16. miesiąc życia dziecka – rozwój, mowa, jadłospis i waga 16-miesięcznego malucha

W 16. miesiącu życia dziecka zachodzi kolejna istotna zmiana – maluch niekiedy dostrzega emocje rodziców, a czasem nawet potrafi wskazać smutną lub uśmiechniętą buźkę. Zaczyna też wydłużać czas samodzielnej, swobodnej zabawy i może przez moment zaczekać na Ciebie, kiedy jesteś czymś zajęta. Rosnąca niezależność w ciągu dnia sprawia, że 16-miesięczne dziecko częściej potrzebuje Twojej bliskości nocą, przebudza się i domaga czułości od mamy lub taty.

Co zmienia się w rozwoju 16-miesięcznego dziecka?

Twoje dziecko ma już rok i 4 miesiące i każdego dnia przeżywa nowe, ekscytujące przygody. W tym okresie maluch doskonali umiejętności samodzielnego stania i chodzenia lub dopiero zaczyna nieśmiało dreptać bez żadnego podparcia.

W wieku 16. miesięcy dzieci zwykle uwielbiają chwytać, nosić i przenosić różne przedmioty, budować wieże z kilku klocków oraz rysować swoje pierwsze dzieła sztuki kredkami. Niektóre maluchy potrafią też wypowiadać swoje pierwsze dwuwyrazowe zdania, które (póki co) są zrozumiałe głównie dla mamy i taty.

Jedne dzieci są wciąż na początku swojej drogi w rozwoju tych umiejętności językowych i motorycznych, a inne radzą sobie z nimi bardzo sprawnie i niemal bez wysiłku. I bardzo dobrze! Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i trenuje te umiejętności, które akurat uzna za najważniejsze. Jeśli więc Twoje 16-miesięczne dziecko nie nauczyło się jeszcze lub dopiero niedawno nauczyło się opisanych tutaj umiejętności, to nie masz się czym martwić.

Rozwój dziecka w 16. miesiącu życia w skrócie

Możesz mieć teraz wrażenie, że rozwój Twojego dziecka gwałtownie przyspieszył. Czasem delikatne zmiany lub nawet wielkie kroki milowe można zauważyć dosłownie z dnia na dzień. Dziś 16-miesięczne dziecko potrzebuje Twojej pomocy, by usiąść na krześle, a jutro wdrapuje się na nie i siada wygodnie bez żadnego wsparcia. Znasz to, prawda? Takich momentów będzie teraz jeszcze więcej!

W śledzeniu rozwoju dziecka w 16. miesiącu życia pomoże Ci nasza skrótowa tabela.

WagaPrzeciętnie ok. 9,8 kg do 10,5 kg
WzrostWzrost ok. 74-85 cm; obwód główki ok. 44-50 cm
Rozwój mowyOkoło 50 wypowiadanych wyrazów i znacznie więcej rozumianych
Rozwój motorycznySkakanie obunóż; wchodzenie po schodach; wchodzenie na krzesło lub na drabinkę; rzucanie piłką

Psychomotoryczny rozwój 16-miesięcznego dziecka

16-miesięczne dziecko jest bardzo ciekawe świata. W zaspokojeniu tej ciekawości pomagają mu nowe, stale udoskonalane umiejętności motoryczne: chodzenie, chwytanie, podnoszenie i łapanie. Twój maluch pewnie reaguje już na proste polecenia i czasem próbuje z Tobą dyskutować. Choć wypowiada zaledwie kilka lub kilkanaście słów, to rozumie ich znacznie więcej, a Wasza komunikacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej skuteczna.

Rozwój fizyczny – wzrost i waga 16-miesięcznego dziecka

W stosunku do pomiarów sprzed miesiąca lub dwóch, wzrost i waga 16-miesięcznego dziecka nie zmieniają się drastycznie. Maluchy z reguły noszą teraz ubranka w rozmiarze 86, czasami także podwójny rozmiar 86/92 lub nawet 92. Niektóre dzieci mogą nosić też mniejsze bądź większe ciuszki. Wynika to z różnej rozmiarówki stosowanej przez producentów odzieży oraz z naturalnych różnic pomiędzy dziećmi, nawet urodzonymi w tym samym czasie.

