15. miesiąc życia dziecka – rozwój, jadłospis i zabawy dla 15-miesięcznego malucha
Dzieci w 15. miesiącu życia są bardzo ruchliwe, chętne do odkrywania świata i zainteresowane niemal wszystkim, co je otacza. Coraz lepiej rozumieją mowę rodziców i rodzeństwa, chętnie ją naśladują i wypowiadają kolejne, nowe słowa. Motoryczne umiejętności 15-miesięcznych dzieci są już na tyle rozwinięte, że maluchy swobodnie się poruszają i z dnia na dzień zyskują większą niezależność.
Psychomotoryczny rozwój dziecka w 15. miesiącu życia
Zabawy z 15-miesięcznym dzieckiem, które wspierają rozwój poznawczy i motoryczny
Dieta 15-miesięcznego dziecka – rodzinne posiłki dostosowane do potrzeb małego brzuszka
Wizyta u pediatry w 15. miesiącu życia dziecka
Jak wzmocnić odporność malucha? Zadbaj o zdrową dietę 15-miesięcznego dziecka
Jak sobie radzą mama i tata 15-miesięcznego dziecka?
Najlepsze wskazówki na 15. miesiąc życia dziecka
Ważne pytania dotyczące 15. miesiąca życia dziecka
Co zmienia się w rozwoju 15-miesięcznego dziecka?
15-miesięczne dzieci coraz wyraźniej pokazują swój temperament. Nawet rzadko widywane osoby mogą teraz bez trudu określić, czy maluch jest powściągliwy, energiczny, nieśmiały czy otwarty. Najlepiej widzisz to jednak Ty – to przy Tobie dziecko czuje się najpewniej i nie ma żadnych obaw przed okazywaniem emocji. Zastanów się przez moment, jakie cechy dostrzegasz w swoim maluchu. Czy jego charakter przypomina Ci kogoś z najbliższej rodziny? A może dziecko przejęło większość Twoich cech?
Dzieci w wieku 15. miesięcy nadal chętnie poznają świat i chcą go doświadczać wszystkimi zmysłami. Możesz się spodziewać, że Twój maluch nie przepuści żadnej okazji, by:
szaleć, wspinać się, bujać, kręcić lub wdrapywać,
brać wszystko do rączki i dotykać nowych przedmiotów,
próbować nieznanych smaków.
Twój mały odkrywca prawdopodobnie będzie teraz nieustannie potrzebował Twojego towarzystwa. Z rodzicem u boku, maluch czuje się bezpieczniej i ma więcej chęci do testowania nowych zabaw i innych aktywności. Jako rodzice, będziecie więc partnerami do zabawy, oparciem podczas wspinania się np. na schody, niewyczerpanymi źródłami odpowiedzi na pytanie: „co to?” oraz jedynymi osobami, które wiedzą, jak wydobyć dźwięk z gwizdka lub jak włożyć klocek do sortera. Na szczęście, wiele dzieci w 15. miesiącu życia lubi też samodzielnie podejmować wyzwania. Włożenie makaronu do buzi bez pomocy rodzica lub samodzielne wspięcie się na kanapę jest przecież takie ekscytujące!
Takie towarzyszenie 15-miesięcznemu dziecku w nauce jest ogromną próbą cierpliwości, która będzie potrzebna nie tylko Wam, ale też maluchowi. Odkrywanie świata, doskonalenie umiejętności i proces uczenia się wymagają sporo czasu, a wszystkie nieudane próby mogą niesamowicie irytować małego człowieka.
Rozwój dziecka w 15. miesiącu życia w skrócie
Dziecko, które ma rok i 3 miesiące, może już sprawnie chodzić lub nadal raczkować w zawrotnym tempie. Na obecnym etapie Twój maluch i jego rówieśnicy mogą prezentować zupełnie inne umiejętności ruchowe i nadal mieścić się w normie rozwojowej.
Rozwój mowy 15-miesięcznych dzieci również przebiega w indywidualnym tempie. Większość maluchów potrafi wypowiadać kilka lub kilkanaście słów (hau, miał, bam i łuuu to też słowa!) i tworzyć jednowyrazowe zdania, np. daj lub chodź (które brzmią raczej jak „daa” i „oć). W śledzeniu rozwoju dziecka w 15. miesiącu życia pomoże Ci nasza skrótowa tabela.
Waga | Przeciętnie ok. 9,6 kg do 10,3 kg |
Wzrost | Wzrost ok. 74-85 cm; obwód główki ok. 44-50 cm |
Rozwój mowy | Rosnący zasób słownictwa; głównie zdania jednowyrazowe |
Rozwój motoryczny | Doskonalenie nabytych umiejętności, zwłaszcza utrzymywania równowagi i wchodzenia po schodach; poprawa koordynacji ręka-oko |
Psychomotoryczny rozwój dziecka w 15. miesiącu życia
Twoje 15-miesięczne dziecko nadal ćwiczy umiejętności z zakresu motoryki małej i dużej. Póki co posługuje się obiema rączkami z podobną zręcznością – preferowanie jednej ręki (zwane lateralizacją) kształtuje się dopiero w wieku ok. 3 lat.
