Prawidłowa waga w ciąży – ile powinnam przytyć w ciąży?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile można przytyć w trakcie ciąży oraz jaka liczba dodatkowych kilogramów jest uznawana za normę. Z uwagi na to, że każda ciąża przebiega w inny sposób, nie istnieją ogólnie obowiązujące wytyczne.

Od czego zależy przybieranie na wadze w ciąży?

Na wagę w ciąży ma wpływ szereg „stałych” czynników, które orientacyjnie wskazują, ile powinno się przytyć w ciąży:

  • masa dziecka – 2,5-4 kg
  • wody płodowe – 1-1,5 kg
  • powiększona macica – 1 kg
  • łożysko – 1 kg
  • rosnące piersi – 1 kg
  • płyny ustrojowe – 1,5-2 kg
  • dodatkowa tkanka tłuszczowa – 2-4 kg.

W pozostałym zakresie przybieranie na wadze zależy od diety ciężarnej i wykonywania ćwiczeń w ciąży. Odpowiednie odżywianie i regularna aktywność fizyczna pozwalają na zachowanie prawidłowej wagi w ciąży.

Ile można przytyć w ciąży?

Kobieta, która przed ciążą była raczej szczupła, może przytyć trochę więcej. Jeżeli wartość BMI (Body Mass Index) przed ciążą wynosiła mniej niż 18,5, można przytyć nawet 12,5-18 kg. U kobiet, których wartość BMI przed ciążą utrzymywała się na poziomie 18,5-24,9, przyrost masy ciała w okresie ciąży powinien mieścić się w granicach 11,5-16 kg. Natomiast kobiety, których wartość BMI wynosiła przed ciążą 25,0-29,9 powinny uważać, aby nie przytyć zbyt dużo (nie więcej niż 7-11,5 kg).

Przyrost wagi w ciąży – czy na pewno prawidłowy?

Ile powinnam przytyć w ciąży? Podczas każdej wizyty kontrolnej ginekolog ocenia, czy Twoja masa ciała znajduje się na właściwym poziomie. Możesz też kontrolować ją samodzielnie wykorzystując kalkulator wagi w ciąży, ale nie rób tego zbyt często. Nawet zawyżony wynik nie powinien Cię skłonić do odchudzania w ciąży – zamiast tego staraj się nie jeść za dwoje, lecz dla dwojga, zwiększając w diecie ilość produktów bogatych w składniki odżywcze.

Zwykle dopiero od 4.miesiąca zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o około 250 kcal . Natomiast już od samego początku ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy oraz składniki mineralne. Z tego powodu podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią należy dbać o zbilansowaną dietę.

Jak zmienia się waga w ciąży w poszczególnych trymestrach?

W pierwszych trzech miesiącach ciąży wiele kobiet cierpi na mdłości oraz wymioty, co sprawia, że nie przybierają na wadze. Niektóre z nich tracą w tym czasie nawet kilka kilogramów.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży kobieta zwykle przybiera 300-500 g tygodniowo (w zależności od wagi wyjściowej). Wskutek zmniejszonej aktywności fizycznej krótko przed porodem, zapotrzebowanie energetyczne może obniżyć się. Jednak i w tym przypadku należy pamiętać o tym, że u każdej kobiety może być one inne.

Niedowaga w ciąży – czy powinnam się martwić, jeśli przyrost wagi w ciąży jest zbyt niski?

Niedowaga w ciąży bywa niekorzystna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Zbyt niski przyrost wagi w ciąży może skutkować małą masą urodzeniową dziecka, powikłaniami okołoporodowymi, wystąpieniem problemów rozwojowych w pierwszych latach życia lub wielu dolegliwości w późniejszym okresie.

W przypadku niedowagi w ciąży warto przeanalizować sposób odżywiania i ilość ruchu, a także skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, który zaproponuje odpowiednią dietę w ciąży.

Konsekwencje nadwagi w ciąży – jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży?

Równie niebezpieczna jest nadwaga w ciąży. Nadmierne przybierane na wadze w ciąży zwiększa ryzyko otyłości i związanych z nią chorób nie tylko u mamy, ale i u dziecka. Sprzyja też obrzękom nóg, bólom kręgosłupa, powstawaniu hemoroidów i żylaków.

Nadwaga w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, makrosomii noworodka, nadciśnienia, porodu przedwczesnego i zakończenia ciąży przez cc.

Jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży? Kluczowa będzie odpowiednia dieta i ruch w ciąży.

Zdrowa dieta ciężarnej a prawidłowa waga w ciąży

Odpowiednia dieta ciężarnej ma bardzo duże znaczenie dla jej zdrowia oraz dla optymalnego rozwoju dziecka. Sprzyja też prawidłowemu przybieraniu na wadze w ciąży oraz zapobiega nadwadze i niedowadze w ciąży.

Ile można przytyć w ciąży? W całym pierwszym trymestrze można przybrać 0,5- 2kg. W II trymestrze i III trymestrze będzie to maksymalnie 0,5 kg na tydzień.

Dieta w ciąży powinna składać się z 3 głównych posiłków i 2 mniejszych. Największy udział w diecie ciężarnej – 55-60% - powinny mieć węglowodany złożone, dostarczające energii, błonnika i wielu innych składników pokarmowych. Na drugim miejscu znajdują się warzywa, a na trzecim owoce – źródła witamin i minerałów, a następnie produkty mleczne, dostarczające białka i wapnia. Najmniejszy udział mają: mięso, ryby, jaja i wędliny – źródła pełnowartościowego białka i żelaza oraz zdrowe tłuszcze, na które zapotrzebowanie wzrasta w ciąży aż o 50%.

Zapotrzebowanie kaloryczne w I trymestrze nie zmienia się, w II trymestrze ciąży wzrasta o ok. 360 kcal, a w III o 475 kcal.

Ważna rola ruchu w ciąży – jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać?

Uzupełnieniem diety jest ruch w ciąży, który zapobiega nadmiernej masie ciała i korzystnie wpływa na zdrowie mamy i dziecka.

Ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać już od 1 trymestru w wymiarze ok. 150 minut tygodniowo. Jakie aktywności wybrać?

  • I trymestr – spacery, spokojny marsz, joga, pływanie, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe
  • II trymestr – ćwiczenia z I trymestru, a dodatkowo: fitness dla ciężarnych, pływanie, aqua aerobik, nordic walking
  • III trymestr – aktywności z II trymestru, lecz o zmniejszonej intensywności, ćwiczenia na piłce.

Odchudzanie w ciąży? Stanowczo nie!

Zawyżona waga przed ciążą nie oznacza, że teraz powinnaś rozpocząć odchudzanie, gdyż może to negatywnie wpłynąć na poziom niezbędnych dla dziecka substancji odżywczych. Ponadto, podczas diety – tak, jak w przypadku palenia papierosów – do krwiobiegu przedostają się szkodliwe substancje, które mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

*BMI = Body Mass Index: jest to stosunek masy ciała do wzrostu. Liczymy go, dzieląc masę ciała (kg) przez wzrost podniesiony do kwadratu [m2].

Przykład: 60 kg: (1,60 m)2=23,4 kg/m2

BMI dla kobiet z prawidłową masą ciała kształtuje się na poziomie pomiędzy 18,5-24,9 kg/m2.

Przeczytaj także:
Pielęgnacja skóry w ciąży – zadbaj o swoją skórę, przeciwdziałaj rozstępom w ciąży
Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?
Badania w ciąży

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu