Zdrowe odżywianie w ciąży – czy trzeba jeść za dwoje?

Okres ciąży jest dla kobiecego ciała ogromnym wyzwaniem. Trwający 40 tygodni czas ciąży jest dla kobiecego organizmu ogromnym wyzwaniem. Ma ono bowiem do zrealizowania bardzo ważne zadania. Dziecko znajdujące się w łonie mamy jest odżywiane wyłącznie przez pępowinę i musi stale otrzymywać wszystkie potrzebne mu do życiaskładniki odżywcze.
Krótko mówiąc, dla organizmu kobiety jest to stan wyjątkowy, gdyż funkcjonuje on w tym czasie na podwyższonych obrotach. Z tego powodu zdrowe odżywianie jest tak samo ważne, jak badania profilaktyczne oraz ruch na świeżym powietrzu.

Dostarczanie niezbędnych substancji odzywczych
Jak skomponować prawidłową dietę dla kobiety w ciąży?
Co na niedobory witamin i minerałów w ciąży?
Dieta cieżarnej - lepiej mniej a cześciej
Zalecenia dotyczace spozywania poszczególnych grup produktów

Dostarczanie niezbędnych substancji odżywczych

Dziecko pobiera wszystkie potrzebne składniki odżywczez krwiobiegu matki i, gdy jest to konieczne, wykorzystuje również rezerwy zgromadzone w jej organizmie. Kwas foliowy, jod, żelazo wspierają umysłowy oraz fizyczny rozwój dziecka. Jeśli zmagazynowane w organizmie matki zapasy składników odżywczych są na wystarczającym poziomie, dziecko może rozwijać się prawidłowo, a mama czuje się dobrze. Zarówno mama, jak i dziecko czerpią korzyści z odpowiednio skomponowanej diety.

Droga Mamo, pamiętaj również o tym, że podczaskarmienia piersiązwiększa sięzapotrzebowanie Twojego organizmu na składniki odżywcze, dlatego w tym okresie powinnaś szczególnie zatroszczyć się o dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy Twojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Podczas pierwszych miesięcy ciąży zapotrzebowanie organizmu kobiety na energię nie zwiększa się. Dopiero od czwartego miesiąca wzrasta o około 250 kalorii, co odpowiada dodatkowej porcji muesli lub jednej kanapce.

Jak skomponować prawidłową dietę dla kobiety w ciąży?

Jak skomponować prawidłową dietę? Należy pamiętać o tym, że kluczową rolę odgrywa odpowiedni dobór produktów spożywczych. Powinny zawierać możliwie dużo różnorodnych witamin oraz składników mineralnych, a przy tym jak najmniej kalorii. Pamiętajmy o tym, że to nie ilość, lecz jakość pożywienia jest ważna.


Eksperci do spraw żywienia nazywają to wysoką wartością odżywczą. Mówiąc prościej: w codziennej diecie ciężarnej kobiety powinny znaleźć się świeże owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał o niskiej zawartości tłuszczu, warzywa, sałata oraz ziemniaki. Ponadto należy spożywać regularnie ryby morskie, stanowiące cenne źródło kwasów Omega-3 i od czasu do czasu chude mięso – jest to idealna dieta dla kobiet w ciąży. Ważne jest również przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Co na niedobory witamin i minerałów w ciąży?

Świadome odżywianie nie jest gwarancją pełnego pokrycia zapotrzebowania organizmu na poszczególne substancje odżywcze. Niedobory jodu, kwasu foliowego oraz długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów Omega-3 występują często u kobiet w ciąży. Z tego powodu specjaliści zalecają przyjmowanie suplementów diety, które są dostosowane do zapotrzebowania kobiecego organizmu w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W celu uzyskania bliższych informacji skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Dieta ciężarnej – lepiej mniej, a częściej

Nie jedz więcej niż zwykle, lecz lepiej. Możesz jeść wszystko, na co tylko masz ochotę, ale pamiętaj o tym, że posiłki muszą być odpowiednio rozłożone w ciągu dnia:

  • obfite śniadanie,
  • w południe główny posiłek,
  • wieczorem mały i lekkostrawny posiłek,
  • pomiędzy posiłkami 1-2 przekąski

W ramach zdrowej przekąski polecamy np. słoiczek owoców HiPP – bogatych w witaminy i bez dodatku cukru.

Zalecenia dotyczące spożywania poszczególnych grup produktów

 OwoceWarzywaProdukty pełnoziarnisteMięsoRybyNabiałTłuszcze roślinne
Kwas foliowy     
Witamina-B   
Witamina C     
Żelazo