13. miesiąc życia dziecka – zmiana rutyny po 1. urodzinach
Rozpoczyna się 13. miesiąc życia dziecka, a wraz z nim jego pierwsze chwile w nowym, drugim roku na świecie. W najbliższym czasie maluch będzie czerpał wielką przyjemność z naśladowania cię we wszystkim, od mycia zębów po korzystanie z telefonu. Niektóre 13-miesieczne dzieci zaczynają już chodzić, a inne nadal trenują przed postawieniem pierwszych kroczków. Rozwój mowy dziecka nadal szybko postępuje, a do jego repertuaru każdego dnia dołączają kolejne słowa.
Psychomotoryczny rozwój 13-miesięcznego dziecka
Zabawy z 13-miesięcznym dzieckiem – kreatywne sposoby na odkrywanie świata
Dieta 13-miesięcznego dziecka – zmiany w jadłospisie po 1. urodzinach
Wizyta u pediatry w 13. miesiącu życia dziecka
Adaptacja w żłobku – pierwsze dni i tygodnie w nowym środowisku
Jak radzą sobie mama i tata w 13. miesiącu życia dziecka?
Najlepsze wskazówki na 13. miesiąc życia dziecka
Ważne pytania dotyczące rozwoju i jadłospisu 13-miesięcznego dziecka
Co zmienia się w rozwoju 13-miesięcznego dziecka?
Wraz z początkiem 13. miesiąca życia, dzieci oficjalnie przestają być niemowlętami, a stają się… no właśnie, kim? W języku polskim nie funkcjonuje słowo opisujące kilkulatka. Możemy więc przyjąć, że teraz Twój szkrab to po prostu małe dziecko. Czyż to nie wspaniałe?
Podczas gdy w pierwszym roku życia rozwój fizyczny, motoryczny i emocjonalny przebiegały równolegle i w niesamowitym tempie, to w drugim roku życia rozwój fizyczny nieco zwalnia. Oznacza to, że maluch wolniej wyrasta z kolejnych rozmiarów ubranek, wolniej przybiera na wadze i wolniej rośnie. W tym samym czasie tempa nabiera jego rozwój emocjonalny i językowy. Z miesiąca na miesiąc zasób słownictwa Twojego dziecka znacznie się powiększa. Co więcej, maluch chce robić wszystko samodzielnie, a na wszelkie przejawy pomocy ze strony dorosłego będzie reagować krzykiem i złością.
W 13. miesiącu życia dziecko również:
aktywnie poszerza swoje słownictwo – niemal codziennie uczy się nowych słów i onomatopei,
prawie bezbłędnie przechodzi z pozycji stojącej do siedzenia,
próbuje samodzielnie się ubrać lub rozebrać,
wkrótce odważy się postawić pierwsze swobodne kroki,
samodzielnie je – tak, jak dorośli!
Rozwój dziecka w 13. miesiącu życia w skrócie
Fizyczny rozwój 13-miesięcznego dziecka zwykle schodzi na dalszy plan. Nawet rodzice coraz rzadziej poruszają temat wagi i wzrostu swojego malucha. Zamiast tego ekscytują się kolejnymi słowami i jednowyrazowymi zdaniami, doskonaleniem chodzenia z podparciem, a następnie pierwszymi samodzielnymi krokami. W monitorowaniu rozwoju dziecka w 13. miesiącu życia pomoże Ci nasza skrótowa tabela.
Waga | Przeciętnie ok. 9200-9900 g |
Wzrost | Wzrost ok. 74-84 cm; obwód główki od 43 do 49 cm |
Rozwój mowy | Pojawiają się zdania jednowyrazowe; wypowiadane słowa mogą opisywać różne rzeczy o tych samych właściwościach ("okrągły" = "piłka" lub "melon" lub "kosz") |
Rozwój motoryczny | Pierwsze samodzielne kroczki, stanie bez podparcia, próby zakładania prostych ubrań, np. szalika i czapki |
Psychomotoryczny rozwój 13-miesięcznego dziecka
Po ukończeniu 1. roku życia dziecko coraz bardziej dąży do samodzielności: zaczyna stawiać pierwsze kroki, naśladować rodziców i stara się wykonywać coraz więcej codziennych czynności bez pomocy dorosłych.