Mówi się, że rozwój dziecka powinien przebiegać harmonijnie. Oznacza to, że wszystkie sfery rozwijają się jednocześnie, lecz niekoniecznie w tym samym tempie. Być może widzisz już okresy, kiedy Twój maluch błyskawicznie rozwija zasób słownictwa, a jednocześnie niemal nie robi postępów w motoryce. To normalne – w ciągu najbliższych miesięcy i lat takie etapy będą się stale powtarzały.
Wzrost i waga 15-miesięcznego dziecka
W 2. roku życia dzieci znacznie wolniej rosną i przybierają na wadze. Pewnie pamiętasz, że pod koniec okresu niemowlęcego Twój maluch potroił wagę urodzeniową i urósł o dobre kilkanaście albo i 20-kilka centymetrów. Teraz to szaleńcze tempo zwolni – w całym 2. roku życia Twoje dziecko nabierze ok. 2-3 kg masy i urośnie zaledwie o kilka centymetrów.
Waga 15-miesięcznego dziecka oscyluje wokół 9,5-10,5 kg, a przeciętny wzrost mieści się w przedziale od 74 do 85 cm. Pamiętasz jeszcze, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie, prawda? Właśnie z tego względu wzrost i waga Twojego dziecka w 15. miesiącu życia mogą różnić się od podanej przez nas średniej.
Aby sprawdzić, czy rozwój dziecka mieści się w normie, sięgnij po siatki centylowe.
Rozwój fizyczny 15-miesięcznego dziecka
W 15. miesiącu życia dziecka zatrzymaj się na moment i spójrz w oczy swojego malucha. Znajdź jego zdjęcie z pierwszych tygodni i porównaj kolor tęczówki – widzisz różnicę? Kolor oczu dziecka może bardzo zmienić się w pierwszym roku życia. Większość noworodków ma niebieskie oczka w różnych odcieniach: od błękitu aż po granat. Teraz, w 2. roku życia, kolor tęczówki malucha powoli nabiera ostatecznego odcienia i nasycenia. U 15-miesięcznego dziecka zwykle można już dostrzec docelową barwę oczu: niebieską, zieloną, brązową lub szarą. Jeśli dziecko już teraz ma ciemne oczy, to ich odcień raczej zbytnio się nie zmieni. Jaśniejsze oczka mogą zmieniać się trochę bardziej, lecz ich główny kolor prawdopodobnie pozostanie z dzieckiem już do końca życia.
Ostrość wzroku 15-miesięcznego dziecka wynosi nieco ponad 50% ostrości wzroku zdrowej, dorosłej osoby. Jak pewnie się domyślasz, przed Twoim maluchem jeszcze długa droga – jego wzrok będzie rozwijał się jeszcze mniej więcej do 9. roku życia.
Sprawdź, jak przebiega rozwój wzroku u niemowląt i małych dzieci.
Rozwój motoryczny i emocjonalny w 15. miesiącu życia dziecka
Większość 15-miesięcznyh dzieci nauczyła się już podciągać do pozycji stojącej, stać przy meblach lub innych przedmiotach, chodzić przy nich krokiem dostawnym i bezpiecznie wracać ze stania do pozycji siedzącej. Te rezolutne maluchy potrafią również podnosić z podłogi lub stołu nawet najmniejsze przedmioty i świadomie przekładać je z jednej ręki do drugiej. W 15. miesiącu życia dzieci operują też różnymi chwytami, dostosowanymi do wielkości i rodzaju trzymanego przedmiotu.
Na obecnym etapie rozwoju, niektóre dzieci nadal ćwiczą sekwencje ruchów i pracują nad równowagą niezbędną do samodzielnego chodzenia. Inne maluchy stawiają już pierwsze kroczki bez podparcia, a nawet całkiem sprawnie chodzą. Nie oznacza to jednak, że zupełnie porzucają umiejętność raczkowania, które czasami jest najszybszym sposobem poruszania się. Zamiast wstawać i dreptać, niektóre dzieci wolą „przebiec” kilka metrów na czworaka. Możesz być zaskoczona, jak szybko będzie pędziło Twoje 15-miesięczne dziecko, kiedy zobaczy gdzieś w oddali niesamowicie ciekawy przedmiot lub usłyszy, że jedno z rodziców właśnie wróciło do domu!
Te zmiany są fascynujące i pokazują, jak wiele nauczyło się Twoje dziecko i ile umiejętności opanowało w ciągu ostatnich 14 miesięcy. Pod względem emocjonalnym maluch zrozumiał już, że mama i tata mogą wyjść z pomieszczenia lub z domu na krótki czas, ale zawsze do niego wrócą. Niektóre dzieci nadal uważają tę separację za trudną i reagują płaczem na widok rodzica znikającego za drzwiami, podczas gdy inne są niezmiernie zadowolone, że mogą odkrywać świat na własną rękę i spędzić trochę czasu z dziadkami, wujkiem, ciocią lub ukochaną nianią.
