14. miesiąc życia dziecka – czas, kiedy dziecko zaczyna chodzić

Jeśli Twoje dziecko jeszcze nie zaczęło chodzić, to być może w 14. miesiącu życia postawi swoje pierwsze kroczki! Maluch będzie uczył się też utrzymywania równowagi oraz wchodzenia po schodach i nadal raczkował z prędkością błyskawicy. 14-miesięczne dzieci są mobilne i chętne do odkrywania nowości, aktywnie poszerzają swoje słownictwo i każdego dnia uczą się nowych wyrazów. Zaczynają też wchodzić w fazę buntu, zwaną buntem dwulatka.

Co zmienia się w rozwoju 14-miesięcznego dziecka?

W 2. roku życia osobowość i charakter Twojego maluszka stają się coraz bardziej widoczne. Jak cudownie jest obserwować ten rozwój i wszystkie zmiany zachodzące dzień po dniu!

W 14. miesiącu życia maluchy z entuzjazmem odkrywają swoje otoczenie i nadal pracują nad doskonaleniem wszystkich umiejętności motorycznych. Twój ruchliwy szkrab czasem się przewraca, potyka lub boleśnie upada. Niestety, nie zawsze uda Ci się uniknąć drobnych urazów, siniaków lub łez. Te doświadczenia są nieodłącznym elementem rozwoju dziecka i zachęcają je do dalszych prób oraz ćwiczeń.

Skoncentrowane na rozwoju motorycznym dziecko może na pewien czas „porzucić” dalszy rozwój mowy. Niektóre 14-miesięczne dzieci skupiają się wyłącznie na jednej nowej umiejętności na raz, a dopiero po jej opanowaniu przechodzą do następnej. Twój maluch może więc podjąć pierwsze próby samodzielnego chodzenia i każdego dnia przebywać coraz dłuższy dystans, a jednocześnie mówić tylko kilka słów. Jest to całkowicie normalne i tylko pokazuje, jak różnie rozwijają się małe dzieci w drugim roku życia.

Do końca 14. miesiąca życia, Twoje dziecko najprawdopodobniej będzie:

  • wspinać się lub raczkować po schodach,

  • ćwiczyć równowagę i skakanie po kałużach,

  • dokładniej badać swoje jedzenie paluszkami,

  • pić z kubka (otwartego lub ze słomką) i czasami jeść łyżeczką,

  • tworzyć swoje pierwsze dzieła sztuki za pomocą łatwych do uchwycenia kredek lub farb do malowania palcami.

Rozwój dziecka w 14. miesiącu życia w skrócie

W 14. miesiącu życia obserwujemy coraz większe różnice między dziećmi. Różne są sylwetki, wzrost i waga dzieci, każde z nich ma swoje unikalne usposobienie i każde w swoim tempie pracuje nad kolejnymi umiejętnościami.

W tym samym czasie, normy rozwojowe dla 14-miesięcznych dzieci stają się coraz szersze – im bardziej zaawansowana jest dana umiejętność, tym większy przedział czasowy maluch ma na jej nabycie. W śledzeniu rozwoju dziecka w 14. miesiącu życia pomoże Ci nasza skrótowa tabela.

Pamiętaj jednak, że zawarte w niej dane są uśrednione. Twoje dziecko może rozwijać się w innym tempie i nadal być w normie rozwojowej.

WagaPrzeciętnie ok. 9,4-10,1 kg
WzrostWzrost ok. 74-84 cm; obwód główki od 43 do 49 cm
Rozwój mowyRosnący zasób słownictwa; przewaga zdań jednowyrazowych; wyraźna intonacja i nacisk na poszczególne głoski w celu wyrażenia konkretnych potrzeb
Rozwój motorycznyWchodzenie po schodach (z pomocą), wspinanie się, balansowanie; coraz bardziej precyzyjny chwyt szczypcowy i pewny chwyt łyżki; układanie prostych konstrukcji z klocków

Jeśli niepokoi Cię rozwój dziecka w 14. miesiącu życia, skorzystaj z siatek centylowych lub porozmawiaj z pediatrą. Rozwój motoryczny możesz też konsultować z fizjoterapeutą dziecięcym, rozwój mowy – z logopedą, a rozwój emocjonalny i społeczny z psychologiem dziecięcym.