Rozwój fizyczny – jak zmienia się wzrost i waga 13-miesiecznego dziecka?
W wieku 13 miesięcy Twoje dziecko będzie ważyć prawie 10 kilogramów. Nie jest to bezwzględną regułą – w zależności od indywidualnych uwarunkowań, wagi urodzeniowej i krzywej wzrostu w poprzednich miesiącach życia, 13-miesięczne dzieci mogą mieć do dwóch kilogramów więcej lub mniej.
W drugim roku życia dziecko przybiera na wadze znacznie wolniej niż w pierwszym. Jak pamiętasz, przez pierwsze 12 miesięcy maluch potroił wagę urodzeniową. Teraz nabierze zdecydowanie mniej masy. Główka Twojego dziecka również nie będzie rosła tak szybko, jak dotychczas – każdego miesiąca jej obwód zwiększy się o maksymalnie kilka milimetrów.
Buzia 13-miesięcznego dziecka nadal będzie się wydłużać i nabierać wyraźniejszych konturów. Lekko rozbuduje się też muskulatura malucha – w końcu jego mięśnie będą musiały ciężko pracować nad utrzymaniem wyprostowanej postawy w trakcie stania lub chodzenia.
Rozwój motoryczny – nowe umiejętności 13-miesięcznego dziecka
Najważniejszą umiejętnością motoryczną, nad którą Twoje 13-miesięczne dziecko pracuje już od bardzo dawna, jest teraz samodzielne chodzenie. Zwykle zaczyna się ono od kilku chwiejnych kroczków. Pamiętaj, że zmysł równowagi dopiero się rozwija, a mięśnie dziecka stale się wzmacniają. Przygotuj się więc na liczne upadki i potknięcia malucha, które są nieodłącznym elementem nauki nowych umiejętności.
Jak zachęcić dziecko do chodzenia? Jeśli widzisz, że Twoje dziecko boi się oderwać rączkę i ruszyć przed siebie, możesz zachęcić je np. ulubioną zabawką. Wyciągnij zabawkę w stronę malucha tak, by musiał chwycić ją obiema rączkami. Możesz też usiąść na podłodze w odległości kilku kroków od dziecka i wyciągając przed siebie ramiona zawołać je, by przyszło się przytulić.
Jeśli Twoje 13-miesięczne dziecko nie zaczęło jeszcze chodzić, to teraz może to zrobić w każdej chwili – miej oczy dookoła głowy, by tego nie przegapić! Jednocześnie maluch będzie próbował samodzielnie wykonywać proste czynności, takie jak:
zdejmowanie czapki,
zakładanie czapki,
ściąganie szalika,
wkładanie ręki do rękawa kurtki,
jedzenie łyżeczką itp.
Te pierwsze, zwykle nieporadne próby mogą wystawić cierpliwość Twoją i dziecka na poważną próbę. Potrzeba sporo czasu, by w końcu czapeczka utrzymała się na małej główce, a mus jabłkowy na łyżeczce trafił do buzi, a nie na podłogę lub bluzkę mamy. Choć cudownie jest patrzeć, jak 13-miesięczne dziecko robi te pierwsze ważne rzeczy, to niekiedy po prostu nie masz na to czasu. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko będzie chciało ubrać się samodzielnie, zacznij przygotowywać się do wyjścia kilka minut wcześniej. Wtedy na pewno się nie spóźnicie, a przy okazji maluch zaspokoi swoją potrzebę samodzielności i niezależności.
Brak cierpliwości, a nawet złość na dziecko w chwilach pełnych napięcia i pośpiechu nie jest niczym niepokojącym! Jednego dnia będziesz oazą spokoju i nawet nie zadrży Ci powieka, jeśli dziecko rozsmaruje całą porcję obiadku na stole. Innym razem natomiast możesz być lekko podenerwowana – w końcu jesteś tylko człowiekiem.
W niektórych sytuacjach Twoje samodzielne i dążące do autonomii 13-miesięczne dziecko może nagle stracić cały zapał. W nowych, nieznanych miejscach i stresujących sytuacjach, np. u lekarza lub podczas porannego zaprowadzania do żłobka, wiele maluchów chce, by to rodzic je ubierał, nosił i nakarmił. Wtedy dzieci z chęcią dają się wyręczyć i zamiast protestować – cieszą się ze wsparcia mamy lub taty.