W 16. miesiącu życia dziecka zmieniają się za to proporcje jego ciała. Ten proces zaczął się już kilka miesięcy temu i będzie trwał jeszcze przez wiele lat. Główka malucha nadal wygląda na nieco większą w stosunku do tułowia i kończyn, ale te dysproporcje coraz bardziej maleją. Kończyny dziecka wydłużają się, buzia staje się pociągła i nie tak pulchna, jak u niemowlaka. Jeśli spojrzysz teraz na zdjęcia z około 10. miesiąca życia dziecka, to na pewno zauważysz ogromne zmiany!

Rozwój mowy 16-miesięcznego dziecka

W 16. miesiącu życia rośnie zasób słownictwa dziecka – przeciętnie powinno ono wypowiadać 20 wyrazów (w tym wyrazów dźwiękonaśladowczych). Przeciętnie nie znaczy „w każdym przypadku”. Prawidłowo rozwijające się maluchy mogą mówić dopiero 1 lub 2 słowa, ale też sprawnie składać zdania z 2, a nawet 3 słów – wszystko to uznajemy za normę.

U 16-miesięcznego dziecka wzrasta zdolność do używania słów związanych z aktywnością i własnością. W słowniku malucha mogą teraz zagościć takie wyrazy, jak: chodź, daj, moje itp.

Zobacz, jak przebiega rozwój mowy u dzieci w wieku od 0 do 4 lat.

Emocjonalny rozwój dziecka w 16. miesiącu życia

Około 16. miesiąca życia dziecko zaczyna samodzielnie określać swoje odczucia, a także emocje innych osób. Póki co maluch nie jest w stanie ich nazwać, więc wyraża je gestami oraz współodczuwa. Zdolność do werbalnego nazywania widocznych przejawów uczuć jako konkretnych emocji pojawia się dopiero między 2. a 3. rokiem życia.

Współodczuwanie to ciekawy proces, w którym dziecko, obserwując zachowanie innej osoby, zaczyna odczuwać takie emocje, jakie pojawiłyby się u niego, gdyby samo wykonało dane działanie. Za to zjawisko odpowiadają tak zwane neurony lustrzane w mózgu, które powodują (dosłowne) zarażanie uczuciami.

Począwszy od 16. miesiąca życia, umiejętność rozpoznawania uczuć i ich współodczuwania będzie się stopniowo kształtować i rozwijać. Możesz się więc spodziewać, że coraz częściej „zarazisz” swoje dziecko emocjami lub odwrotnie – to ono zechce, byś razem z nim cieszyła się, wiwatowała, a czasem też smuciła. Pamiętaj jednak, że częstotliwość takich zachowań oraz poziom ekspresji każdego dziecka zależy od jego charakteru.

W skrócie: Kluczem do rozwoju u dziecka wielu zachowań społecznych, np. opiekuńczości, wspierania i empatii, są zachowania jego rodziców i innych bliskich opiekunów. Twój maluch będzie naśladował to, co widzi w swoim otoczeniu. W 16. miesiącu życia dziecka możesz wspierać rozwój jego emocjonalności i współodczuwania poprzez np. kucnięcie i rozmowę z nim twarzą w twarz, przytulanie, pocieszanie oraz nazywanie jego uczuć.

Zmiany motoryczne u dziecka w wieku rok i 4 miesiące

W ciągu ostatnich miesięcy Twoje dziecko prawdopodobnie polubiło „sprzątanie” szuflad, szafek i półek, czyli wyrzucanie ich zawartości na podłogę. 16-miesięczne dzieci coraz częściej zaczynają też wkładać wyrzucone przedmioty z powrotem do szafki lub szuflady. Przejawem tej nowej potrzeby układania i tworzenia jest również budowanie z klocków. W ten sposób maluchy ćwiczą swoją wyobraźnię przestrzenną i umiejętności motoryczne – muszą wykazać się precyzją ruchów i refleksem, kiedy przedmioty niebezpiecznie się chwieją, a nowopowstała wieża grozi zawaleniem.