Rozwój psychomotoryczny dziecka w 14. miesiącu życia

W 14. miesiącu życia dziecko notuje znaczny progres, lecz nie we wszystkich sferach rozwoju na raz. W tym okresie zwykle maluchy zaczynają samodzielnie chodzić lub utrzymywać się na nogach, co umożliwia im eksplorację otoczenia. Dzieci mogą także wykazywać coraz większą zdolność do precyzyjnego chwytania przedmiotów i coraz częściej podejmować próby komunikacji werbalnej z dorosłymi i innymi dziećmi.

Rozwój fizyczny – wzrost i waga 14-miesięcznego dziecka

Twój maluszek rośnie w tej chwili dość powoli, dlatego jego gabaryty i rozmiar noszonych przez niego ubranek raczej nie zmienią się podczas 14. miesiąca życia. Przeciętnie dzieci rosną teraz o kilka milimetrów miesięcznie. W tym samym tempie powiększa się ich główka, dlatego zmiany te są ledwo zauważalne w życiu codziennym. Dopiero przy kolejnym skoku wzrostowym nagle odkryjesz, że spodnie i czapki są o wiele za małe!

U 14-miesiecznych dzieci coraz szybciej rosną za to włoski. Niemowlęcy meszek z pierwszych miesięcy życia powoli ustępuje miejsca grubszym, gładszym i gęstszym włoskom. Niektóre maluchy nadal mają bardzo krótką fryzurkę, podczas gdy inne już od dawna odwiedzają fryzjera. Podobnie, jak wszystkie kwestie związane z rozwojem dziecka, również tempo wzrostu włosów zależy od indywidualnych uwarunkowań każdego malucha. Choć w jego genach już od poczęcia zapisany jest docelowy kolor i rodzaj włosów, to pierwsze fale, loki, blondy lub brązy zwykle „ujawniają się” dopiero po kilkunastu miesiącach, a nawet po kilku latach od narodzin.

Rozwój motoryczny 14-miesięcznego dziecka – kiedy maluch zacznie chodzić?

Czy Twój maluch zrobił już kilka swobodnych, samodzielnych kroków? Te niepewne i chwiejne kroczki to wstęp do rozwoju kolejnych umiejętności motorycznych. W następnych miesiącach Twoje dziecko nauczy się:

  • podskakiwać,

  • chodzić w kółko,

  • chodzić do tyłu,

  • balansować.

Od tej pory maluch będzie czerpał szczególną przyjemność ze wspólnego skakania po kałużach, balansowania na szerokich krawężnikach lub ścigania się z Tobą. Te krótkie fazy ruchu mogą nadal stanowić duże wyzwanie dla 14-miesięcznego dziecka, które dopiero zaczyna chodzić. Po takim wysiłku, zaproponuj maluchowi przejażdżkę w wózku lub weź go na ręce, by jego małe nóżki mogły odpocząć i zregenerować się przed kolejnymi harcami.

Jak wspierać 14-miesięczne dziecko podczas nauki chodzenia?

Podczas nauki samodzielnego chodzenia i towarzyszących jej intensywnych faz ruchu, Twoje 14-miesięczne dziecko będzie potrzebowało wielu chwil wytchnienia, bliskości i relaksu. Takie maluchy zwykle ładują swoje baterie, przytulając się do ramienia mamy lub taty, siedząc na ich kolanach lub kładąc się na moment obok nich. Dopiero po takim (zwykle zaskakująco krótkim) odpoczynku, dzieci mogą ponownie ruszyć w drogę, pełne energii i zapału do działania.

Czy Twoje dziecko boi się puścić kant stołu i przejść kilka kroczków lub jeszcze w ogóle nie chodzi? W tym wieku to zupełnie normalne. Z reguły wszystkie zdrowe maluchy zaczynają chodzić najpóźniej w wieku 18 miesięcy. Widzisz? Twój szkrab ma jeszcze bardzo dużo czasu! Początkowo dzieci, które nauczyły się chodzić przed 1. urodzinami, znacznie wyprzedzają pod względem sprawności motorycznej swoich rówieśników, którzy pierwsze kroki postawili dopiero w wieku 1,5 roku. Te różnice jednak szybko się zacierają, dlatego daj sobie i dziecku czas.