Emocjonalny i społeczny rozwój dziecka w 12. miesiącu życia
W 13. miesiącu życia Twoje dziecko jest prawdopodobnie tym samym maluchem, co kilka miesięcy temu. Teraz jednak ten maluch stoi wyprostowany i tryska entuzjazmem, gotowy wyruszyć w nieznany świat. Każde 2-letnie dziecko jest „zaprogramowane” tak, by jak najszybciej nauczyć się wszystkich tych rzeczy, które robią dorośli. W ten sposób mama i tata zyskują wiernego pomocnika i naśladowcę.
Twój 13-miesięczny szkrab będzie teraz z entuzjazmem obserwował, jak wykonujesz wszystkie czynności i, oczywiście, będzie chciał się przyłączyć! Składanie prania, mycie podłogi, mieszanie w garnku czy sadzenie kwiatów są dla dziecka tak samo ekscytujące, jak rozmowa przez telefon, obsługa tabletu czy naciskanie pilota do telewizora.
Fakt, że niektóre czynności raczej nie są przeznaczone dla małych rączek dzieci, może prowadzić do głośnych protestów, a nawet płaczu. I to jest wspaniałe! Właśnie w ten sposób 13-miesięczne dziecko okazuje swoje emocje: nagle, gwałtownie, wyraźnie i bardzo jednoznacznie. Dla mamy i taty taka ekspresja może być zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli do tej pory ich dziecko było raczej spokojne.
Czas, w którym małe dzieci świadomie i intensywnie domagają się przestrzeni do robienia wszystkiego samodzielnie nazywamy fazą buntu lub fazą autonomii. Jest to ważny etap rozwoju, który rozpoczyna się w 13. miesiącu życia dziecka i trwa przez kilka kolejnych miesięcy. Rodzice próbują radzić sobie z aspiracjami dziecka i jego potrzebą autonomii na bardzo różne sposoby. W tej kwestii nie ma jednego słusznego lub przeciwnie – niesłusznego rozwiązania. W końcu to Ty najlepiej znasz swojego malucha i dlatego jesteś w stanie ocenić, jak możesz z miłością towarzyszyć mu, a jednocześnie chronić go i wspierać.
Wskazówka: Kiedy maluch się złości, podejdź do niego i kucnij, by być z nim na jednej wysokości. Zadbaj o lekki kontakt fizyczny, np. złap za rączkę lub połóż dłoń na pleckach. W ten sposób dziecko będzie w stanie słuchać Cię nawet wtedy, kiedy przeżywa silne emocje i nie zwraca uwagi na swoje otoczenie. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, mów do niego w prosty, zrozumiały sposób.
Zabawy z 13-miesięcznym dzieckiem – kreatywne sposoby na odkrywanie świata
Jeśli do tej pory nie grałaś ze swoim dzieckiem na różnych instrumentach, to w 13. miesiącu życia możesz to zmienić. Ciekawe, kolorowe instrumenty są dla większości maluchów bardzo atrakcyjne. Zaopatrz się w barwne cymbałki, marakasy, dzwoneczki, bębenek, tamburyn lub grzechoczące jajko. Pokaż dziecku, jak używać każdego z nich i obserwuj, jak Twoja pociecha podejmuje kolejne próby wydobycia z instrumentów dźwięku.
Wśród zabaw 13-miesięcznego dziecka nie może zabraknąć aktywności związanych z manipulowaniem różnymi przedmiotami. U malucha w 2. roku życia dobrze sprawdzają się tablice manipulacyjne, książeczki sensoryczne (kupione bądź zrobione samodzielnie) lub inne, podobne przedmioty. Dzięki nim dziecko może m.in.:
otwierać i zamykać pokrywki pudełek,
odkręcać i zakręcać butelki,
rozsuwać i zasuwać zamki błyskawiczne,
rozpinać i zapinać zatrzaski,
pociągać za sznurki,
zapinać i rozpinać guziki,
toczyć kulki,
przepychać różne kształty geometryczne przez odpowiednie otwory.