W 16. miesiącu życia, dziecko wytrwale ćwiczy też zmysł równowagi – chce balansować na krawężnikach i murkach lub stawać na nierównych kamieniach. Chętnie też wspina się na niewielkie przeszkody, np. wchodzi na krzesło lub idzie po schodach. Kiedy maluch jest pochłonięty zabawą i nauką, Ty musisz czuwać nad jego bezpieczeństwem. Stwórz mu przyjazną przestrzeń do odkrywania świata i postaraj się mieć oczy dookoła głowy!

Zabawy, które wspierają rozwój dziecka w 16. miesiącu życia

W 16. miesiącu życia dziecka postaw na kreatywne zabawy, w których maluch może samodzielnie tworzyć różne konstrukcje. Doskonałymi materiałami budowalnymi dla dziecka są:

  • różnej wielkości klocki,

  • mniejsze poduszki i przytulanki,

  • małe kartonowe pudełka lub sortery kształtów,

  • plastikowe pojemniki z pokrywkami lub bez.

Spokojniejszą, lecz nadal uwielbianą przez 16-miesiczne dzieci aktywnością jest czytanie. Większość obrazkowych książeczek dla dzieci w wieku od jednego do dwóch lat ma grube, kartonowe strony, które maluch może samodzielnie przewracać. Stwarza to dla Was nowe możliwości wspólnych zabaw. Od czasu do czasu zachęć dziecko, by to ono poczytało Ci swoją ulubioną książkę. Twoje dziecko z przyjemnością będzie nazywać poszczególne postacie lub kolory na stronach, a może nawet opowie ci dłuższą historię z udziałem rysunkowych bohaterów. Nie martw się, jeśli nie wszystko zrozumiesz. Zasób słów malucha jest jeszcze dość skromny. Dopiero w wieku około 18 miesięcy dziecko będzie codziennie poszerzało swoje słownictwo i tworzyło pierwsze dwuwyrazowe zdania. Do tego czasu jego historie i opowieści będą dziką mieszanką częściowo zrozumiałych, skróconych, uproszczonych lub po prostu zmyślonych słów.

W 16. miesiącu życia dziecka możecie też spróbować nowych aktywności na zewnątrz. Podczas spaceru zacznij iść dużymi krokami, tuptaj w miejscu, co kilka kroków zrób obrót, idź na palcach lub spaceruj do tyłu. Zachęć malucha, by Cię naśladował. Różne kroczki, kroki i podskoki są nie tylko zabawne i atrakcyjne, ale także stanowią wyzwanie dla zmysłu równowagi dziecka. Ćwiczą również podzielność uwagi malucha, który teraz musi skupić się jednocześnie na chodzeniu i balansowaniu.

Sprawdź, jak wspierać rozwój motoryczny małych dzieci poprzez zabawę.

Dieta i jadłospis 16-miesięcznego dziecka

Pewnie zauważyłaś, że w 2. roku życia Twoje dziecko jest w ciągłym ruchu. Pory posiłków nie są wyjątkiem – takim maluchom często trudno jest usiedzieć w miejscu nawet przez kilka minut. Gdy ich pierwszy głód zostanie zaspokojony, chcą wstać i znowu się bawić. Sprawia to, że wspólne, leniwe śniadania i rodzinne obiady powoli odchodzą w niepamięć. Nie walcz z tym – pozwól dziecku wstać i pójść się pobawić, abyś mogła sama w spokoju dokończyć swój posiłek.

Po takim kilkuminutowym obiadku lub kolacji możesz mieć wrażenie, że dziecko zjadło za mało lub prawie nic nie zjadło. Pamiętaj, że przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne 16-miesięcznego dziecka wynosi 1100 kcal, co daje nieco ponad 200 kcal na posiłek. Widzisz? To wcale nie tak dużo! Jeśli dziecko chętnie je posiłki, prawidłowo się rozwija, ma energię do zabawy i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, to nie musisz przejmować się zbyt małą ilością jedzenia ani liczyć kalorii.

Pozostańmy jeszcze na moment w temacie zapotrzebowania, jednak tym razem nie na kalorie, a na płyny. Do każdego posiłku podawaj dziecku kubeczek z wodą lub niesłodzoną herbatką. Woda doskonale gasi pragnienie i nie przyzwyczaja dziecka do słodkiego smaku (jak np. soki lub napoje z cukrem), dlatego powinna stanowić podstawę nawodnienia malucha. Źródłem płynów w diecie 16-miesiecznego dziecka są nie tylko napoje i mleko, ale też niektóre posiłki, np. soczyste owoce lub zupa.