Zanim 14-miesięczne dziecko nauczy się chodzić, postaraj się towarzyszyć mu i wspierać je w jego intensywnych treningach. Niektóre maluchy próbują chodzić z pchaczem, jeździkiem lub po prostu z kartonowym pudełkiem z przodu. Nie ma w tym nic złego, o ile dziecko robi to tylko od czasu do czasu.

Różnego rodzaju pchacze i chodziki nie ułatwiają maluchowi nauki i nie przyspieszają rozwoju jego mózgu, niezbędnego do postawienia pierwszych kroków bez podparcia. Mogą za to utrwalać nieprawidłowy wzorzec ruchowy, w którym dziecko np. przenosi większość ciężaru ciała tylko na palce. Takie naleciałości trudno później skorygować. Choć na tym etapie raczej nie są one niebezpieczne, to mogą „odezwać się” dopiero w dorosłym życiu, np. w postaci bólu w dole pleców. Warto więc zachować umiar i przez większość czasu pozwalać maluchowi na ćwiczenia bez ruchomych podpórek.

Zabawy z 14-miesięcznym dzieckiem – zacznijcie ćwiczyć naprzemienność

W 14. miesiącu życia możecie dalej rozbudowywać i rozwijać ulubione zabawy dziecka lub spróbować czegoś zupełnie nowego. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji zabaw dla maluchów o różnym temperamencie i różnych upodobaniach.

  • Naśladowanie

Zabawa w naśladowanie dorosłych wspiera rozwój emocjonalny i motoryczny dziecka. Jako rodzic, powinieneś tutaj pełnić rolę „lustra”. Usiądź na podłodze lub kanapie naprzeciwko swojego dziecka i zacznij robić śmieszne miny, krzyżować ręce bądź nogi i śmiać się. Twoje dziecko będzie z zainteresowaniem obserwować to, co robisz, aż w końcu zacznie Cię naśladować. Po pewnym czasie możecie zamienić się rolami – teraz to dziecko zdecyduje, jakie gesty powinieneś wykonywać.

  • Poszukiwania

Spokojniejszą aktywnością, która ćwiczy koncentrację dziecka, jest zabawa w poszukiwanie, wyszukiwanie i znajdywanie. Przedmiotem tych poszukiwań mogą być np. naklejki. Przyklej naklejki przedstawiające ten sam motyw: gwiazdki, zwierzęcia lub buźki na stronach ulubionej książeczki z obrazkami. Pokaż dziecku, że ukryłeś gwiazdę, robaka itp. pomiędzy kartkami i zachęć je, by znalazło wszystkie schowane naklejki!

  • Budowanie z klocków

Świetną zabawą dla 14-miesięcznego dziecka, która angażuje na długi czas, a przy okazji rozwija wyobraźnię przestrzenną, koncentrację i umiejętności motoryczne, jest budowanie wieży (i nie tylko) z klocków. Niektóre dzieci są bardzo skoncentrowane na układaniu wieży za wieżą, inne chcą tylko przewrócić gotową budowlę i szybko tracą cierpliwość podczas drobnych budowlanych niepowodzeń. Możesz dołączyć do zabawy, zachęcając dziecko, by układało klocki na zmianę z Tobą, nazywając kolory poszczególnych klocków lub prosząc malucha, by znalazł dany klocek w pudełku.

Jeśli Twoje dziecko w 14. miesiącu życia woli spokojniejsze zabawy, spróbujcie pobawić się w piaskownicy lub gotować na niby w dziecięcej kuchni. Do zabawy w piasku możecie wykorzystać specjalny zestaw plażowy lub to, co akurat macie pod ręką – kubeczki, łyżki, miski i plastikowe pudełka. Zabawkowe kuchnie, sklepiki lub naprędce zbudowane zamki z poduszek zachęcają maluchy do odgrywania pierwszych scenek i tworzą podwaliny pod późniejsze, abstrakcyjne zabawy „na niby”. Podczas takich aktywności dzieci zwykle odtwarzają czynności, które często obserwują u dorosłych: gotowanie, pieczenie, sprzątanie, telefonowanie lub picie herbaty.

