Dieta w ciąży bogata w płyny – zadbaj o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu
W czasie ciąży powinnaś w sposób szczególny dbać o dostarczanie organizmowi wystarczające ilości płynów. Woda służy nie tylko do transportu substancji odżywczych, lecz również wpływa na budowę komórek krwi i wód płodowych oraz odgrywa ważną rolę w dostarczanie dziecku niezbędnych składników pokarmowych. Zaleca się picie wody mineralnej, soków owocowych i warzywnych, jak również herbatek owocowych i ziołowych.
Co pić w ciąży?
Woda dla kobiet w ciąży – jaka najlepsza?
Czego nie pić w ciąży – z tych napojów powinnaś zrezygnować
Twój organizm potrzebuje płynów - nawet jeżeli Ty nie odczuwasz pragnienia w ciąży
Ile pić w ciąży – zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży i mam karmiących piersią
Odwodnienie w ciąży i jego konsekwencje
Co pić w ciąży?
Wiele przyszłych mam zastanawia się co pić w ciąży. Powszechnie wiadomo, że niewskazane są takie napoje w ciąży jak kawa, napoje energetyczne, słodkie i gazowane oranżady czy alkohol w jakiejkolwiek postaci. Zaleca się natomiast picie wody mineralnej, niesłodzonych soków owocowych i warzywnych, jak również herbatek owocowych i ziołowych. Nie wszystkie herbatki w ciąży są jednak dozwolone, niektóre z nich mogą bowiem zawierać składniki mogące niekorzystnie wpływać na płód lub zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Bezpieczne herbatki dla kobiet w ciąży to wszelkiego rodzaju herbatki owocowe, herbata z czerwonokrzewu afrykańskiego (Roiboos), a także niektóre herbaty ziołowe. Doskonała na poranne mdłości jest herbata imbirowa czy też herbata miętowa, która ugasi również pragnienie w ciąży. Ukojenie po ciężkim dniu przyniesie napar z melisy czy z rumianku. Z kolei napar z pokrzywy polecany jest ciężarnym borykającym się z anemią. Unikać należy natomiast herbat zawierających dziurawiec czy liście malin, które mogą nasilać akcję skurczową.
Woda dla kobiet w ciąży – jaka najlepsza?
Podstawowym napojem, który powinien nieodłącznie towarzyszyć każdej ciężarnej, zwłaszcza w trakcie ćwiczeń lub w gorące dni jest woda. W ciąży bowiem odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne dla naszego samopoczucia. Czy istotne jest to, jaka woda w ciąży jest pita przez przyszłą mamę? Wbrew pozorom tak! Może to być zarówno woda źródlana jak i woda mineralna. Mineralna woda dla kobiet w ciąży powinna być raczej z tych o niewielkim nasyceniu minerałami, nie przekraczającym 500mg składników mineralnych na litr. Każda z nich doskonale ugasi pragnienie w ciąży, jeżeli jednak dodatkowo ma ona pełnić rolę prozdrowotną, warto zwracać uwagę na zawartą w niej ilość jonów wapnia czy też magnezu. Istotne jest również, by woda dla kobiet w ciąży była niskosodowa, czyli zawierała mniej niż 20 mg jonów sodu na litr.
Czego nie pić w ciąży – z tych napojów powinnaś zrezygnować
Podczas ciąży powinnaś ograniczyć spożycie nektarów oraz napojów owocowych i lemoniad, ponieważ zawierają dużo cukru, a co się z tym wiąże – niepotrzebnych kalorii. Mając na uwadze zdrowie dziecka zaleca się całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu.
Ogranicz picie kawy oraz czarnej herbaty do 2-3 filiżanek dziennie, z uwagi na fakt, iż kofeina może mieć długotrwały negatywny wpływ zarówno na Twój organizm, jak i na organizm maleństwa. Zamiast tego możesz pić kawę bezkofeinową oraz smakowe herbatki ziołowe.