Poznaj objawy i skutki odwodnienia u dzieci. Sprawdź, jak mu zapobiegać.

Karmienie piersią i produktami na bazie mleka w 16. miesiącu życia dziecka

W 16. miesiącu życia dziecka możesz kontynuować karmienie piersią – jest to korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla malucha. Jeśli Twoje dziecko je mało pokarmów stałych, to regularne karmienie piersią pomoże mu zaspokoić jego potrzeby energetyczne i dostarczy wielu ważnych składników odżywczych. Podobnie wygląda sytuacja dzieci, które otrzymują produkty Junior dostosowane do ich wieku i potrzeb żywieniowych oraz wzbogacone o cenne witaminy i składniki mineralne.

Sprawdź, dlaczego produkty Junior są ważnym elementem diety małych dzieci.

Bez względu na sposób karmienia, nie zapominaj, że mleko dla 16-miesięcznego dziecka powinno być tylko dodatkiem. Podstawą diety są posiłki stałe, najlepiej jedzone przy wspólnym, rodzinnym stole. W ogromnej większości przypadków tzw. dieta stołu rodzinnego pokrywa zapotrzebowanie malucha na wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Proponuj dziecku różne produkty i zbilansowane posiłki przygotowane w bezpieczny dla niego sposób. To Ty decydujesz, co podasz dziecku, a dziecko decyduje, co i w jakiej ilości zje.

Żywienie 16-miesięcznego dziecka w trakcie infekcji i ząbkowania

W okolicach 16. miesiąca życia mogą zdarzyć się okresy, kiedy apetyt Twojego dziecka wyraźnie osłabnie. Zwykle są one związane z ząbkowaniem lub infekcją. Kiedy ostry ząbek boleśnie przebija się przez dziąsło, dziecko może odmawiać jedzenia stałych posiłków i preferować mleko (z piersi lub modyfikowane). Podobnie będzie w trakcie choroby przebiegającej z gorączką, bólem gardła, wymiotami i ogólnym złym samopoczuciem. Niechęć do jedzenia może być także powodowana przez pleśniawki i afty u dzieci.

W takim przypadku warto podawać dziecku znane i lubiane przez nie pokarmy w formie łatwej do przeżucia. Z nowościami, twardszymi produktami i daniami wymagającymi długiego żucia lepiej zaczekać do momentu, kiedy maluch wróci do zdrowia.

Pieluchowanie i przewijanie 16-miesięcznego dziecka

16-miesięczne dzieci zwykle nie przepadają za bezczynnym leżeniem – wolą być ciągle w ruchu. Z tego względu wszystkie aktywności i czynności wykonywane w pozycji stojącej lub siedzącej są dla nich bardzo atrakcyjne. Takie preferencje maluchów są problematyczne dla ich rodziców chociażby podczas zmiany pieluszki.

Prawdopodobnie od jakiegoś czasu przewijasz już swoje dziecko na stojąco. Przy odrobinie wprawy, jest to bardzo praktyczne, a nawet szybsze niż zmiana pieluszki na leżąco (o ile pieluszka jest tylko zmoczona, a nie zabrudzona). Wielu rodziców 16-miesięcznych dzieci rezygnuje z klasycznych pieluszek na rzecz wygodniejszych i szybszych do założenia pieluchomajtek, które nie zsuwają się nawet wtedy, kiedy maluch biega bez spodni lub bodziaka (co na pewno przyda się Wam podczas upalnego lata).

Niezależnie od tego, czy przewijasz dziecko w pozycji leżącej czy stojącej, nie zapomnij o korzystaniu z chusteczek nawilżanych. Pozwolą one w łatwy i szybki sposób zachować okolice okołopieluszkowe w czystości i świeżości.

Sprawdź, jakie chusteczki nawilżane wybierać i do czego poza przewijaniem jeszcze mogą się przydać.