Takie zabawy sensoryczno-ruchowe mogą przygotować dziecko na czas, kiedy będzie już uczęszczać do żłobka lub przedszkola. Często oczekuje się tam, że nawet bardzo małe dzieci będą w stanie samodzielnie rozpiąć kurtkę lub otworzyć pudełko z zabawkami.
W swoich codziennych aktywnościach nie zapominajcie o zabawach, które angażują całe ciało. Wypróbujcie różne zabawy z piłką, które rozwijają zmysł równowagi i świadomość przestrzenną dziecka. Tocz lub rzucaj miękkie piłki w kierunku malucha i zachęcaj go, by również toczył piłkę do Ciebie. Zamontuj w domu mały kosz do koszykówki lub kup bramkę do piłki nożnej i pokaż dziecku, jak trafić do nich piłką. Przy pierwszych próbach rzutów u 13-miesięcznego dziecka, możecie też wykorzystać pudełko po zabawkach lub pusty kosz na śmieci, do którego maluch będzie wrzucał piłki.
Dieta 13-miesięcznego dziecka – zmiany w jadłospisie po 1. urodzinach
Jadłospis 13-miesięcznego dziecka jest podobny do menu jego rodziców, lecz nie identyczny. Podczas przygotowywania dań dla dziecka, należy:
używać bardzo mało soli i cukru,
unikać pikantnych lub bardzo intensywnych przypraw,
ograniczyć mleko i produkty mleczne (do około 300 g lub 300 ml dziennie),
zadbać, by do picia maluch otrzymywał tylko wodę lub niesłodzone herbatki.
Pomiędzy głównymi posiłkami – śniadaniem, obiadem i kolacją – podawaj dziecku 1-2 mniejsze przekąski. Niektóre maluchy w 13. miesiącu życia dobrze znoszą dłuższe przerwy między posiłkami (zwłaszcza, jeśli w tym czasie idą na drzemkę), a inne wolą jeść mniej, lecz za to częściej. Postaraj się nie dopuszczać do sytuacji, kiedy dziecko będzie bardzo głodne. Zwykle staje się wtedy rozdrażnione i nie może skupić się na jedzeniu.
Wskazówka: Podczas posiłku Twoje dziecko będzie zjadać mniej więcej garść owoców lub warzyw. Jeśli nie wiesz, ile jedzenia przygotować dla malucha, to spójrz na jego piąstkę – właśnie taką objętość powinna mieć porcja. Może Ci się wydawać, że to bardzo mało, lecz dla Twojego dziecka taka ilość będzie w sam raz. Jeśli maluch zje wszystko i nadal będzie głodny, możesz, oczywiście, zaserwować mu dokładkę!
Sprawdź, jakie zdrowe przekąski warto podawać małemu dziecku.
Karmienie piersią 13-miesięcznego dziecka – mleko mamy nadal cenne dla malucha
Nadal karmisz piersią? Gratulacje! Po narodzinach dziecka, większość mam wybiera karmienie piersią. W chwili 1. urodzin malucha, karmienie piersią deklaruje już tylko 1/3 kobiet, a do 2. roku życia karmi tylko 8% mam. U takich starszaków karmienie piersią przypada zwykle na porę wieczorną, kiedy dziecko chce wyciszyć się przed snem. Niektóre maluchy lubią też zacząć dzień od porcji mleka z piersi, co zwykle nie przeszkadza im w zjedzeniu pożywnego śniadania.
Czy wiesz, że po 12. miesiącu życia dziecka, mleko matki nadal dostosowuje się do zmieniających się potrzeb malucha? W 13. miesiącu zawiera więcej składników stymulujących odporność i nieco więcej białka niż wcześniej. Ta dodatkowa ochrona przed infekcjami jest szczególnie cenna w sytuacji, kiedy Ty wracasz do pracy, a dziecko zaczyna uczęszczać do żłobka. Maluchy karmione piersią rzadziej chorują, dzięki czemu ich rodzice mają znacznie lepszą frekwencję w pracy.
W skrócie: Jeśli pracujesz na pełny etat i karmisz piersią, masz prawo do 2 półgodzinnych przerw w pracy na karmienie (lub odciągnięcie mleka). Co więcej, nie możesz wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.
