Dzięki tubkom, HiPP spełnia nie tylko oczekiwania konsumentów dot. lekkich i poręcznych opakowań, ale również jest wierny własnym wymogom jakościowym i świadomości ekologicznej.
Dzięki tubkom, HiPP spełnia nie tylko oczekiwania konsumentów dot. lekkich i poręcznych opakowań, ale również jest wierny własnym wymogom jakościowym i świadomości ekologicznej.
Przy produkcji tubek zużywa się bardzo mało materiału opakowaniowego na gram. Dlatego też niemieckie rozporządzenie w sprawie opakowań ocenia tubki jako "ekologicznie korzystne" jednorazowe opakowania, które są tak samo przyjazne dla środowiska jak opakowania wielokrotnego użytku.
Opakowanie w formie tubki zostało zastosowane przez firmę HiPP, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści. U konsumentów tubka zyskała wysoki stopień akceptacji, ponieważ jest lekka, nie pęka, ma optymalną gramaturę i jest higieniczna. Tubki skonstruowane są w taki sposób, aby ich zawartość była zabezpieczona, a jakość premium nadal utrzymywana, nawet jeśli tubka jest przechowywana w stanie nieschłodzonym.
W tym celu stosuje się tzw. opakowanie wielomateriałowe. Składa się ono z warstw tworzywa sztucznego o przeznaczeniu spożywczym oraz cienkiej warstwy aluminiowej (9 μm), która jest siedem razy cieńsza niż ludzki włos (o średnicy około 70 μm).
Ta cienka warstwa działa już jako ważna bariera ochronna, chroniąca produkt przed kontaktem z promieniami UV lub tlenem. Warstwa aluminiowa nie ma bezpośredniego kontaktu z zawartością tubki.
W przypadku tubek oprócz użytego materiału, istotne znaczenie ma również łatwość ich transportu. Do zakładu produkcyjnego przewożony jest materiał, z którego później zgrzewane są tubki. Ze względu na mniejszy ciężar i objętość w porównaniu ze słoikami, można jedną ciężarówką przewieźć znacznie więcej tubek. W tym przypadku potrzebne jest w sumie o 90% mniej transportów/przewozów na tonę produktu (w porównaniu ze słoikami).
Po napełnieniu tubki zajmują oczywiście więcej miejsca w ciężarówce. Jednakże niższa masa własna tubki powoduje, że samochód ciężarowy zużywa mniejszą ilość energii do transportu ładunku, ponieważ w momencie dostawy przypada o 20% mniej całkowitej masy na każdy ładunek gotowych produktów (niż w przypadku słoików). W rezultacie zużywa się znacznie mniej paliwa do transportu produktów.
Podsumowując, tubka jako opakowanie ma zalety nie tylko w kontekście transportu ale też zużycia materiału, jak również w zastosowaniu przez konsumenta. Ponadto, gdy tubka jest już pusta, można ją wykorzystać w sposób optymalny pod względem energetycznym - przy użyciu systemu skupu zwrotnego, takiego jak system podwójny, lub jako paliwo zastępcze. W ten sposób można częściowo również uniknąć wykorzystania zasobów kopalnych.
Z samej tubki można odzyskać aluminium (około 63% opakowania). Uzyskuje się to w procesie tzw. pirolizy. W spalarniach odpadów lub innych zakładach, np. w przemyśle cementowym tubki są utylizowane termicznie. Oznacza to, że w tym kontekście tubki mogą być używane jako paliwo. Takie działania prowadzą do oszczędności paliw konwencjonalnych, takich jak nafta lub węgiel. W prawie wszystkich zakładach wykorzystuje się energię uwalnianą podczas procesu spalania, na przykład jako energię elektryczną, ciepło i / lub parę technologiczną.
Zamknięcie tubki (stanowi ok. 37% opakowania) składa się w 100% z monomateriału - polietylenu (PE) i może być bezpośrednio poddane recyklingowi. Zostało zaprojektowane tak, aby nie można go było połknąć.
Ogólnie rzecz biorąc, firma HiPP stale pracuje nad udoskonalaniem systemu opakowań. Używane są już materiały opakowaniowe na bazie celulozy. Alternatywne rozwiązania wybierane są w przypadku, kiedy nie stanowią one zagrożenia dla jakości produktów. Jednak w chwili obecnej nie ma tworzyw sztucznych pochodzenia bio do wszystkich zastosowań, które spełniałyby wymagania firmy HiPP w zadowalający sposób.