W 16. miesiącu życia dziecka możesz zauważyć, że po całej nocy jego pieluszka nadal jest sucha. Jest to spowodowane zmianami rytmu snu malucha – pojawiają się pierwsze, dłuższe fazy głębokiego snu, a dziecko bez pobudek przesypia 4, a nawet 6 godzin.

Czasami maluchy w tym wieku dają rodzicom wyraźne sygnały, że potrzebują właśnie zrobić kupkę. Mogą wtedy robić różne miny, kucać lub chować się przed wzrokiem innych osób, by móc w spokoju zrobić to, co mają do zrobienia.

Trening czystości – czy 16. miesiąc życia to czas na zakup nocnika?

Niektórzy rodzice obserwując swoją pociechę i jej toaletowy rytuał, mogą zacząć zastanawiać się, czy właśnie nadszedł czas na naukę korzystania z nocnika. Krótko mówiąc: tak, ale tylko wtedy, gdy dziecko wykazuje wyraźne zainteresowanie toaletą i jest na tyle sprawne motorycznie, że jest w stanie samo się rozebrać i ubrać.

Przeciętnie, maluchy zaczynają interesować się toaletą, pieluszkami i ich zawartością najwcześniej w wieku od 18 do 24 miesięcy. Jeśli zaczniecie odpieluchowanie tak wcześnie, to może ono potrwać dość długo. W rzeczywistości zupełne pożegnanie z pieluszką (w dzień i w nocy) może przeciągnąć się nawet do 4. roku życia. Dopiero wtedy wiele dzieci zaczyna w pełni świadomie zauważać swoje potrzeby, sygnalizować je i wykonywać odpowiednie czynności higieniczne. Maluchy muszą nauczyć się:

  1. dostrzegania, kiedy mają pełny pęcherz lub jelita,

  2. przerywania ekscytujących zabaw lub dawania dorosłemu do zrozumienia, że muszą skorzystać z toalety,

  3. chodzenia do toalety w momencie poczucia potrzeby,

  4. rozbierania się, w tym zapinania guzików i zamków błyskawicznych,

  5. wytarcia się i ponownego ubrania.

Tak trudne i złożone czynności są jeszcze zbyt dużym wyzwaniem dla 16-miesięcznego dziecka. Może się jednak zdarzyć, że Twoje dziecko wyraźnie zasygnalizuje, że nie chce już nosić pieluchy. W takiej sytuacji część tych obowiązków musisz wziać na siebie, zapewniając dziecku pełne wsparcie i dopingując je w treningu czystości.

W skrócie: Badania wykazały, że rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika już w 2. roku życia nie przyspiesza odpieluchowania dziecka. Do pożegnania się z pieluszką konieczne są dojrzałość emocjonalna i motoryczna, których nie da się w żaden sposób przyspieszyć. W 16. miesiącu życia warto jednak opowiadać dziecku o korzystaniu z toalety, czytać tematyczne książeczki i zapewnić dostęp do nocnika i nakładki na toaletę, by maluch mógł się z nimi oswoić. Od teraz wybieraj też ubranka, które dziecko będzie w stanie samodzielnie zdjąć i założyć, np. spodnie na gumce.

Wizyta u pediatry z 16-miesięcznym dzieckiem

W 16. miesiącu życia nie czekają Was już żadne wizyty profilaktyczne u pediatry. Jeśli maluch był szczepiony zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych, a jego rozwój nie budzi żadnych wątpliwości, to kolejną wizytę w poradni dzieci zdrowych odbędziecie dopiero w okolicach 2. urodzin, podczas bilansu 2-latka.

Martwisz się o prawidłowy rozwój swojego dziecka? Umów się na dodatkową wizytę u pediatry i zadaj mu swoje pytania.

Zupełnie inną kwestią są wizyty w przychodni dla dzieci chorych. Niestety, infekcji u maluchów raczej nie da się zupełnie wyeliminować, a wszystkie niepokojące objawy: wysoką gorączkę, silny kaszel, dolegliwości skórne i wiele innych należy koniecznie skonsultować z pediatrą.

Sprawdź, jak możesz wspierać odporność swojego dziecka.