Sprawdź, jakie prawa przysługują karmiącej mamie.
Rola mleka w jadłospisie 13-miesięcznego dziecka – czas na produkty Junior
Jeśli nie karmisz piersią i podajesz swojemu 13-miesięcznemu dziecku mleko modyfikowane, to po ukończeniu 12. miesiąca życia możesz przejść z mleka następnego na produkty Junior oznaczone cyfrą 3. Na tym etapie wiele maluchów nadal ma bardzo silną potrzebę ssania i nie chce rezygnować z codziennej porcji mleka. Możesz podawać je tak długo, jak Ty i Twoje dziecko będziecie chcieli. Pamiętaj jednak o prawidłowej higienie jamy ustnej i nie karm dziecka nocą.
Od pierwszych urodzin można również powoli odzwyczajać dziecko od butelki i zapoznawać je z odpowiednim dla wieku kubkiem do picia, np. kubeczkiem treningowym, bidonem ze słomką bądź ze zwykłym kubkiem wykonanym z bezpiecznego tworzywa. Przy okazji takiej zmiany pamiętaj, by nie odbierać dziecku bliskości, jaką do tej pory dawało mu karmienie. Wiele „dojrzałych i samodzielnych” maluchów w 13. miesiącu życia nadal czule tuli się do rodziców podczas picia mleka.
Takie chwile bliskości są szczególnie ważne w czasie, kiedy dziecko zaczyna uczęszczać do żłobka lub opiekę nad nim (podczas pobytu rodziców w pracy) przejmują dziadkowie bądź niania. Równie trudne dla malucha może być poświęcanie przez rodziców większej ilości czasu jego rodzeństwu, które np. wróciło do szkoły i potrzebuje pomocy w odrabianiu zadań. W tym wymagającym czasie mleczne posiłki mogą stać się ostoją bezpieczeństwa dziecka.
Dowiedz się, dlaczego warto podawać dziecku produkty Junior z zaleceniem wiekowym.
Wizyta u pediatry w 13. miesiącu życia dziecka
W 13. miesiącu życia czekają Was 2 ważne szczepienia obowiązkowe:
przeciwko pneumokokom (dawka przypominająca),
przeciwko ospie, śwince i różyczce (MMR).
Czas na wykonanie tych szczepień przypada pomiędzy 13. a 15. miesiącem życia. Jeśli maluch uczęszcza do żłobka, rozważ jak najwcześniejsze zaszczepienie go, zwłaszcza przeciwko typowym dziecięcym chorobom zakaźnym, na które uodporni się po szczepionce MMR.
Od 13. miesiąca życia dziecka można również szczepić je szczepionkami zalecanymi przeciwko:
ospie wietrznej,
WZW typu A,
kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Szczególnie polecana maluchom jest szczepionka przeciwko ospie. Jeśli Twoje dziecko chodzi do żłobka, klubiku dziecięcego lub ma starsze rodzeństwo uczęszczające do placówek, to ma zwiększone ryzyko zachorowania na tę przykrą infekcję. Ospa rozwija się nawet kilka tygodni, dlatego z pozoru zdrowe dzieci mogą już zarażać!
W 2. roku życia w buzi Twojego dziecka pojawia się coraz więcej ząbków. Obserwuj uważnie każdy kolejny wyrżnięty ząb i zadbaj o jego prawidłowe szczotkowanie. Jest to szczególnie ważne u maluchów, które otrzymują już posiłki z (niewielką, ale jednak) zawartością dodanego cukru. Zadbaj o to, by posiłki z cukrem były jedynie dodatkiem, a nie podstawą diety. Alternatywą dla nich są przyjazne dla maluchów dania bez dodatku cukru HiPP BIO po 12. miesiącu życia.
Adaptacja w żłobku – pierwsze dni i tygodnie w nowym środowisku
Po rocznym urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, aż ¼ mam wraca do swojej etatowej pracy. Oznacza to konieczność znalezienia dobrego żłobka lub ciepłej, kochającej niani dla malucha. Jeśli decydujecie się na żłobek, to czeka Was również adaptacja – proces przystosowania się Waszego 13-miesięcznego dziecka do funkcjonowania w placówce.