W skrócie: Rozstania z rodzicami, nawet te krótkie, zwykle są dla malucha bardzo trudne. Radzenie sobie z nimi wymaga sporej dojrzałości emocjonalnej, której wiele 15-miesięcznych dzieci jeszcze nie ma. Podczas takich rozstań, pomocne są miłe pożegnania z rodzicem, a także dobre relacje z osobą, która zostaje z dzieckiem w domu. Jeśli maluch wie, że pod nieobecność rodziców będzie się świetnie bawił, to prawdopodobnie łatwiej zniesie pożegnanie. „Łatwiej” nie musi jednak oznaczać „dobrze”. Płacz i krzyk podczas rozstania nie są oznaką buntu, lecz wyrazem tego, że dziecko bardzo za Tobą tęskni. Zadaniem opiekunów, którzy zostają z maluchem, jest uznanie tych uczuć, uważne towarzyszenie dziecku i delikatne pocieszanie.
Skok rozwojowy u 15-miesięcznego dziecka
W wieku 1 roku i 3 miesięcy, dziecko zwykle przechodzi kolejny, 9. skok rozwojowy. Zmiany u 15-miesięczniaka zwykle związane są z chęcią samostanowienia i podejmowania pierwszych samodzielnych decyzji. Od teraz w słowniku Twojego malucha na stałe zagości słowo „nie”. Możesz mieć wrażenie, że dziecko cały czas protestuje, odmawia i stawia opór. W ten sposób maluch bada granice mamy i taty (ale też cioć w żłobku, dziadków i innych bliskich osób) i próbuje dowiedzieć się, na ile może sobie pozwolić.
Takie zachowanie dziecka w 15. miesiącu życia można uznać za początek buntu dwulatka. Choć ten skok rozwojowy, podobnie jak poprzednie skoki, wkrótce minie, to bunt pozostanie z Wami już na bardzo długi czas. Niektórzy rodzice mówią nawet, że bunt dwulatka płynnie przechodzi w bunt trzylatka, później czterolatka i tak dalej aż do nastolatka. Choć może być to dla Was bardzo trudne, to Wasze 15-miesięczne dziecko właśnie rozpoczyna proces „oddzielania się” od rodziców i dowiadywania, kim tak naprawdę jest. Ta wiedza jest mu niezbędna do prawidłowego rozwoju psychicznego i emocjonalnego i to nie tylko teraz, ale też w kolejnych latach i w dorosłości.
Sprawdź, jakie skoki rozwojowe czekają Twoje dziecko w drugim i trzecim roku życia.
Zabawy z 15-miesięcznym dzieckiem, które wspierają rozwój poznawczy i motoryczny
Rosnące umiejętności motoryczne i postępujący rozwój poznawczy 15-miesięcznego dziecka sprawiają, że maluch jest już w stanie bawić się pierwszymi, dużymi pojazdami i rozwiązywać pierwsze łamigłówki (dopasowane do jego wieku, oczywiście). Na pierwszy ogień zwykle idą różnego rodzaju jeździki, na których dziecko porusza się, odpychając się nóżkami od podłogi lub chodnika. Dzięki nim maluch może być mobilny, nawet jeśli chodzi dopiero od niedawna i szybko się męczy. Wybierając jeździk koniecznie zwróć uwagę na jego stabilność – szerokie opony, duży rozstaw osi i kół, nisko umieszczony środek ciężkości, kierownica (lub uchwyt do trzymania się) oraz oparcie zwiększają szanse na uniknięcie wywrotek i wypadków.
Kiedy 15-miesięczne dziecko zaczyna chodzić, warto też sprezentować mu zabawkę na sznurku, którą będzie mogło za sobą ciągnąć. Spacer do żłobka jest o wiele bardziej interesujący, gdy za dzieckiem „idzie” piesek machający ogonem lub jedzie ulubiony, zabawkowy samochodzik.
Sprawdź, jak wspierać rozwój motoryczny dziecka przez zabawę.
15. miesiąc życia dziecka to również czas na pierwsze puzzle i układanki. Szczególnie polecamy tutaj sortery kształtów i kolorów, drewniane układanki, w których dziecko musi dopasować autko, pieska lub misia do odpowiedniego otworu oraz wieże-piramidki, gdzie kolejne elementy trzeba nałożyć na stabilny patyk. Takie aktywności ćwiczą koordynację ręka-oko oraz wyobraźnię przestrzenną.