Jadłospis 14-miesięcznego dziecka – trudności w komponowaniu diety niejadka

Wraz z postępującym ząbkowaniem, w buzi 14-miesięcznego dziecka pojawia się coraz więcej małych i ostrych ząbków. Pierwsze zęby trzonowe, które skutecznie rozgniatają i miażdżą pokarmy, mogą wyrżnąć się już w 13. miesiącu życia! Dzięki nim nawet maluchy, które wcześniej wypluwały większe kawałki jedzenia, mogą zechcieć spróbować nowych, nierozdrobnionych produktów i dań. Pamiętaj, by podczas ich przygotowywania nadal unikać dodawania soli i cukru!

Podczas, gdy wiele dzieci w 14. miesiącu życia lubi próbować wszystkiego, co znajduje się na talerzu mamy lub taty, niektórym maluchom nadal sprawia to trudność. Pomimo dobrych wzorców do naśladowania, takie dzieci jedzą tylko dobrze znane im potrawy i wolą pomijać te, które widzą pierwszy, a nawet drugi lub dziesiąty raz. Z tego względu, małym niejadkom warto regularnie podawać nowe produkty w niewielkich ilościach. Nawet jeśli dziecko ich nie zje, to przynajmniej oswoi się z ich wyglądem i być może przy którejś kolejnej próbie zdecyduje się włożyć je do buzi chociażby na moment.

Twoje 14-miesięczne dziecko nie chce jeść nowości? Sprawdź, czy to neofobia żywieniowa!

W skrócie: Dzieci często potrzebują 10, a nawet 20 prób, zanim przyzwyczają się do nowych pokarmów, a następnie polubią ich jedzenie. Najlepszą strategią jest zatem wielokrotne proponowanie nowych pokarmów, bez wywierania presji na ich spróbowanie. Jeśli to możliwe, warto podawać dany produkt w różnych formach, np. plasterki gotowanej cukinii, cukiniowe placki, leczo z dodatkiem cukinii lub frittatę z warzywami, w tym z cukinią.

Jak urozmaicić dietę 14-miesięcznego dziecka – sposoby na niejadka

Jeśli Twoje 14-miesieczne dziecko jest niejadkiem, to pewnie doskonale wiesz, jak trudno przekonać je do spróbowania nowego produktu lub posiłku. Podczas kolejnych prób, możesz zachęcić malucha do jedzenia, podając mu jedzenie w bardzo atrakcyjnej dla niego formie:

  • wykorzystaj owoce i warzywa w różnych kolorach i podaj je w jednym posiłku,

  • przy użyciu foremek do ciastek wytnij zabawne kształty z poszczególnych produktów, np. z kanapek, z plasterków owoców, warzyw i sera, z omletów i placuszków,

  • układaj produkty na talerzu w śmieszne buźki, np. oczy z borówek, włosy ze słupków marchewki, nosek z papryki, a ząbki z kawałków ogórka.

Dla niektórych dzieci ważne jest, by wszystkie produkty, np. makaron, mięso z sosem i warzywa były od siebie oddzielone na talerzu. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w talerzyk z podziałką lub podać produkty na małych, oddzielnych talerzykach lub w miseczkach.

Eksperci i rodzice mają bardzo różne opinie i doświadczenia dotyczące zachęcania 14-miesięcznego dziecka do spróbowania chociażby łyżeczki niechcianego produktu bądź dania. Jedni rodzice nalegają, by dziecko zjadło odrobinę, a inni czekają, aż maluch będzie na tyle ciekawy, że sam zechce skosztować jedzenia. Ostateczną decyzję co do kształtowania jadłospisu Waszego dziecka w 14. miesiącu życia powinniście podjąć Wy, rodzice. W końcu najlepiej znacie swojego malucha i doskonale wiecie, co będzie mu służyło, a co niekoniecznie.

