razem i bawić się ze sobą lub obok siebie. W 17. miesiącu życia maluchy preferują zabawę równoległą – każde dziecko bawi się w coś innego. Wspólne zabawy pojawiają się i rozwijają mniej więcej od 3. roku życia, a na obecnym etapie należą raczej do rzadkości.

Przyjaźnie w okresie niemowlęcym można wspierać poprzez:

  • stwarzanie okazji do poznawania i częstego spotykania innych dzieci, na placu zabaw, w grupach zabawowych lub rozwojowych dla maluchów, podczas wizyt u znajomych, którzy też mają dzieci itp.,

  • pozwalanie dzieciom na swobodną zabawę. Jeśli Wasza ingerencja nie jest konieczna, pozostańcie na uboczu i obserwujcie maluchy, dając im przestrzeń na trenowanie umiejętności społecznych,

  • zachęcanie do interakcji z innymi dziećmi, ale nie zmuszanie. Małe, 17-miesięczne dzieci mogą potrzebować sporo czasu, by nawiązać kontakt z nieznajomymi.

Nawet u najlepszych małych przyjaciół zdarzają się przejściowe konflikty, wybuchy złości i „obrażanie się”. Na szczęście, maluchy zwykle zapominają o nich już po kilku minutach, a najpóźniej następnego dnia i z radością biegną pobawić się z kolegą, który wczoraj wywołał łzy.

Takie wczesne, przyjacielskie relacje pomiędzy 17-miesięcznymi dziećmi mają pozytywny wpływ na ich rozwój społeczny. W trakcie interakcji z innymi maluchami, rozwijają one zupełnie inne umiejętności niż podczas zabawy z dorosłymi. Co więcej, we własnym gronie dzieci zazwyczaj bawią się bardziej swobodnie i w niezbyt ukierunkowany sposób, co pobudza ich wyobraźnię i pozwala uczyć się, a następnie doskonalić umiejętności społeczne.

Wskazówka: Częstym punktem spornym pomiędzy maluchami w podobnym wieku jest dzielenie się ukochanymi zabawkami. Powtarzaj swojemu 17-miesięcznemu dziecku, że może decydować, które zabawki chce zatrzymać dla siebie, a którymi zechce się podzielić. Dzięki temu maluch zyska większą kontrolę nad sytuacją. Dzieci w drugim roku życia często same opracowują kreatywne rozwiązania kompromisowe i „dogadują się” między sobą, gdy tylko mają taką możliwość.

Jak sobie radzą mama i tata 17-miesięcznego dziecka?

Czy Twój kalendarz pęka w szwach? Z maluchem u boku, regularnymi zajęciami dla dzieci, wyjściami z przyjaciółmi i randkami tylko we dwoje, rubryczki Twojego terminarza mogą zapełniać się w błyskawicznym tempie. Oprócz tych ważnych terminów, masz też inne, niecierpiące zwłoki zadania: kontrolowanie rozmiarów bucików i ubranek, przygotowanie odświętnych lub tematycznych strojów do żłobka (np. na dzień dyni, kropki, świadomości autyzmu, pierwszy dzień wiosny, dzień babci lub pasowanie na przedszkolaka), daty urodzin członków rodziny i przyjaciół (swoich i dziecka), prezenty do kupienia i tak dalej. Jeśli dodamy do tego wizyty u lekarza, ważne sprawy w pracy i listę zakupów, to może się zrobić niezły bałagan.

Czasami pewne ważne kwestie gubią się w tym zamieszaniu. Nie ma pluszaka na dzień misia w żłobku lub zbliża się termin kolejnego badania kontrolnego, ale nikt nie umówił dziecka na wizytę. Tak się po prostu zdarza – nikt z nas nie jest doskonały! Organizacja życia rodzinnego jest ogromnym wyzwaniem, dlatego nie dokładaj sobie stresu i wykreśl ze swojej listy pozycję „wyrzuty sumienia”.

