Przybieranie na wadze

Przyrost masy ciała w ciąży jest sprawą indywidualną

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile można przytyć w trakcie ciąży oraz jaka liczba dodatkowych kilogramów jest uznawana za normę. Z uwagi na to, że każda ciąża przebiega w inny sposób, nie istnieją ogólnie obowiązujące wytyczne.

 

Kobieta, która przed ciążą była raczej szczupła, może przytyć trochę więcej. Jeżeli wartość BMI (Body Mass Index) przed ciążą wynosiła mniej niż 18,5, można przytyć nawet 12,5-18 kg. U kobiet, których wartość BMI przed ciążą utrzymywała się na poziomie 18,5-24,9, przyrost masy ciała w okresie ciąży powinien mieścić się w granicach 11,5-16 kg. Natomiast kobiety, których wartość BMI wynosiła przed ciążą 25,0-29,9 powinny uważać, aby nie przytyć zbyt dużo (nie więcej niż 7-11,5 kg).

Przesada nie jest wskazana

Nie sprawdzaj nieustannie ile przytyłaś. Podczas każdej wizyty kontrolnej ginekolog ocenia, czy Twoja masa ciała znajduje się na właściwym poziomie. Zwykle dopiero od 4. miesiąca ciąży zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o około 250 kcal. Natomiast już od samego początku ciąży wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy oraz składniki mineralne.

Z tego powodu podczas ciąży oraz w okresie karmienia piersią należy dbać o zbilansowaną dietę.

W pierwszych trzech miesiącach ciąży wiele kobiet cierpi na mdłości oraz wymioty, co sprawia, że nie przybierają na wadze. Niektóre z nich tracą w tym czasie nawet kilka kilogramów.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży kobieta zwykle przybiera 300-500 g tygodniowo (w zależności od wagi wyjściowej). Wskutek zmniejszonej aktywności fizycznej krótko przed porodem, zapotrzebowanie energetyczne może obniżyć się. Jednak i w tym przypadku należy pamiętać o tym, że u każdej kobiety może być one inne.

Ciąża to nie czas na odchudzanie!

Zawyżona waga przed ciążą nie oznacza, że teraz powinnaś rozpocząć odchudzanie, gdyż może to negatywnie wpłynąć na poziom niezbędnych dla dziecka substancji odżywczych. Ponadto, podczas diety – tak, jak w przypadku palenia papierosów – do krwiobiegu przedostają się szkodliwe substancje, które mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

*BMI = Body Mass Index: jest to stosunek masy ciała do wzrostu. Liczymy go, dzieląc masę ciała (kg) przez wzrost podniesiony do kwadratu [m2].

Przykład: 60 kg: (1,60 m)2=23,4 kg/m2

BMI dla kobiet z prawidłową masą ciała kształtuje się na poziomie pomiędzy 18,5-24,9 kg/m2.