Dla 15-miesięcznego dziecka równie ciekawe mogą być wielkoformatowe książki z obrazkami i pierwsze interaktywne książeczki, które odtwarzają dźwięki lub odgłosy po naciśnięciu przycisku. Coraz popularniejsze stają się też książeczki sensoryczne, w których trzeba wykonać proste zadania, np. włożyć koszulkę do pralki, umieścić biedronkę na listku lub zasunąć suwak. Wszystkie te zabawy wspierają umiejętności motoryczne i wyobraźnię dziecka.
Zabawy dla 15-miesięcznego dziecka, do których nie potrzeba zabawek
15-miesięczne dzieci są bardzo zainteresowane codziennymi obowiązkami, które podpatrują od swoich rodziców. Pewnie nieraz widziałaś, jak Twoje dziecko mieszało w zabawkowym garnku, piło herbatkę z plastikowego kubeczka lub chciało włożyć ubranie do pralki. To idealny moment, by zaangażować malucha w prace domowe, które będą połączeniem zabawy z nauką. Dzięki prostym, codziennym czynnościom, np. grzebaniu w szufladzie, składaniu ubrań czy ścieraniu kurzu, wspierasz swojego malucha w odkrywaniu świata poprzez zabawę, która jest dla niego ogromną frajdą. Wystarczą 2 garnki i drewniana łyżka, by Twoje dziecko zamieniło się w małego szefa kuchni! Czy to brzmi znajomo?
W 15. miesiącu życia, dziecko może śmiało bawić się bez zabawek – w końcu miska, klamerki do prania, szuflada ciekawych przedmiotów i panel sterowania pralki są znacznie bardziej ekscytujące!
Skoro już o szufladzie mowa: specjalna "szuflada do grzebania" w kuchni jest wybawieniem dla wielu rodziców, którzy chcą w spokoju ugotować obiad lub przepakować zmywarkę. Powinna być tak nisko, jak to tylko możliwe i zawierać tylko bezpieczne dla malucha przedmioty kuchenne, np. plastikowe miski, sztućce, pojemniki, nietłukące kubki, deski do krojenia i wszystko, co tylko może spodobać się małym rączkom. Dzięki takiemu zestawowi 15-miesięczne dziecko może ćwiczyć wkładanie i odkładanie, wyjmować rzeczy, tworzyć własną, wyszukaną muzykę lub ćwiczyć gotowanie kolejnych potraw „na niby”.
Dieta 15-miesięcznego dziecka – rodzinne posiłki dostosowane do potrzeb małego brzuszka
Dzieci w 15. miesiącu życia zwykle przechodzą już na tzw. dietę stołu rodzinnego. Oznacza to, że mogą jeść te same potrawy, co ich rodzice i starsze rodzeństwo. Te same nie znaczy jednak takie same – posiłki dla 15-miesięcznego dziecka nadal powinny być dostosowane do szczególnych potrzeb jego małego, delikatnego brzuszka. Mowa tu oczywiście o ograniczeniu soli i dodanego cukru do minimum, unikaniu fast foodów i gotowych dań z marketu, rezygnacji ze smażenia (nawet tego bez dodatku tłuszczu) oraz niepodawaniu słodyczy, gazowanych napojów i przekąsek dla dorosłych.
Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dziecka po 1. roku życia.
Stosowanie diety stołu rodzinnego nie jest bezwzględną koniecznością – od czasu do czasu w jadłospisie 15-miesięcznego dziecka może pojawić się kaszka, danie ze słoiczka lub gotowa zupka po 1. roku życia. Jedzenie dla starszaków jest tworzone z myślą o ich szczególnych potrzebach – aby zaspokoić rosnący apetyt niemal dwulatka, słoiczki mają dużą pojemność, a ich skład i konsystencja dopasowane są do zmieniającego się zapotrzebowania na składniki odżywcze oraz do sporych już umiejętności gryzienia i żucia.
Wyjaśniamy, dlaczego warto podawać dzieciom produkty z zaleceniem wiekowym 1-3.
W zależności od warunków panujących w rodzinie, maluchy mogą spożywać większość posiłków w placówce (np. w żłobku) lub jadać głównie w domu (jeśli nie uczęszczają do żłobka). W ofercie większości żłobków czy klubów maluszka dostępne jest pełne, całodniowe wyżywienie, a ilość posiłków dopasowana jest do długości pobytu dziecka. Niektóre z kolei w całości lub częściowo rezygnują z usług cateringowych i proszą rodziców o codzienne dostarczanie śniadaniówek lub termosów z posiłkami dla malucha.
Czy wiesz, że HiPP BIO oferuje również dania obiadowe dla przedszkoli? Dania są specjalnie dostosowane do potrzeb dzieci w tej grupie wiekowej i oczywiście mają sprawdzoną jakość HiPP Organic.
Wskazówka: Wspieraj kształtowanie korzystnych nawyków żywieniowych swojego dziecka od samego początku rozszerzania diety. Zapewniaj mu zdrowe przekąski z owoców i warzyw. Słodycze i inne niezalecane produkty powinny gościć w jadłospisie 15-miesięcznego dziecka jak najrzadziej i nigdy wtedy, gdy maluch jest naprawdę głodny.