Moje dziecko się nudzi! Rola nudy w rozwoju 16-miesięcznego dziecka

W pierwszym roku życia najważniejsze potrzeby dziecka mają charakter egzystencjalny: głód, pragnienie bliskości i ciepła są niezbędne maluszkowi do prawidłowego rozwoju. Zadaniem i celem rodzica jest jak najszybsze zaspokojenie ich, kiedy tylko dziecko tego zażąda. W 2. roku życia trochę się to zmienia. 16-miesięczne dziecko może już zaczekać przez moment, gdy Ty np. przygotowujesz jedzenie lub jesteś czymś bardzo zajęta. Podobnie jest z jego potrzebą zabawy i uwagi – krótkie chwile samodzielnej zabawy lub oczekiwania są jak najbardziej w porządku.

W 16. miesiącu życia dziecko może, a nawet powinno się nudzić! W krótkich chwilach oczekiwania lub nudy często pojawiają się świetne pomysły na zabawy, podczas których maluch zapomina o całym świecie. Nuda zachęca też do odkrywania, próbowania nowych rzeczy i pobudza kreatywność dziecka.

W skrócie: Swobodna zabawa jest ważna dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego małych dzieci. Zachęca do testowania i rozwijania własnych pomysłów na zabawę oraz uczy radzenia sobie w nowych, nieznanych sytuacjach. Wszystkie te kompetencje przydadzą się maluchowi w kolejnych latach, kiedy to zacznie uczęszczać do żłobka lub przedszkola, odwiedzać swoich znajomych lub zostawać na noc u dziadków.

Możesz wspierać samodzielność, rozwój emocjonalny i społeczny swojego 16-miesięcznego dziecka, jeśli:

  • jesteś obecny, ale nie proponujesz zabaw lub zajęć od razu, kiedy maluch zacznie się nudzić,

  • pozostawiasz w zasięgu dziecka ciekawe zabawki i przedmioty codziennego użytku,

  • czuwasz nad dzieckiem, ale nie narzucasz mu sztywnych reguł.

Ciekawi Cię, jak inni rodzice podchodzą do tematu nudy u malucha? Podziel się swoimi doświadczeniami na forum Klubu mojego Maluszka HiPP!

Jak sobie radzą mama i tata w 16. miesiącu życia dziecka?

Twoje dziecko mówi, raczkuje z prędkością światła i śmieje się w głos, gdy razem się wygłupiacie lub robicie zabawne miny. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy zdążyliście już dobrze poznać siebie nawzajem i wypracować optymalny dla wszystkich rytm pracy, pobytu w placówce i wspólnie spędzanego czasu. Taka przyjemna rutyna sprawia, że wielu rodziców zaczyna czuć się pewniej i spokojniej. Wspaniałe uczucie, prawda? To codzienne zadowolenie pomaga przetrwać trudniejsze momenty, np. zarwane noce lub pierwsze poważniejsze infekcje malucha.

Większość 16-miesięcznych dzieci to małe przytulanki, chętne do zabawy i ciekawe otaczającego je świata. Wspólne budowanie wież i ich ponowne burzenie, przeglądanie książeczek z obrazkami czy wrzucanie prania do suszarki mogą być nie lada atrakcją, która wywołuje uśmiech na Waszych twarzach. Takie chwile wspólnej radości i spokojny upływ kolejnych dni sprawiają, że wszystkie trudności z pierwszych miesięcy życia dziecka: bóle brzuszka, nieprzespane noce i ciągłe zmęczenie powoli odchodzą w niepamięć.

Możliwość łatwiejszego nawiązania interakcji z dzieckiem szczególnie doceniają tatusiowie, którym brakowało pomysłów na zabawy z niemowlęciem. Kiedy dziecko zaczyna raczkować i chodzić, mogą oni wykazać się inicjatywą i kreatywnością, co zresztą chętnie wykorzystują. Wspaniale jest się bawić, przytulać i ćwiczyć rzucanie pierwszej piłki!

Jeśli planujecie mieć więcej dzieci, to teraz nadchodzi dobry czas, by pomyśleć o powiększeniu rodziny. Zależy Wam na jak najmniejszej różnicy wiekowej między dziećmi, a może wolicie zaczekać z decyzją o kolejnym dziecku jeszcze kilka lat?