Karmienie piersią i produktami na bazie mleka HiPP Junior w 14. miesiącu życia dziecka

W 14. miesiącu życia dziecka możesz kontynuować karmienie piersią, o ile oczywiście Ty i maluch nadal tego chcecie. Jeśli od dawna podajesz swojemu dziecku mleko modyfikowane, to nadszedł czas, by powoli wycofywać butelkę i zamieniać ją na kubeczek: otwarty, treningowy lub z miękką słomką. Tę zmianę warto zaplanować na spokojniejszy okres w życiu dziecka, a nie na czas ząbkowania, adaptacji w żłobku lub infekcji. W tych okresach nawet maluchy, które już sprawnie piją z kubeczka, mogą domagać się podania mleka w butelce. Jak zapewne pamiętasz, ssanie pomaga im się uspokoić, wyciszyć, zmniejsza ból i dyskomfort. Ważne jest jednak, by w momencie poprawy samopoczucia, wrócić do nawyku picia z kubeczka.

14-miesięczne dziecko powinno otrzymywać w kubeczku nie tylko mleko, lecz też wszystkie napoje, które goszczą w jego jadłospisie. Unikaj podawania ich w butelce – Twój maluch świetnie poradzi sobie i bez niej!

Bez względu na to, czy karmisz piersią czy mlekiem, zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej.

Sprawdź, jak prawidłowo dbać o zęby niemowląt i małych dzieci.

Mimo sporej dojrzałości mózgu, większość dzieci w 14. miesiącu życia nadal budzi się w nocy. Niektóre z nich będą potrzebowały Twojej troskliwej opieki, karmienia piersią lub podania mleka, które pomoże im zasnąć. Twoje dziecko nadal je w nocy? Koniecznie postaraj się ograniczyć, a najlepiej zupełnie odstawić nocne karmienia. W nocy trudno o prawidłowe wyszczotkowanie zębów dziecka po posiłku, a zalegające na nich mleko przyczynia się do powstawania próchnicy.

W skrócie: Z reguły niemowlęta budzą się w nocy nawet wtedy, kiedy nie są głodne. Zastanów się, jak te pobudki i czas spędzony na usypianiu malucha wpływają na funkcjonowanie całej Waszej rodziny. Postaraj się wspierać dziecko w próbach ponownego zaśnięcia i unikaj podawania mu mleka z piersi, z kubka lub z butelki.

Odstawienie nocnych karmień w 14. miesiącu życia dziecka

Eksperci zalecają, by maluchy po ukończeniu 1. roku życia nie otrzymywały nocnych posiłków. Twoje dziecko ma już rok i 2 miesiące, więc pora podjąć działania, które sprawią, że nie będzie już domagało się swojej nocnej porcji mleka.

Przy odstawieniu nocnych karmień u 14-miesięcznego dziecka, możesz wypróbować jeden lub kilka z naszych sprawdzonych sposobów.

  1. W metodzie odstawiania od piersi Gordona ustala się ramy czasowe, w których dziecko nie będzie karmione. Dzieci w 14. miesiącu życia nie wiedzą jeszcze, czym jest zegar i nie rozumieją pojęcia czasu. Z tego względu należy określić te ramy czasowe w inny, zrozumiały dla nich sposób, np.: „kiedy idziesz spać, karmię Cię piersią po raz ostatni. Następnym razem nakarmię Cię dopiero wtedy, gdy zrobi się jasno lub zadzwoni budzik". Pocieszaj dziecko, jeśli tęskni za karmieniem piersią w nocy i proponuj mu alternatywne sposoby na zaspokojenie potrzeby bliskości i na wyciszenie się. Zapewnij maluchowi mnóstwo przytulania, głaskania i kontaktu skóra do skóry. Ta metoda sprawdza się również w przypadku niemowląt karmionych mlekiem z butelki. Kiedy widzisz, że dziecko nie może się uspokoić, coraz bardziej płacze i nie ma szans na zrozumienie Twojego przekazu, wycofaj się ze swojego planu i tym razem nakarm malucha. Być może uda Wam się uniknąć mleka kolejnej nocy.

  2. Zamiast butelki lub piersi podaj dziecku wodę w kubeczku.

  3. Jeśli do tej pory „obsługą” nocnych posiłków dziecka zajmowała się mama, to teraz warto zrobić zamianę. Przez pewien czas to tata powinien wstawać do dziecka i ponownie je usypiać. Maluchy doskonale wiedzą, na co mogą sobie pozwolić z mamą, a na co z tatą. Jeśli więc tata nie jest w stanie karmić piersią lub podaje do picia tylko wodę w kubku, to dziecko być może łatwiej zaakceptuje fakt braku mleka. Pamiętajcie jednak, że maluchowi trudno jest zrezygnować ze znanego i uwielbianego rytuału karmienia piersią lub butelką w nocy, dlatego prawdopodobnie nie obejdzie się bez płaczu i marudzenia.

