Niacyna - źródłem energii

Dlaczego niacyna jest tak ważna?

Niacyna należy do witamin z grupy B. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu - reguluje poziom cukru we krwi. Dodatkowo jest odpowiedzialna za dotlenienie komórek, mięśni oraz tkanki łącznej. Niacyna jest składnikiem licznych enzymów regulujących przemianę materii. Ponadto korzystnie wpływa na nastrój, sen oraz pracę serca. Pomaga również wypłukiwać z organizmu szkodliwe oraz toksyczne substancje.

Podczas ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie organizmu na niacynę wzrasta do poziomu 14-16 mg dziennie.

Produkty zawierające niacynę

Produktami szczególnie bogatymi w niacynę są ryby, mięso, jajka, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, warzywa oraz owoce. Należy pamiętać jednak o tym, że niacyna pochodzenia roślinnego jest słabiej przyswajalna niż niacyna zawarta w produktach zwierzęcych. Dobrą informacją jest fakt, że niacyna jest odporna na działanie wysokiej temperatury, światła oraz tlenu. Podczas gotowania tylko w 20% traci swoje właściwości. Ponieważ powstaje z aminokwasów (tryptofanu), jej najlepszym źródłem są pokarmy bogate w białko.

Objawy niedoboru

Najbardziej znaną chorobą spowodowaną niedoborem niacyny jest pelagra, potocznie nazywana szorstką skórą.

Już w XVIII wieku występowała w regionach, gdzie głównym pokarmem były produkty zawierające niewielkie ilości niacyny - kukurydza oraz proso. Obecnie pelagra występuje w krajach Trzeciego Świata. W naszych szerokościach geograficznych choroba ta nie jest znana.

Niedobór niacyny prowadzi do problemów ze snem i trawieniem. Pierwszą oznaką tego, że w naszym organizmie występuje za mało niacyny, może być utrata apetytu, połączona z suchością w gardle i chudnięciem. Ponadto mogą wystąpić zawroty i bóle głowy oraz uczucie lekkiego otępienia.

Przeczytaj także:

Kalendarz ciąży - ciąża tydzień po tygodniu