Najlepsze wskazówki na szesnasty miesiąc życia dziecka

Codzienne życie z maluchem wcale nie musi być monotonne i przebiegać w rytm tego samego, powtarzalnego planu! Dzięki naszym, wskazówkom 16. miesiąc życia dziecka stanie się znacznie bardziej ekscytujący!

  • Pobawcie się w chowanego! Kiedy Twój maluch wybierze niecodzienna kryjówkę, uwiecznij go na zdjęciu.

  • Zaplanuj codzienne zabawy na łonie natury.

  • Regularnie buduj z dzieckiem kryjówki, jaskinie i zamki z poduszek w salonie.

  • Od czasu do czasu zorganizuj piknik na podłodze.

  • Bądź cierpliwy i wyrozumiały dla grymaszącego niejadka. Co jakiś czas zaproponuj mu nowe dania i nie poddawaj się po pierwszej odmowie ich zjedzenia!

Ważne pytania dotyczące 16. miesiąca życia dziecka

  • W co lubią bawić się 16-miesięczne dzieci?

Maluchy w 2. roku życia uwielbiają zabawy ruchowe i śpiewanki. Rymowanki, proste melodie i rytmy do wyklaskiwania są zatem idealnymi sposobami na zaangażowanie dziecka we wspólną zabawę.

Inne aktywności, które możesz zaproponować dziecku w 16. miesiącu życia to:

  • zabawy w przyklejanie i naklejanie, w których należy dopasować kształt do jego obrysu,

  • układanie klocków (plastikowych lub drewnianych),

  • grę na prostych instrumentach muzycznych zrobionych z przedmiotów codziennego użytku, np. garnków, drewnianych łyżek itp.,

  • wyjmowanie i wkładanie przedmiotów oraz zabawek do szuflad i pudełek,

  • zabawy naturalnymi materiałami, takimi jak piasek, patyki, kamienie, liście itp.

Dzięki krótkim momentom nudy lub oczekiwania na Ciebie, 16-miesięczne dziecko z czasem rozwinie własne pomysły na zabawę, a tym samym będzie miało szansę odkryć nowe umiejętności i swoje preferencje dotyczące swobodnej zabawy.

Dowiedz się, jakie sfery dziecko rozwija poprzez zabawę.

  • Kiedy warto zacząć odpieluchowanie dziecka?

Przeciętnie maluchy odpieluchowuje się w wieku 2-3 lat. Większość dzieci dopiero wtedy nabywa umiejętności, które są niezbędne do samodzielnego załatwienia potrzeb fizjologicznych, np. zdejmowanie i zakładanie ubranek, gotowość do przerwania zabawy i zdolność zakomunikowania opiekunowi swoich potrzeb.

Wczesny trening czystości zwykle nie skutkuje wcześniejszym odpieluchowaniem, dlatego nie jest zalecany. Bardziej sensowne jest czekanie na wyraźne sygnały od dziecka i stwarzanie mu korzystnych warunków do oswajania się z korzystaniem z toalety, np.:

  • otwieranie drzwi toalety, kiedy maluch zechce zobaczyć, co robią mama, tata lub rodzeństwo,

  • ustawienie w łazience, w miejscu dostępnym dla dziecka, nocnika oraz dziecięcej nakładki na deskę sedesową,

  • wkładanie ubranek łatwych do zdjęcia i samodzielnego założenia.

Niewiele maluchów przed 16. miesiącem życia jest gotowych na odpieluchowanie lub szczególne zainteresowanych korzystaniem z toalety. Dzieci raczej przyglądają się swoim bliskim, podpatrują rodzeństwo, które akurat korzysta z nocnika lub inne dzieci w żłobku, które chodzą do toalety i załatwiają tam swoje potrzeby.

  • Czy 16-miesięczne dziecko powinno już używać sztućców?

Większość 16-miesięcznych dzieci potrafi już posługiwać się łyżką, a czasem nawet widelcem. Mimo to, maluchy chętnie wybierają jedzenie rączkami, zwłaszcza wtedy, kiedy są bardzo głodne. Chwytając produkty w paluszki, dziecko może nie tylko szybko zaspokoić głód, ale też jeść wszystkimi zmysłami i w pełni cieszyć się posiłkiem.