Adaptacja w żłobku jest zwykle trudnym czasem dla całej rodziny. Jeśli to możliwe, zacznijcie uczęszczać do placówki odpowiednio wcześniej. Czasem dziecko może na kilka godzin dołączyć do już funkcjonującej grupy i stopniowo poznawać nowe środowisko w obecności rodzica. Tak czy inaczej, początek przygody ze żłobkiem to niezwykle burzliwy okres, pełen łez i trudnych emocji.
Od tej pory ustalona rutyna Twojego 13-miesięcznego dziecka ulegnie znacznym zmianom. Maluchy reagują na te zmiany bardzo różnie i zgodnie ze swoim charakterem: niektóre są wulkanami energii i każdy kolejny dzień rozpoczynają pełne radości, a inne potrzebują znacznie więcej bliskości rodziców, poczucia bezpieczeństwa i stałego zapewniania, że żłobek jest wspaniałym miejscem, pełnym nowych wrażeń, doświadczeń i relacji na długie lata.
Ile trwa adaptacja 13-miesięcznego dziecka w nowej placówce?
Z reguły adaptacja w żłobku trwa od dwóch do ośmiu tygodni. Wszystko jednak zależy od warunków panujących w danej placówce – warto poznać je, zanim jeszcze podpiszecie umowę. Na początku Ty i Twoje dziecko będziecie mogli każdego dnia wspólnie przychodzić do sali i brać udział w codziennym życiu przedszkola. Mowa tu np. o wspólnych posiłkach, pracach plastycznych, ale też o ważnych rytuałach, takich jak poranny krąg, zabawy w ogrodzie lub na żłobkowym placu zabaw. Daje to maluchom szansę na zbudowanie pierwszej relacji z wychowawcą, a rodzicom pewność, że ich skarb jest naprawdę w dobrych rękach i pod opieką zaufanej, wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.
Trudne rozstania z rodzicami – jak pomóc 13-miesięcznemu dziecku w okresie adaptacji?
W zależności od zasad panujących w danej placówce, adaptacja może przybierać różne formy. Pierwsze, krótkie rozstanie z mamą lub tatą następuje dopiero po pewnym czasie wspólnego uczęszczania na zajęcia. Rodzice zwykle żegnają się, opuszczają salę i wracają po kilku minutach. Te krótkie rozłąki powtarza się coraz częściej, wydłużając czas ich trwania aż do momentu, gdy rodzice mogą po raz pierwszy opuścić żłobek w celu załatwienia krótkiej sprawy. W tym czasie dziecko pozostaje w sali, w której czuje się już bezpiecznie i ma pewność, że rodzic prędzej czy później po nie przyjdzie.
Obawiasz się adaptacji swojego 13-miesięcznego dziecka? Skorzystaj z naszych wskazówek:
Daj dziecku ulubioną pluszową zabawkę lub małą rodzinną fotoksiążkę, które pomogą mu uspokoić się (z pomocą opiekuna, oczywiście), gdy zatęskni za rodzicami.
Zaplanuj Waszą codzienną rutynę tak, byś mogła jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem. Po pobycie w placówce, maluchy potrzebują więcej bliskości i przetworzenia wszystkich nowych wrażeń, co jest dość czasochłonne.
Przedstaw swoje życzenia i pomysły nauczycielom tak jasno, jak to tylko możliwe, aby uniknąć nieporozumień.
Pamiętaj, że łzy są normalnym elementem rozstania z rodzicami, a na początku przygody ze żłobkiem płacze niemal każde dziecko. Ważne jest, by opiekun był w stanie uspokoić malucha i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.
Podczas wyboru żłobka i w całym procesie adaptacji powinnaś zaufać swojej intuicji. Twój wewnętrzny głos na pewno podpowie Ci, co jest dobre dla Twojego dziecka i czy kadra pedagogiczna zasługuje na Twoje pełne zaufanie. Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniej placówki lub nie czujesz się komfortowo w już wybranym żłobku, możesz rozważyć zatrudnienie niani lub poszukać kameralnego klubiku dziecięcego. Mniejsza placówka lub osobista opieka zaufanej, ciepłej osoby mogą być lepszym wyborem zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie.