Zastanawiasz się, co podać dziecku na kolację, by przesypiało noc? Skorzystaj z naszych propozycji.

Wizyta u pediatry w 14. miesiącu życia dziecka

Po ukończeniu 1. roku życia profilaktyczne wizyty u pediatry odbywają się znacznie rzadziej. Najbliższe czekające Was badanie to dopiero bilans 2-latka. W 14. miesiącu życia możecie jednak odwiedzić lekarza rodzinnego na wizycie szczepiennej. Jeśli:

  • Twoje dziecko nie otrzymało jeszcze szczepionki MMR lub kolejnej dawki szczepionki przeciwko pneumokokom,

  • chcesz zaszczepić malucha szczepionkami zalecanymi przeciwko ospie wietrznej, WZW typu A lub kleszczowemu zapaleniu mózgu,

  • zbliża się jesień i planujesz zaszczepić dziecko przeciwko sezonowej grypie,

  • kontynuujesz lub rozpoczynasz schemat szczepienia przeciwko meningokokom,

to jak najbardziej możesz teraz umówić swojego malucha na wizytę szczepienną. Jeśli terminy w Waszej przychodzi są odległe, to nie wpadaj w panikę. Wymienione szczepionki obowiązkowe powinno się podać do ukończenia 15. miesiąca życia, dlatego macie jeszcze sporo czasu na odbycie tej ważnej wizyty.

Faza buntu – naturalny etap rozwoju 14-miesiecznego dziecka

Z każdym mijającym dniem Twoje 14-miesięczne dziecko staje się coraz bardziej pewne siebie, odkrywa nowe umiejętności, a także dokładnie wie, czego nie lubi i dosadnie to wyraża. Jako rodzic, będziesz teraz coraz częściej doświadczać tego, że maluch wyraźnie odrzuca coś, co wcześniej był w stanie zaakceptować. Tym protestom towarzyszy zwykle głośne „nieeee!”, a czasem też krzyki i kilka łez. Nieśmiałe dzieci mogą być w tym bardziej powściągliwe, a żywiołowe maluchy – bardziej stanowcze. Bez względu na usposobienie, Twoje dziecko w 14. miesiącu życia na pewno znajdzie odpowiedni sposób, by obwieścić swoją wolę całemu światu (lub przynajmniej najbliższym sąsiadom).

Jak radzić sobie z buntem w 14. miesiącu życia dziecka?

Twoje 14-miesięczne dziecko czyni ogromne postępy w rozwoju emocjonalnym i coraz lepiej radzi sobie z okazywaniem smutku, złości, żywiołowej radości i zadowolenia z przyjemnych doświadczeń. Choć niektóre z tych emocji są trudne zarówno dla rodzica, jak i dla malucha, to ich wyrażanie jest bardzo ważne i to nie tylko teraz, ale też w przyszłości. Najlepszym, co teraz możesz zrobić, jest towarzyszenie maluchowi w jego uczuciach z troską, uważnością, miłością i zrozumieniem.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami w fazie buntu (i nie tylko)? Możesz wypróbować nasze wskazówki:

  • zachowaj spokój, cierpliwość i przyjazne nastawienie,

  • zbliż się do dziecka i, jeśli to możliwe, nawiąż z nim kontakt fizyczny,

  • dowiedz się, o co chodzi: czy dziecko naprawdę nie chce założyć butów, czy może chciało skończyć grę przed wyjściem na dwór lub założyć buty samodzielnie, a może to w ogóle powinny być inne buty?

  • pomóż maluchowi nazwać jego uczucia, przytul go i pozostań z nim do momentu, kiedy poczuje się lepiej.