Jak ułożyć jadłospis dla 15-miesięcznego dziecka?
W całym 2. roku życia, jadłospis dziecka powinien składać się z minimum 5 posiłków:
śniadania z przewagą produktów białkowych,
II śniadania (głównie z owoców lub warzyw, płatków zbożowych i produktów białkowych),
obiadu (zupy i dania głównego),
podwieczorku (np. z owoców lub warzyw, pieczywa lub zdrowych przekąsek dla dzieci po 1. roku życia),
kolacji (głównie z produktów białkowych, zbóż oraz owoców lub warzyw).
Dzieci tuż po 1. urodzinach mogą też otrzymywać więcej posiłków, ale o mniejszej objętości.
Co najmniej jedno danie w jadłospisie 15-miesięcznego dziecka powinno być podawane na ciepło. Zazwyczaj jest to obiad. Możesz też zaserwować dziecku ciepłe śniadanie lub kolację. 2 ciepłe posiłki dziennie są w porządku, o ile tylko w menu malucha znajduje się wystarczająca ilość świeżych, surowych warzyw i owoców oraz innych produktów o wysokiej zawartości błonnika.
Podczas przeglądania poradników dotyczących diety dziecka, możesz spotkać się z pojęciem porcji (np. warzyw, produktów białkowych lub tłuszczów). Wielkość porcji dla 15-miesięczniaka odpowiada mniej więcej wielkości jego pięści. Jeśli wolisz bardziej obrazowe porównanie, to przyjmij, że porcją nazywamy np. szklankę mleka, ½ piersi z kurczaka, 1-2 łyżki gotowanej kaszy, pół bułeczki, 1 ziemniaka, 5 fasolek szparagowych, pół szklanki malin lub łyżeczkę masła.
Mleko mamy i produkty Junior na bazie mleka w jadłospisie 15-miesięcznego dziecka
Liczba mlecznych posiłków w jadłospisie 15-miesięcznego dziecka może być różna. Ogólna reguła mówi o 3 porcjach mleka i produktów mlecznych dziennie, co odpowiada ok. 300 ml mleka i 2 łyżeczkom twarożku. W przypadku dzieci karmionych piersią, ilość posiłków mlecznych może być większa.
Jeśli maluch jest chory, bardzo zmęczony, rozdrażniony lub ma trudniejszy czas, może preferować karmienie piersią lub picie produktów na bazie mleka, przeznaczonych dla dzieci po 1. roku życia, zamiast wspólnego posiłku przy rodzinnym stole. W takim przypadku nie warto zmuszać go do jedzenia posiłków stałych – taka chwilowa zmiana jest całkiem normalna, a nawet typowa dla ciągłego rozwoju, przez który przechodzą maluchy w drugim roku życia. Zdrowe dzieci zwykle bez wahania wybierają znacznie ciekawsze i bardziej urozmaicone dania ze stołu rodzinnego, a mleko mamy lub produkty Junior traktują jako dodatek.
Wizyta u pediatry w 15. miesiącu życia dziecka
15. miesiąc życia dziecka to ostatni dzwonek na wykonanie obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce oraz przeciwko pneumokokom. Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, a wszyscy pozostali domownicy dobrze się czują i nie mają żadnych niepokojących objawów, to postaraj się jak najszybciej umówić wizytę malucha w poradni dzieci zdrowych. Przy okazji szczepień obowiązkowych, możesz też realizować szczepienia zalecane lub porozmawiać z lekarzem o zasadności ich wykonania.
Poznaj kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych w pierwszych latach życia dziecka.
W przypadku poważniejszych infekcji termin szczepienia może się nieco odwlec. Warto wtedy porozmawiać z pediatrą i wspólnie ustalić, w jakim czasie po ustąpieniu objawów powinniście odbyć wizytę szczepienną.
Infekcje i choroby 2. roku życia – na co najczęściej chorują 15-miesięczne dzieci?
Od drugiego półrocza życia u wielu dzieci zaczynają pojawiać się pierwsze infekcje. Mogą być to zwykłe, lekkie przeziębienia, które objawiają się katarem, kaszlem, brakiem apetytu i podwyższoną temperaturą. Niestety, często maluchy zapadają też na poważniejsze choroby przebiegające z wysoką gorączką, wymiotami, biegunką, wysypką, silnym bólem gardła lub ucha, a nawet omdleniami lub drgawkami gorączkowymi.
Sprawdź, jak radzić sobie z gorączką u dziecka.
W 15. miesiącu życia dziecko może mieć już za sobą:
choroby układu oddechowego z bólem gardła lub kaszlem,
nieżyt nosa (czyli katar), zwłaszcza jesienią i zimą,
zapalenie ucha środkowego,
infekcje żołądkowo-jelitowe, np. wywołane przez rotawirusy lub norowirusy,
3-dniową gorączkę (zwaną trzydniówka, a fachowo: rumieniem nagłym).