Jeśli głowa pęka Ci od nadmiaru dat, informacji, przypomnień i terminów, postaraj się wspólnie z partnerem znaleźć takie rozwiązanie, które Cię odciąży, a jednocześnie pozwoli trzymać rodzinne życie w ryzach. Przede wszystkim, podzielcie obowiązki i wprowadźcie jeden, wspólny system notowania dat, terminów i harmonogramów. Wspólne kalendarze w telefonie komórkowym lub duży kalendarz rodzinny w przedpokoju, wspólna aplikacja zakupowa, naprzemienne przygotowywanie wyprawki do żłobka i umawianie wizyt lekarskich mogą przyczynić się do równego podziału Waszych rodzinnych obowiązków. Sprawi to, że życie z maluchem stanie się znacznie łatwiejsze i to dla wszystkich! W przypadku nieobecności mamy, tata nie będzie przytłoczony i zagubiony w gąszczu codziennych spraw. To samo dotyczy oczywiście drugiej strony.

Najlepsze wskazówki na 17. miesiąc życia dziecka

Jedzenie powinno być przyjemnością! Nie licz zjedzonych łyżeczek ani kalorii, ale to, jak często ty i Twój maluszek śmialiście się razem podczas wspólnego posiłku! Takie krótkie momenty i ulotne chwile sprawiają, że Wasze życie z 17-miesięcznym dzieckiem staje się jeszcze piękniejsze.

Mamy Ciebie też innych wskazówek, które sprawią, że 17.miesiąc życia dziecka będzie bardziej wyjątkowy:

  • zaktualizuj pamiętnik swojego dziecka i wypełnij go najnowszymi zdjęciami,

  • rozejrzyj się za ubrankami w kolejnym rozmiarze – może akurat trafisz na wyjątkową okazję lub promocję?

  • wypróbuj różne pomysły na przekąski na II śniadanie i podwieczorek,

  • zrób nowe odciski dłoni i stopy dziecka, wykorzystując farby do malowania paluszkami,

  • spędzajcie dużo czasu na świeżym powietrzu.

Ważne pytania dotyczące 17. miesiąca życia dziecka

  • Jakie są najciekawsze zabawy dla 17-miesięcznego dziecka?

Po co bawić się ciągle tymi samymi zabawkami, skoro można odkrywać ekscytujące miejsca i tajemnice przyrody poza domem? Przy sprzyjającej pogodzie, wyjdźcie na dwór i pobawcie się w:

  • zbieranie ciekawie wyglądających kwiatków, liści lub patyków z pola lub leśnej ścieżki. Jesienią szukajcie żołędzi i kasztanów, a wiosną – pierwszych, nieśmiałych tulipanów i przebiśniegów,

  • chowanego lub berka na łące lub na placu zabaw,

  • odwiedzanie okolicznych piaskownic i błotnych/wodnych placów zabaw.

Poznaj inne pomysły na zabawy na świeżym powietrzu.

Kiedy zabawy na łonie natury będą niemożliwe lub maluch zmęczy się bieganiem na świeżym powietrzu, wypróbujcie nasze propozycje na domowe aktywności:

  • wykorzystaj duże, kartonowe pudło i zrób w nim kryjówkę dla dziecka. Nożykiem do tapet wytnij okienka i drzwi, a do środka włóż kocyk – gotowe!

  • budujcie zamki z poduszek lub namioty z koców,

  • czytajcie książeczki z obrazkami lub słuchajcie audiobooków dla dzieci,

  • pozwól maluchowi malować dzieła sztuki kredkami lub farbami do malowania palcami,

  • wspólnie gotujcie lub pieczcie ciasteczka,

  • budujcie małe wieże i domki z klocków,

  • twórzcie muzykę wykorzystując instrumenty muzyczne lub uderzając drewnianą łyżką w garnki, miski i pudełka.

Dowiedz się, jak poprzez zabawę wspierać rozwój ruchowy dziecka.

Oprócz zorganizowanych zabaw, daj też 17-miesiecznemu dziecku czas na swobodną aktywność i odrobinę nudy. Jeśli masz też starsze dzieci, to pozwól im się wyszaleć we wspólnym gronie!