Po takiej trudnej sytuacji daj dziecku trochę czasu na powrócenie do równowagi. W spokojnym momencie dnia wróć do tamtych wydarzeń i wytłumacz, co dokładnie się wtedy zadziało. Jeśli dzieci od samego początku są traktowane poważnie i zachęcane do wyrażania swoich uczuć, to po każdej takiej sytuacji stopniowo budują poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Czasami nie ma miejsca na czułe towarzyszenie dziecku w trudnych emocjach. Podczas poruszania się po chodniku lub przechodzenia przez ulicę priorytetem jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, nawet jeśli nie lubi chodzić za rękę lub domaga się wejścia na jezdnię. Jeśli masz ważne spotkanie i musisz wyjść na czas, nie możesz pozwolić sobie na przedłużenie i dokończenie rozpoczętej zabawy. Twojemu maluchowi będzie nieco łatwiej współpracować w takich przypadkach, jeśli:

  • zapowiesz z dużym wyprzedzeniem, co i kiedy się wydarzy,

  • zrealizujesz to, co zapowiedziałaś w przyjaznej atmosferze, spokojnie i bez presji.

Jesteś ciekawy, jak inni rodzice radzą sobie z rosnącą autonomią swojego potomstwa? Na naszym forum Klubu mojego Maluszka HiPP znajdziesz bezpieczną przestrzeń do rozmowy na ten temat z rodzicami dzieci w tym samym wieku.

Jak radzą sobie mama i tata 14-miesięcznego dziecka?

Twoje dziecko powoli wkracza w fazę samodzielności? W takim razie lepiej już teraz zrób zapas melisy i poćwicz relaksacyjne techniki oddechowe. Przy okazji zastanów się, jak teraz czujesz się ze swoimi emocjami i odczuciami. Jak łączysz pracę z opieką nad ruchliwym maluchem i pielęgnowaniem swojego związku? Czy potrzebujesz przerwy lub złapania dystansu od codziennego życia rodzinnego? Kto i w jaki sposób mógłby Cię odciążyć? Co w tej chwili sprawia, że się relaksujesz i ładujesz baterie na kolejny dzień pełen wyzwań?

Podczas opieki nad 14-miesięcznym dzieckiem, dni wydają się ciągnąć w nieskończoność i są tak przeładowane zajęciami i obowiązkami, że już niemal nie wyrabiasz na zakrętach. W tym trudzie doceniasz jednak możliwość doświadczania i obserwowania, jak Twoje dziecko rośnie, rozwija się, zachwyca się światem i staje się tym idealnym, małym człowiekiem, z którym od zawsze chciałaś tworzyć szczęśliwą rodzinę. Czasami Twój dzień może zamienić się w emocjonalny rollercoaster, zwłaszcza, gdy maluch akurat zechce robić absolutnie wszystko samodzielnie.

W skrócie: Podobno cierpliwość jest cnotą. Nie przejmuj się jednak faktem, że często brakuje Ci jej w chwilach, kiedy Twoje dziecko chce być aż do przesady samodzielne. Jak powiedział kiedyś terapeuta rodzinny Jesper Juul: "Dobrzy rodzice popełniają co najmniej 20 błędów dziennie". Co miał na myśli? Nawet naprawdę uważni i empatyczni rodzice nigdy nie zachowują się idealnie. Bycie niecierpliwym, podenerwowanym lub popełnianie błędów jest całkowicie normalne.

Najlepsze wskazówki na 14. miesiąc życia dziecka

W 14. miesiącu życia Twoje dziecko z pewnością lubi żarty i zrozumiałe dla niego dowcipy. Spraw, by na jego buzi jak najczęściej gościł szczery uśmiech. W końcu śmiech to zdrowe! Dzięki naszym wskazówkom 14. miesiąc życia dziecka będzie nieco weselszy dla całej Waszej rodziny.

  • Kup zabawne foremki do piasku i nowe przybory do dziecięcej kuchni, aby Twój maluszek miał większy wybór ulubionych akcesoriów.

  • Zaopatrz się w pojazdy dla dziecka, np. jeździk, rowerek biegowy lub autko na akumulator. To idealne prezenty na nadchodzący czas!

  • Kupuj zdrowe i kolorowe jedzenie i twórz jeszcze bardziej kolorowe talerze, które zachęcają do próbowania i smakowania.

  • Zaplanuj wspólne wycinanie i pieczenie ciasteczek.

  • Zabieraj całą rodzinę na wycieczki na łono natury.