Na kontakt z patogenami najbardziej narażone są dzieci, które uczęszczają do żłobka lub mają rodzeństwo w żłobku, przedszkolu bądź w szkole. Każda kolejna infekcja to swego rodzaju test i trening dla układu odpornościowego, który uczy się rozpoznawać różne patogeny i skutecznie z nimi walczyć.
W skrócie: W 15. miesiącu życia dziecka za normę uznajemy 5 lub więcej infekcji w ciągu roku. W pierwszych latach życia trwa rozwój układu odpornościowego, do którego niezbędny jest kontakt z chorobotwórczymi bakteriami, wirusami i innymi patogenami. Dojrzewanie układu immunologicznego trwa mniej więcej do 7.-12. roku życia dziecka. Następnie liczba infekcji w ciągu roku znacznie się zmniejsza.
Jak wzmocnić odporność malucha? Zadbaj o zdrową dietę 15-miesięcznego dziecka
Czy Twoje dziecko w 15. miesiącu życia częściej choruje? Sprawdź, co może pomóc we wzmocnieniu jego odporności:
dieta bogata produkty pełnoziarniste dostarczające błonnika,
czas spędzany na świeżym powietrzu,
duża aktywność fizyczna,
zbilansowana dieta zapewniająca optymalną podaż witamin i składników odżywczych,
prawidłowe nawodnienie (woda, herbatki bez cukru),
wystarczająca ilość snu i czasu na odpoczynek w ciągu dnia.
Dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju układu odpornościowego 15-miesięcznego dziecka bardzo ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta, która dostarczy wszystkich witamin oraz mikro- i makroelementów. Z tego powodu żywność dla małych dzieci jest zwykle wzbogacana dodatkowymi witaminami. Zwiększa to gęstość odżywczą jedzenia i lepiej wpasowuje się w zapotrzebowanie maluchów na ważne składniki odżywcze, które jest nieco większe niż w przypadku dorosłych.
Sprawdź, dlaczego warto podawać dziecku mleko z zaleceniem wiekowym.
Dla budowania odporności ważny jest też kontakt dziecka z typowymi, domowymi drobnoustrojami. Z tego względu Wasz dom powinien być posprzątany, ale nie higienicznie czysty i zdezynfekowany. Nie wpadaj też w panikę, jeśli 15-miesięczne dziecko czasem weźmie do buzi liście, kamyk lub piasek z piaskownicy. Choć dla Ciebie takie zachowanie jest nieodpowiednie, to dla układu immunologicznego malucha jest świetnym treningiem i okazją do radzenia sobie z kolejnymi zarazkami.
Dowiedz się więcej o sposobach na wzmocnienie odporności dziecka.
Jak sobie radzą mama i tata 15-miesięcznego dziecka?
Twoje 15-miesięczne dziecko ząbkuje, jest przeziębione lub boli je brzuszek? Jak każdy rodzic, pewnie chciałabyś zapobiec wszystkim przykrym dolegliwościom i ochronić malucha przed bólem, dyskomfortem i złym samopoczuciem. Niestety, nie jest to możliwe. Jedyne, co możesz teraz zrobić, to czule opiekować się dzieckiem, towarzyszyć mu i wspierać w chorobie. Kiedy mama pracuje, tata przejmuje opiekę i odwrotnie.
Wychodząc z domu, w którym zostaje chore dziecko, możesz czuć się niepewnie i mieć silne poczucie, że powinnaś zostać przy maluchu. Pamiętaj jednak, że zwolnienie lekarskie na dziecko mogą wziąć oboje rodzice, a każde z nich jest czułym, ciepłym i troskliwym opiekunem, który zrobi wszystko, by ulżyć dziecku w chorobie. Nawet mimo to nie zawsze będzie Ci łatwo – odczuwanie smutku i melancholii jest zupełnie normalne. Dotyczy to również taty, który nie może zostać z chorym dzieckiem.
Trudno Ci uwierzyć, że Twoje dziecko ma już 15 miesięcy? Czas szybko płynie, prawda? Co prawda nie da się go zatrzymać, ale można sprawić, aby ulotne chwile spędzane z maluszkiem pozostały z Wami na dłużej. Postaraj się uwiecznić wspólnie spędzany, rodzinny czas na zdjęciach. Zrób sobie selfie z maluchem lub nagraj krótki filmik na pamiątkę. Od kiedy zostaliście rodzicami, Wasza galeria zdjęć pełna jest fotografii samego dziecka bawiącego się, biegającego lub jedzącego. Teraz skupcie się na zdjęciach dziecka z przynajmniej jednym z Was. Warto!
Najlepsze wskazówki na 15. miesiąc życia dziecka
Nowy, 15. miesiąc życia dziecka to nowe wyzwania i nowe powody do radości. Poznaj nasze wskazówki, dzięki którym wszyscy spędzicie ten miesiąc przyjemnie i wyjątkowo.