Twój maluch prawdopodobnie nie raz rozleje napój z kubeczka lub upuści na podłogę łyżkę z porcją owsianki. W 16. miesiącu życia dziecka takie wpadki są normą i wraz z upływem czasu będą stawały się coraz rzadsze. Aby ułatwić sobie sprzątanie, ułóż na podłodze pod krzesełkiem do karmienia niewielką, zmywalną matę.

Zamiast jedzenia w pośpiechu, by następnie nakarmić dziecko łyżeczką, wybierz wspólny posiłek. Aktywne uczestnictwo w rodzinnym posiłku to też świetna lekcja zachowania się przy stole i metod obchodzenia się z różnymi pokarmami oraz napojami.

Pamiętaj, że dzieci najszybciej uczą się poprzez naśladowanie. Daj swojemu dziecku dobry przykład – kiedy maluch obserwuje swoich rodziców i rodzeństwo przy stole, to zwykle chce spróbować jeść tak, jak oni. Nawet jeśli nie potrafi jeszcze prawidłowo jeść sztućcami, to zwykle będzie nalegał na posiadanie własnych przyborów, jeśli wszyscy inni przy stole je mają.

Nawet mimo fascynacji zachowaniem dorosłych, dziecko może mieć trudności z wysiedzeniem przy stole przez kilkanaście lub nawet kilka minut. Zwykle jego chęć biegania, wspinania się lub odkrywania, jest zbyt duża, dlatego posiłki mogą być niespokojne i przerywane czasem na „wybieganie” się i krótką zabawę. Zastanów się, jak możesz rozwiązać ten problem, uwzględniając potrzeby całej waszej rodziny. Kiedy powinien kończyć się posiłek? Ile ruchu i zabawy dopuszczacie przy stole?

Sprawdź, jak wspierać dobre nawyki żywieniowe u dzieci.

  • Czy 16-miesięczne dzieci przesypiają całe noce?

Maksimum, na jakie możesz liczyć, to około 6 godzin nieprzerwanego snu. Większość 16-miesięcznych dzieci nadal śpi z przerwami, a po przebudzeniu potrzebuje pomocy mamy i taty, by ponownie zasnąć. Zwykle wystarczy odrobina czułości, np. pogłaskanie, podanie smoczka lub kilka ciepłych słów, by maluch wyciszył się i zasnął. Niektóre dzieci będą jednak potrzebowały do tego bliskiego kontaktu fizycznego, np. przytulenia.

Czy Twój maluch śpi już we własnym pokoju? W 16. miesiącu życia dzieci mogą potrzebować więcej bezpieczeństwa i fizycznej bliskości rodziców, zwłaszcza w nocy. Ta potrzeba niemal zawsze zapoczątkowuje etap nocnych wędrówek z własnego łóżeczka lub pokoju do łóżka rodziców.

  • Ile waży dziecko w 16. miesiącu życia?

Waga zdrowych, 16-miesięcznych dzieci może wahać się od 7,8 do 12,5 kilograma (dziewczynki) lub od 8,5 do 12,9 kilograma (chłopcy). Średnio maluchy ważą wtedy od 9,8 do 10,5 kilograma. Jeśli Twoje dziecko nie mieści się w podanych przedziałach, sprawdź jego wagę z pomocą siatek centylowych. Kiedy uzyskasz wynik na poziomie >90 lub <10 centyla, skonsultuj się z lekarzem.

Dowiedz się, czym są i jak korzystać z siatek centylowych.

  • Jakie są umiejętności 16-miesięcznego dziecka?

Większość dzieci w 16. miesiącu życia potrafi już:

  • bezpiecznie chodzić: samodzielnie lub z podparciem,

  • obracać się podczas chodzenia bez przewracania się,

  • układać klocki i budować małe, stabilne wieże,

  • wchodzić po schodach z Twoją pomocą,

  • mówić do 50 słów i powtarzać proste melodie,

  • malować swoje pierwsze dzieła sztuki.

Wszystkie maluchy w tym wieku potrafią też dość precyzyjnie i (niemal) bez wpadek wkładać jedzenie do buzi, pić z kubeczka (otwartego lub ze słomką) oraz zamykać pudełko pokrywką.

Uwaga:

Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.