W skrócie: Podczas poszukiwań najlepszego żłobka dla dziecka, korzystaj z poleceń znajomych i innych rodziców, przeglądaj lokalne fora i grupy mieszkańców, a kiedy już wytypujesz kilka placówek – udaj się do nich na rozmowę. Jeśli poszukiwania zakończą się klapą, wybierz bardziej kameralną alternatywę, np. klubik dziecięcy.
Jak radzą sobie mama i tata w 13. miesiącu życia dziecka?
Dzielisz urlop rodzicielski ze swoim partnerem? W 13. miesiącu życia dziecka tata czasem przejmuje opiekę nad maluchem, podczas gdy mama wraca do pracy. W Polsce tatusiowie mają wyłączne prawo do skorzystania z 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, czyli mniej więcej 2 miesięcy sam na sam z dzieckiem. To może naprawdę wywrócić codzienne życie do góry nogami! Postarajcie się zachować cierpliwość i spokój w tej nowej sytuacji. Każde z was zmaga się z różnymi przeciwnościami: tata może mieć problem z uspokojeniem dziecka domagającego się obecności mamy, a dla mamy rozpoczęcie pracy po wielu miesiącach z dzieckiem będzie sporym wyzwaniem, wymagającym ustalenia nowej rutyny i ponownego wdrożenia się w zawodowe obowiązki. Tym, co może Wam pomóc, jest rozmowa o swoich odczuciach, obawach i lękach.
Rodzice różnie znoszą też proces adaptacji dziecka w żłobku. Niektóre maluchy świetnie sobie z tym radzą, dla innych jest to trudniejsze. Im więcej łez, krzyków i smutku, tym trudniej jest rodzicom rozstać się z kochanym maluszkiem. W takich chwilach możecie szczególnie mocno zatęsknić za początkiem adaptacji, kiedy jedno z Was stale było w żłobkowej sali. Ta tęsknota za dzieckiem może Wam towarzyszyć przez cały dzień, co zdecydowanie nie pomaga w wypełnianiu zawodowych obowiązków. Z czasem będzie łatwiej, obiecuję! Zobaczycie, że już wkrótce przyzwyczaicie się do nowej codzienności.
Najlepsze wskazówki na 13. miesiąc życia dziecka
Przechodzicie właśnie małą burzę związaną z powrotem rodziców do pracy? A może bez obaw zostawiacie malucha pod opieką dziadków? Dzięki naszym wskazówkom 13. miesiąc życia dziecka będzie jeszcze piękniejszy:
Zrób pamiątkowe odciski dłoni i stóp swojego 13-miesięcznego malucha.
Przestaw delikatne przedmioty na najwyższe półki. Twoje dziecko może teraz sięgnąć bardzo wysoko.
Jeśli dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, kup mu buty z miękką podeszwą na pierwsze spacery na 2 nogach.
Zaplanuj wycieczki na łono natury i obserwuj, jak Twoje dziecko z zaciekawieniem doświadcza całego, fascynującego otoczenia.
Włącz do swojej diety więcej warzyw i owoców. Twoje dziecko Cię naśladuje, dlatego dawaj mu dobry przykład!
Podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców. Skorzystaj z naszych wskazówek.
Ważne pytania dotyczące rozwoju i jadłospisu 13-miesięcznego dziecka
Jak szybko rozwija się mowa 13-miesięcznego dziecka?
W 13. miesiącu życia maluchy uczą się średnio trzech nowych słów miesięcznie. Na początku słowa te mogą opisywać ludzi, zwierzęta lub rzeczy, a także ich właściwości.
Okrągłe przedmioty są więc automatycznie nazywane „piłką"(a raczej „bam”), nawet jeśli w rzeczywistości jest to arbuz, orzech lub kulisty klosz. Na początku możesz mieć trudności ze zrozumieniem, co chce przekazać Twoje dziecko. Szybko jednak dojdziesz do wprawy. Często to rodzice są jedynymi osobami, które rozumieją malucha. Dla wszystkich pozostałych mowa dziecka może być jedną wielką zagadką.