Zaplanuj dużo ruchu na świeżym powietrzu, aby w zdrowy sposób wykorzystać energię, która rozpiera Twojego malucha.
Wybierzcie się do zoo, do muzeów przyjaznych dzieciom lub do pełnej atrakcji sali zabaw.
Przygotuj praktyczne pudełka na klocki i inne zabawki, które ułatwią sprzątanie bałaganu zrobionego przez dziecko.
Pozwalaj dziecku bawić się bezpiecznymi przedmiotami codziennego użytku.
Ważne pytania dotyczące 15. miesiąca życia dziecka
Jakie zabawy polubi 15-miesięczne dziecko?
W wieku 15. miesięcy Twoje dziecko będzie zachwycone chwytaniem, przekładaniem, układaniem i badaniem wszystkiego swoimi małymi rączkami. W roli przedmiotów tych badań świetnie sprawdzają się:
klocki do budowania wież,
prosta, drewniana kolejka z torami lub zjeżdżalnia dla małych samochodzików,
drobne przedmioty codziennego użytku, np. duże klucze, drewniane łyżki, dziecięce sztućce, nietłukące się miski lub talerze,
proste instrumenty muzyczne, takie jak bębenek, marakasy lub cymbałki.
Popularnymi zabawkami dla 15-miesięcznych dzieci są również zabawkowe wózki, jeździki, kuchnie, warsztaty i pojemne pudełka. Dzięki nim maluch może przemieszczać się z pokoju do pokoju, transportować zabawki lub ćwiczyć odgrywanie ról.
Podczas aktywności na świeżym powietrzu dzieci zazwyczaj nie potrzebują żadnych dodatkowych zabawek. Często wystarczą naturalne materiały znajdujące się na miejscu: kamienie, piasek, liście, ciekawe kawałki drewna lub patyki, które pobudzają wyobraźnię i zachęcają do zabawy.
Poznaj nasze pomysły na zabawy na świeżym powietrzu.
Jak długo śpią dzieci w wieku 15. miesięcy?
Maluchy w wieku 15 miesięcy śpią przeciętnie:
10-13,5 godziny w nocy,
1-3,5 godziny w ciągu dnia.
Zapotrzebowanie na sen u 15-miesiecznego dziecka jest większe niż u dorosłego, a jednocześnie znacznie mniejsze niż w 1. roku życia. Na obecnym etapie rozwoju czas trwania drzemek w ciągu dnia stopniowo się skraca. Niektóre 15-miesieczne dzieci zaczynają „grupować” drzemki – rezygnują z kilku krótkich drzemek na rzecz dłuższego, 1-2-godzinnego snu w południe. Inne maluchy mogą nadal potrzebować 2, a nawet 3 regeneracyjnych drzemek. Obserwuj swoje dziecko i postaraj się zauważyć, ile snu potrzebuje, by w dobrej kondycji przetrwać cały dzień.
Jeśli Twój maluch ma problem z zasypianiem za dnia lub wieczorem, postaraj się zapewnić mu ciche otoczenie i wypracować nawet krótką, ale stałą rutynę przed odpoczynkiem.
Na czym powinien bazować jadłospis 15-miesięcznego dziecka?
15-miesięczne dzieci mogą jeść prawie wszystko z rodzinnego stołu, o ile jedzenie:
ma niską zawartość soli,
nie zawiera lub zawiera mało dodanego cukru,
ma jak najmniej ostrych przypraw,
nie jest smażone.
W jadłospisie 15-miesięcznego dziecka należy również unikać konserwantów i wzmacniaczy smaku. Możesz przygotować rodzinny posiłek z mniejszą ilością przypraw niż zwykle, aby był odpowiedni dla Twojego malucha, a swoją porcję doprawić do smaku już na talerzu.
Jeśli rzadko gotujesz lub od czasu do czasu korzystasz z gotowych posiłków, to wybieraj jedzenie dla dziecka dostosowane do jego szczególnych potrzeb.
Mięso oraz ryby powinny znaleźć się w menu 15-miesięcznego dziecka 1-2 razy w tygodniu. Owoce i warzywa mogą być podawane na surowo, ugotowane tradycyjnie lub na parze bądź pieczone. Małe owoce (np. winogrono, borówki) i orzechy muszą być przepołowione, aby zmniejszyć ryzyko aspiracji (aspiracja = przedostanie się płynnych lub stałych substancji do dróg oddechowych podczas wdychania). Uzupełnienie każdego posiłku powinny stanowić produkty pełnoziarniste, takie jak makaron, ryż, płatki zbożowe lub pieczywo. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie malucha. Do picia należy podawać mu głównie wodę oraz herbatki bez cukru.
Czy 15-miesięczne dziecko powinno mieć stałą rutynę i plan dnia?