  • Odwiedzaj coraz to nowe place i sale zabaw oraz parki wodne ze strefą dla maluchów.

Ważne pytania dotyczące 14. miesiąca życia dziecka

  • Jak rozwija się zasób słownictwa i mowa 14-miesięcznego dziecka?

Stopień zaawansowania rozwoju mowy i ilość słów wypowiadanych przez 14-miesięczne dziecko zależą od indywidualnego tempa całościowego rozwoju malucha. Jeśli Twoje dziecko wcześnie zaczęło wypowiadać pierwsze słowa (onomatopeje to też słowa!), to obecnie może mówić już od 10 do nawet 30 wyrazów. Jeśli jednak do tej pory skupiało się głownie na rozwoju motorycznym – zaczęło chodzić, jeść łyżką, a nawet wspinać się na schody, to w tej chwili może dopiero wypowiadać swoje pierwsze, jeszcze niezbyt zrozumiałe słówka.

Przeciętnie, małe dzieci w 2. roku życia uczą się około trzech słów miesięcznie, przy czym zasób ich słownictwa znacznie szybciej rośnie w drugiej połowie roku. Pierwszy wyraz, który ma konkretne znaczenie, powinien się pojawić do 18. miesiąca życia malucha.

Aby poszerzyć słownictwo i aktywnie wspierać rozwój mowy 14-miesięcznego dziecka, możesz:

  • regularnie czytać mu na głos książeczki z obrazkami,

  • nazywać przedmioty codziennego użytku i zabawki prostymi, zrozumiałymi słowami,

  • podczas zabaw używać konkretnych próśb i pytań, np.: "Daj mi czerwoną piłkę" lub "Gdzie jest mały pies?".

Czy Twoje dziecko uczęszcza już do żłobka? W codziennym życiu z innymi dziećmi w podobnym wieku zasób słownictwa i rozumienie języka zwykle rozwijają się nieco szybciej, a maluchy wcześniej uczą się kolejnych, nowych wyrazów.

  • Jaki rozmiar ubranek noszą 14-miesięczne dzieci?

W wieku 14. miesięcy maluchy zwykle noszą rozmiar 80/86. W 2. roku życia przyrost długości ciała dziecka wyraźnie spowalnia w porównaniu z okresem niemowlęcym, dzięki czemu maluch może nosić ubranka w danym rozmiarze nawet przez kilka kolejnych miesięcy.

  • Ile snu w ciągu doby potrzebuje 14-miesięczne dziecko?

W 2. roku życia maluch potrzebuje średnio od 1 do 3,5 godziny snu w ciągu dnia oraz około 10 do 13,5 godziny snu w nocy. Jak widzisz, w tej kwestii różnice pomiędzy 14-miesięcznymi dziećmi mogą być naprawdę duże. Zapotrzebowanie dziecka na sen może też zmieniać się w kolejnych miesiącach życia – raz wzrastać, a raz nieznacznie spadać.

Ogólna zasada mówi, że im mniej dziecko śpi za dnia, tym więcej snu będzie potrzebowało w nocy. Z reguły małe dzieci w wieku 14 miesięcy nadal mają 2 drzemki lub ograniczyły już sen za dnia do jednej, ale za to dłuższej drzemki.

  • Jakie zabawy są najlepsze dla 14-miesięcznego dziecka?

Popularne zabawy dla dzieci w 14. miesiącu życia to:

  • zabawy ruchowe połączone ze śpiewaniem piosenek przez mamę lub tatę,

  • teatrzyk kukiełkowy z rymowanymi wierszykami,

  • gotowanie w zabawkowej kuchni i kopanie w piaskownicy,

  • układanie klocków,

  • zabawy w basenie z piłeczkami lub w przydomowym, dmuchanym wodnym placu zabaw.

Jeśli szukasz spokojniejszych zabaw dla 14-miesięcznego dziecka, to koniecznie wypróbuj:

  • wspólne oglądanie książek z obrazkami,

  • malowanie dzieł sztuki farbami do malowania palcami na papierze lub sztywnym kartonie,

  • ugniatanie różnych mas, np. masy solnej, ciastoliny, zabawa cieczą nienewtonowską.

Uwaga:

Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej, gdy odnosimy się do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.