Słownictwo Twojego 13-miesięcznego dziecka stale się poszerza, a wraz z nim wzrasta rozumienie języka. W trzynastym miesiącu życia maluchy rozumieją już typowe codzienne słowa i reagują odpowiednio, gdy prosi się je o podniesienie ręki, zdjęcie czapki lub wyprostowanie nogi. Świetną pomocą w nauce nowych słów są książeczki z obrazkami – wypróbujcie je!
Ile wynosi waga i wzrost 13-miesięcznego dziecka?
W wieku 13 miesięcy dzieci ważą średnio od 9 200 do 9 900 gramów, mierzą od 74 do 84 centymetrów i mają obwód głowy od około 43 do około 49 centymetrów. Przy takich gabarytach, noszą przeważnie ubranka w rozmiarze 80 lub 86. Rozmiar buta 13-miesięcznego dziecka wynosi średnio od 20 do 20,5 przy średniej długości stopy od 12,3 do 12,7 centymetra.
Oczywiście te liczby są tylko orientacyjne. W drugim roku życia dziecka odchylenia o kilka centymetrów i do dwóch kilogramów w jedną lub w drugą stronę są uznawane za normę.
Czy 13-miesięczne dziecko nadal potrzebuje drzemki?
W drugim roku życia zapotrzebowanie dziecka na sen zmienia się. Na każde 10 do 13,5 godziny snu w nocy przypada średnio 1 do 3,5 godziny snu w ciągu dnia, przy czym czas drzemki może się nieco wydłużać. Z reguły 13-miesięczne dzieci pilnie potrzebują tego odpoczynku, aby być w pełni sił na resztę dnia.
Czy Twoje dziecko jest zmęczone w ciągu dnia, ale nie może zasnąć? Zwykle zdarza się to w momencie, kiedy dziecko ma mnóstwo wrażeń, nowych doświadczeń i zmian. Twój maluch nadal potrzebuje snu, lecz w tej chwili ma do zrobienia ważniejsze rzeczy niż standardowa regeneracyjna drzemka.
Kiedy 13-miesięczne dziecko ma trudności z zaśnięciem w ciągu dnia, postaraj się:
zapewnić mu spokojne otoczenie, wolne do wszystkich rozpraszaczy,
zadbać o dużo kontaktu fizycznego: przytulania, noszenia, kontaktu skóra do skóry,
wyciszyć dziecko, np. poprzez: kołysanie, głaskanie, karmienie piersią lub butelką, które może ułatwić mu zaśnięcie.
Sprawdź również, czy w ostatnim czasie nie zmienił się dobowy harmonogram snu Twojego dziecka. Być może maluch nie jest śpiący, kiedy kładziesz go wieczorem lub skrócił czas popołudniowej drzemki? Zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną, dlatego wszelkie porady są zwykle bardzo ogólne i nieprecyzyjne. Zaufaj swojej intuicji i spokojnie towarzysz swojemu maluszkowi w znalezieniu najlepszego sposobu na zasypianie.
Żłobek a karmienie piersią 13-miesięcznego dziecka – czy muszę odstawić malucha?
W zorientowanych na potrzeby dziecka żłobkach i klubikach dziecięcych zwykle nie oczekuje się odstawienia dziecka od piersi przed lub w trakcie adaptacji.
Większość rodziców obawia się, że maluchy karmione piersią będą gorzej jadły w żłobku lub będą miały trudności z zasypianiem. W praktyce jednak zazwyczaj jest odwrotnie – w trakcie pobytu w żłobku dzieci:
jedzą lepiej i więcej, dzięki towarzystwu innych dzieci,
łatwiej akceptują nowe otoczenie np. w postaci oddzielnego pokoju do spania,
są bardziej głodne i zmęczone, bo żłobkowy plan dnia jest dla nich bardziej wymagający niż domowa rutyna.
W przypadku dzieci w 1.roku życia konieczne może być odciąganie mleka z piersi i podawanie go z butelki podczas pobytu w żłobku. Po 1. urodzinach w większości przypadków nie będzie to już niezbędne. Można po prostu kontynuować karmienie piersią rano, po południu, już po odebraniu dziecka, a także wieczorem i w nocy.
Uwaga:
Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej dla nazw osobowych, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.
Informacje o autorze:
Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.
Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.