Menu

Żelazo – nośnik tlenu

Dlaczego żelazo jest tak ważne?

Żelazo zaopatruje matkę i dziecko w życiodajny tlen. Głównym zadaniem żelaza jest transport tlenu z płuc do krwi oraz wszystkich organów, a w szczególności do mózgu. W okresie ciąży organizm mamy przekazuje dziecku rezerwy żelaza na cztery pierwsze miesiące życia.

W trakcie ciąży zapotrzebowanie na żelazo podwaja się. Odgrywa ono szczególną rolę w końcowym okresie ciąży, gdy dziecko szybko rośnie. Właściwy poziom żelaza jest niezbędny na dobry początek życia. Za wartość krytyczną uważa się, gdy stężenie żelaza we krwi spadnie poniżej 11g%.

Pokarmy bogate w żelazo

Co prawda pierwiastek ten zawarty jest zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, jednak organizm ludzki łatwiej przyswaja żelazo z produktów pochodzenia zwierzęcego. Żelazo zawarte w produktach roślinnych występuje w postaci trudno przyswajalnej. To właśnie jest przyczyną, dla której wegetarianie mają często problemy z dostarczeniem organizmowi odpowiedniej ilości tego składnika.

Istnieją sposoby, dzięki którym można polepszyć stopień przyswajania żelaza jak np. przyjmowanie witaminy C w czystej postaci. Zaleca się łączenie bogatych w żelazo produktów zbożowych z produktami będącymi jej źródłem: owocami, sokami. Z tego powodu warto dodawać sok z cytryny do dressingu sałatkowego, a muesli można wzbogacić kawałkami owoców.

Należy jednak pamiętać o tym, że istnieją substancje utrudniające wchłanianie żelaza. Należą do nich między innymi garbniki – występują one w czarnej herbacie, kawie oraz w czerwonym winie.

Bogatym źródłem żelaza są rośliny strączkowe, płatki owsiane oraz mięso. Dużo dobrego żelaza znajduje się również w morelach.

Przez długi czas uważano, że szpinak jest wyjątkowo cennym źródłem żelaza. Mit ten został jednak obalony – obecnie wiadomo, że co prawda szpinak zawiera żelazo, jednak nie w tak dużej ilości, jak kiedyś sądzono. W 100 g szpinaku znajduje się około 3-4 mg żelaza.

Objawy niedoboru

Niedobór żelaza ma wiele skutków począwszy od zmęczenia, poprzez bóle głowy i zaburzenia snu, aż do nudności. W ekstremalnych przypadkach może dojść do wystąpienia anemii, inaczej zwaną niedokrwistością.