  • Jak powinna wyglądać mowa 17-miesięcznego dziecka?

Rozwój językowy dzieci w drugim roku życia jest bardzo zróżnicowany. Średnio w wieku 17. miesięcy maluchy aktywnie wypowiadają około 50 słów i mają znacznie większy zasób słownictwa biernego (czyli tego, które rozumieją, lecz nie potrafią wypowiedzieć). Na tym etapie dzieci z reguły tworzą zdania jednowyrazowe, które mogą być opisem, prośbą i rozkazem jednocześnie.

Na początku dzieci uczą się nazywać bliskie osoby, takie jak mama i tata. Następnie przechodzą do nazw czynności (daj, chodź) i przedmiotów. Taki zasób słownictwa pozwala tworzyć nie tylko zdania jednowyrazowe, ale też dwuwyrazowe. Jeśli Twoje 17-miesięczne dziecko jeszcze tego nie robi, to nie masz powodu do obaw. Być może maluch skupił się np. na rozwoju motorycznym i do tej pory znalazł czas na naukę zaledwie kilku nowych słów.

Nie jesteś pewien, czy rozwój językowy Twojego maluszka jest odpowiedni dla jego wieku? Umów się na wizytę u logopedy. Aby uspokoić swoje obawy, możesz również porozmawiać z rodzicami maluchów w podobnym wieku na naszym forum Klubu mojego Maluszka HiPP.

  • Jakie przekąski wykorzystać w diecie 17-miesięcznego dziecka?

Zasadniczo dieta 17-miesięcznego dziecka może składać się z niemal wszystkich zdrowych produktów, które jedzą dorośli. Przekąski i posiłki powinny nadal zawierać jak najmniej soli i dodanego cukru.

Dla dziecka w 17. miesiącu życia szczególnie polecane są następujące zdrowe przekąski bez cukru:

  • kawałki owoców,

  • warzywa pokrojone w słupki,

  • mix sezonowych, kolorowych owoców i warzyw na talerzyku,

  • chleb pełnoziarnisty, paluszki orkiszowe i sezamowe lub precle bez soli.

Dzięki tym zdrowym przekąskom możesz łatwo osiągnąć zalecane przez specjalistów 5 porcji owoców i warzyw w jadłospisie 17-miesięcznego dziecka.

Wskazówka dotycząca porcji: Jedna porcja to w przybliżeniu ilość mieszcząca się w pięści dziecka. Może Ci się wydawać, że to bardzo mało. W rzeczywistości już taka ilość wystarczy, by zaspokoić głód i nasycić maluszka aż do kolejnego, bardziej obfitego posiłku.

Podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców i warzyw.

Aby zadbać o prawidłowe nawodnienie malucha, upewnij się, że Twoje dziecko w 17. miesiącu życia wypija mniej więcej 1 szklankę wody lub niesłodzonej herbaty pomiędzy posiłkami.

  • Jaki jest wzrost i waga 17-miesięcznego dziecka?

17-miesięczne dzieci ważą średnio od 10 do 10,7 kilograma, mają od 75 do 87 centymetrów wzrostu i obwód głowy od 44,2 do 50,3 centymetra.

Zwykle w tym czasie maluchy noszą ubranka w rozmiarze 80/86, czasami 86 lub małe 86/92. Przyrost wagi i czas zmiany ubranek na większe są bardzo indywidualne, dlatego nie należy porównywać ich z wynikami innych dzieci. Zamiast tego warto zwrócić uwagę na dotychczasowe tempo wzrostu dziecka.

Jeśli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko prawidłowo rośnie i przybiera na wadze, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz po zmierzeniu i zważeniu dziecka przeniesie wyniki na siatki centylowe. Sprawdzić, w którym centylu znajduje się Twoje dziecko, możesz także samodzielnie.

Dowiedz się, jak korzystać z siatek centylowych i interpretować odczytane wyniki.

Uwaga:

Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.