Twój organizm potrzebuje płynów - nawet jeżeli Ty nie odczuwasz pragnienia w ciąży
Jeżeli nie możesz pić często, proponujemy proste, a zarazem praktyczne rozwiązanie – pij ulubione napoje o stałych porach np. przed południem, w czasie przerwy obiadowej oraz na koniec dnia pracy. Jako, że często po prostu zapominamy o piciu, możesz potraktować spożywanie wystarczającej ilości płynów jak zwykły trening lub zadanie do wykonania.
Nawet wtedy, gdy nie odczuwasz pragnienia, Twój organizm potrzebuje płynów. Dlatego zawsze warto mieć w zasięgu ręki, na biurku lub stole kuchennym, butelkę wody mineralnej lub dzbanuszek z herbatą. Pamiętaj o tym, że szczególnie w okresie karmienia piersią Twój organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na płyny.
Ile pić w ciąży – zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży i mam karmiących piersią
Woda spożywana przez przyszłą mamę ma na celu nie tylko utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu, ale jest również potrzebna do rozwoju płodu i produkcji odpowiednich ilości płynu owodniowego. Na dzienne nawodnienie wpływa nie tylko ilość wypitej wody, ale również dieta w ciąży, w pokarmach stałych (zwłaszcza owocach i warzywach) również zawarte są bowiem niejednokrotnie spore ilości wody. Ile wody w ciąży powinno się wypijać? W początkowym okresie ciąży dzienne zapotrzebowanie na wodę nie różni się znacząco od tego u innych kobiet i wynosi minimum 1,5 -2 litra. W kolejnych tygodniach jednak woda czy herbatki w ciąży powinny być pite w większych ilościach, docelowo o około 100-300ml więcej. Jeżeli ciężarna jest aktywna fizycznie lub panują upały, zapotrzebowanie na napoje w ciąży wzrasta dodatkowo aż o 1/3.
Kobiety | Kobiety w ciąży | Kobiety karmiące piersią | |
Napoje | 1410 ml | 1470 ml | 1710 ml |
Stałe posiłki | 860 ml | 890 ml | 1000 ml |
Suma | 2270 ml | 2360 ml | 2710 ml |
Wzrost zapotrzebowania | + 90 ml | +440 ml |
Odwodnienie w ciąży i jego konsekwencje
Odwodnienie w ciąży może być bardzo niebezpieczne zarówno dla kobiety jak i dla nienarodzonego płodu. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, ile pić w ciąży, zwłaszcza gdy pragnienie w ciąży nie jest zbyt często odczuwalne. Jakie są objawy odwodnienia w ciąży? To przede wszystkim uczucie osłabienia, ból i zawroty głowy, trudności z koncentracją, zmniejszona ilość oddawanego moczu czy suchość w jamie ustnej. Woda w ciąży powinna być pita regularnie przez cała dobę niewielkimi porcjami, zwłaszcza gdy panują wysokie temperatury czy kobieta jest aktywna fizycznie. Dodatkowo ryzyko odwodnienia zwiększają oczywiście takie sytuacje jak pojawiająca się biegunka czy wymioty, częste zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Nierozpoznane w porę odwodnienie może skutkować omdleniami, zaburzeniami elektrolitowymi, a nawet zaburzeniami pracy serca. Dodatkowo długotrwałe odwodnienie w ciąży może prowadzić do zmniejszonej ilości płynu owodniowego, co również stanowi zagrożenie dla zdrowia maluszka. W sytuacji gdy u ciężarnej dojdzie do odwodnienia, należy nie tylko zaspokoić pragnienie, ale również zastanowić się nad podaniem elektrolitów. Przy silnym odwodnieniu należy rozważyć udanie się do szpitala i podanie ciężarnej kroplówki nawadniającej.
Przeczytaj także:
Zdrowe odżywianie w ciąży – czy trzeba jeść za dwoje?
Jak radzić sobie z zaparciami?
Co pomaga na zgagę?