Stała rutyna często pomaga 15-miesięcznym dzieciom w radzeniu sobie ze zmianami, np. przechodzeniem do kolejnych miejsc lub kończeniem jednej czynności, by zacząć następną. Dobrym przykładem jest tutaj wyjście do żłobka tuż po śniadaniu – jedząc ostatnie kęsy dziecko wie, że zaraz będzie musiało włożyć buciki i wyjść z domu z jednym z rodziców. Stała rutyna pomaga maluchom lepiej orientować się w czasie – w 15. miesiącu życia dzieci nie rozumieją jeszcze, czym są godziny ani ile to jest 5 minut. Koncepcji czasu uczą się znacznie później, zwykle dopiero w momencie rozpoczęcia nauki w szkole. Do tej pory warto więc wykorzystywać stałe punkty dnia i ustalone rytuały, które pomogą maluchowi zrozumieć, co i kiedy będzie musiał zrobić.
Niektóre dzieci (i to nie tylko w 15. miesiącu życia) źle znoszą zmiany w swojej codziennej, bezpiecznej rutynie. W takich przypadkach wsparciem mogą być:
wcześniejsze, najlepiej kilkukrotne poinformowanie o zmianach,
przypomnienie dziecku o zmianie tuż przed wykonaniem nowej czynności,
opowiedzenie, jak dokładnie będzie przebiegała nowa czynność i informowanie malucha na bieżąco o kolejnych etapach,
pokazanie dziecku zdjęć budynku lub wnętrza, do którego się udajecie bądź fotografii osób, które maluch spotka (np. lekarza).
Niektóre dzieci bardzo dobrze radzą sobie ze zmianami i potrafią elastycznie dostosowywać się do nowych, nieznanych miejsc i czynności. Potrzeba posiadania stałej rutyny (lub brak takiej potrzeby) jest cechą indywidualną każdego z nas i wynika głównie z charakteru. Właśnie dlatego warto dopasować schemat dnia i powtarzalność czynności do potrzeb każdego dziecka. Zaufaj swojemu przeczuciu – ono najlepiej podpowie Ci, co jest najlepsze dla Twojego malucha i całej Waszej rodziny.
Zastanawiasz się, jak inni rodzice organizują swój dzień z małym dzieckiem? Podziel się swoimi doświadczeniami na forum Klubu mojego Maluszka HiPP.
Jakie są najważniejsze umiejętności 15-miesięcznego dziecka?
W 15. miesiącu życia większość dzieci potrafi:
układać wieże z 2-3 klocków,
dość pewnie chodzić za rączkę lub przy meblach,
tworzyć różne zdania jednowyrazowe,
pić z otwartego kubka,
bezpiecznie przenosić jedzenie z talerzyka do buzi, czasami nawet łyżką lub widelcem,
zdejmować (niektóre) ubrania i zakładać proste elementy odzieży, takie jak czapka lub szalik,
przewracać strony książek z obrazkami.
W 2. roku życia normy rozwojowe, czyli przedział wiekowy, w którym dziecko powinno osiągnąć daną umiejętność, są bardzo szerokie. Bardzo sprawne motorycznie maluchy mogą mieć niewielki zasób słownictwa, podczas gdy rozgadane dzieci, które wypowiadają już sporo zrozumiałych słów mogą nadal mieć trudności w wielu zadaniach motorycznych.
Poznaj kamienie milowe w rozwoju motorycznym dziecka.
Jak często należy kąpać 15-miesięczne dziecko?
Niektóre 15-miesięczne dzieci uwielbiają pluskać się w wannie każdego dnia i żywo protestują, kiedy nadchodzi czas na wyjście z wody. Codzienna kąpiel nie jest niczym złym, pod warunkiem, że używasz łagodnych produktów myjących, które nie przesuszają skóry malucha. Jeśli Twoje dziecko nie lubi kąpieli, możesz zrezygnować z niej na rzecz kilku szybkich pryszniców w tygodniu.
Maluch nie musi kąpać się każdego dnia. Czasem zamiast pluskania się w wannie wystarczy jedynie umycie newralgicznych części ciała: twarzy, w tym zębów, szyi, rączek i okolicy pieluszkowej. Użyj do tego zwilżonej, miękkiej pieluszki (np. flanelowej) lub nawilżanych chusteczek pielęgnacyjnych.
Nawet, jeśli Twoje 15-miesięczne dziecko chętnie bawi się w wodzie, to pewnie nie przepada za moczeniem główki i myciem włosków. Aby ułatwić sobie ten nielubiany, lecz niezbędny zabieg higieniczny, zaopatrz się w delikatny szampon, który nie szczypie w oczy i korzystaj tylko z ciepłej wody. Możesz też zachęcić dziecko, by najpierw samo spróbowało umyć sobie główkę „po swojemu” lub podać mu lusterko i pokazać, jak zabawnie wygląda z pianą na włoskach.
Uwaga:
Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.
Informacje o autorze:
Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.
Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.